Endometrióza vám môže zobrať maternicu, aj slepé črevo

Anna Veselá 0

Dodnes nemáme jasnú odpoveď, prečo a ako endometrióza vzniká. Trpia ňou milióny žien na celom svete. Vrátane herečky a hviezdy mnohých komédií Amy Schumer, ktorá priznala, že sa zotavuje po operácii endometriózy, kvôli ktorej jej museli odstrániť maternicu a slepé črevo.

Shutterstock

Endometrióza útočí

Maternica je vonku,“ napísala Amy na Instagrame. Lekár počas zákroku odhalil až 30 častí endometriózy, pre ktoré musel maternicu odstrániť. Spolu s ňou aj slepé črevo, na ktoré endometrióza takisto zaútočila.

Čo je endometrióza

Pri endometrióze sa výstelka, ktorá lemuje vnútro maternice (endometrium), môže nachádzať na neobvyklých miestach, v brušnej dutine alebo v iných orgánoch, ktoré do maternice nepatria. Najčastejšie postihuje vaječníky, vajíčkovody, pobrušnicu, nevyhýba sa ani močovým cestám a črevám. V prípade Amy v slepom čreve.

Príznaky endometriózy

Najčastejšími príznakmi endometriózy sú:

  • bolestivá alebo veľmi silná menštruácia,
  • bolesť pri vyprázdňovaní močového mechúra alebo čriev,
  • bolesť pri pohlavnom styku,
  • bolesť chrbta,
  • nevoľnosť alebo vracanie pred menštruáciou alebo počas menštruácie.

Endometrióza sa najjednoduchšie potvrdí laparoskopicky.

Príspevok, ktorý zdieľa @amyschumer

 

Čo spôsobuje endometrióza

Diagnóza endometrióza je častým dôvodom neplodnosti u žien – endometrióza blokuje vajíčkovody.

Endometrióza môže byť tiež príčinou mimomaternicového tehotenstva, keď sa vajíčko usídli na sliznici maternice, vo vajcovode alebo vaječníku.

No dokáže aj inak komplikovať život. Často je dôvodom rôznych zápalov a bolestí. Ak sa objaví na bránici, pod pravým rebrovým oblúkom môže spôsobiť silné bolesti, podobné žlčníkovému záchvatu.

Prasknutie endometriálnej cysty môže vyvolať akútnu infekciu brušnej dutiny.

Endometrióza tiež spôsobuje nafukovanie, najmä v období pred menštruáciou – tomuto problému hovoria ženy „endo belly,“ čiže endo brucho.

»»»»»» Prečítajte si viac: Ako vyzerá brucho žien s endometriózou.

Rizikové faktory endometriózy

Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u žien v reprodukčnom veku, teda vo veku od 20 do 40 rokov, ale nevyhýba sa ani ženám v menopauze (2 – 4 percentá). Odhaduje sa, že endometriózou trpí každá piata žena mladšia ako 40 rokov.

Riziko endometriózy je desaťkrát vyššie pri pozitívnej rodinnej anamnéze, to znamená, ak bola porucha prítomná u matky alebo babičky.

Zvýšené riziko endometriózy majú tiež

  • ženy, ktoré ešte nerodili,
  • ženy, ktoré majú menštruáciu dlhšiu ako 7 dní,
  • ženy, ktoré majú kratší menštruačný cyklus než 28 dní,
  • ženy, ktoré začali menštruovať pred 12 rokom života.

Ako sa lieči endometrióza

V súčasnosti nemáme k dispozícii takú liečbu, ktorá by viedla k trvalému vyliečeniu endometriózy. Terapia je zameraná na úľavu od bolesti (pacientka užíva analgetiká), na zmenšenie alebo odstránenie endometrických ložísk, a to pri snahe zachovať plodnosť pacientky.

Práve tehotenstvo, ak sa napriek endometrióze podarí, dokáže chorobu na čas zmierniť a utlmiť. Herečku Amy Schumer, žiaľ, endometrióza pripravila o túto možnosť.

»»»»»» Prečítajte si viac: Endometrióza a tehotenstvo.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár