Zelený zákal môže viesť k slepote…

Dagmar Mozolová 0

Zelený zákal môže skončiť slepotou!

Zelený zákal je druhým najčastejším očným ochorením, ktoré vo vyspelých krajinách vedie ku slepote. Či ho máme, zistíme vyšetrením vnútroočného tlaku.

Vyšetrenie vnútroočného tlaku, nazývané tonometria, je úplne bezbolestné a trvá niekoľko sekúnd.

Zelený zákal sa nedá vyliečiť, ale dá sa udržiavať pod kontrolou. Jeho zákernosť je v tom, že nebolí a človek si prvé príznaky často nevšimne. Medzi rizikové faktory patrí vek nad 40 rokov, vysoký alebo nízky krvný tlak, ochorenia ciev, cukrovka, migréna, fajčenie a poranenia očí. Kontrola vnútroočného tlaku môže pomôcť liečiť vyvíjajúce sa ochorenie včas.

Prvé prejavy sú netypické, môže sa objaviť napríklad pulzujúca bolesť očí, nevoľnosť, výrazné slzenie, zahmlené videnie a postupne aj zhoršovanie zraku. Vysoký vnútroočný tlak sa objavuje vo väčšine prípadov a je jednoducho odhaliteľným faktorom, ktorý až 40-násobne zvyšuje riziko zeleného zákalu. No zároveň sa dá udržiavať v norme užívaním liekov. Preventívne vyšetrenie by mali absolvovať najmä ľudia starší ako 40 rokov, diabetici, fajčiari a ľudia, ktorí majú vysoký alebo nízky krvný tlak. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 1,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár