HA. Ako funguje. (1)

PharmDr. Jozef Laurinec 33

Objav syntetických pohlavných hormónov a ich využitie na reguláciu pôrodnosti patrí k najzávažnejšií objavom medicínskeho výskumu dvadsiateho storočia.

Človek sa prvýkrat v dejinách zmocňuje možnosti kontrolovať rast populácie oddelením sexuality od plodnosti na úrovni endokrinného systému – na úrovni žliaz s vnútornou sekréciou produkujúcich pohlavné hormóny.

 

Éra hormonálnej antikoncepcie

Éra hormonálnej antikoncepcie začala v roku 1959, keď bol na trh uvedený preparát Enovid obsahujuci 150 μg mestranolu a 9,85 mg noretynodrelu. Od vtedy bola na trh uvedená široká škála hormonánych antikoncepčných prípravkov, ktoré sa lišia svojim chemickým zložením a množstvami účinných látok.


Hormonálnu antikoncepciu možeme rozdeliť na dve veľké skupiny: na kombinovanú a na gestagénnu.

Kombinovaná antikoncepcia

Kombinovaná antikoncepcia obsahuje syntetické deriváty obidvoch druhov ženských  pohlavných hormónov t.j. syntetické estrogény aj gestagény.

Už spomínaný Enovid zavedený v USA, ďalej Anovlar, uvedený v Európe v roku 1961
patria do skupiny tzv. I. generacie, ktora obsahovala vysoké dávky mestranolu alebo
ethinylestradiolu, konkretne 70-150 μg. Gestagénnu zložku tvorili noretosteron, noretisteron, lynestrenol.

Hormonálne prípravky I. generácie sa používali skoro dvadsať rokov. Venózny tromboembolizmus u týchto prípravkov bol až 10 x častejší ako u žien, ktoré neužívali hormonálnu antikoncepciu a nevýhodou gestagénov boli ich androgénne účinky, t.j. účinky podobné mužským pohlavným hormónom.

Hlavne z týchto dôvodov boli dávky ethinylestradiolu, ktorý úplne nahradil mestranol, znížené na 35-50 μg a spomenuté gestagény nahradil predovšetkým menej androgénny levonorgestrel. Uvedene prípravky tvoria tzv. II. generaciu hormonálnej antikoncepcie. Od devaťdesiatych rokov boli zavádzané prípravky s veľmi nízkym obsahom ethinylestradiolu (15- 30μg) a gestagénnu zložku tvoria predovšetkým desogestrel, gestoden, norgestimat. Tieto prípravky sú zaradené do III. generácie hormonálnej antikoncepcie.

Gestagénna antikoncepcia

Gestagénna antikoncepcia obsahuje iba samotný syntetický gestagén. Do tejto skupiny patria perorálne (aplikujú sa ústami) prípravky, ďalej tzv. depotné prípravky z dlhodobým účinkom, ktoré sa aplikujú buď injekčne, pod kožu, alebo do maternice. Samotný gestagén obsahuje aj tzv. postkoitálna, alebo núdzová antikoncepcia.

Je doležité si uvedomiť, že každa žena, ktorá užíva antikoncepciu, si aplikuje do tela
umelé syntetické hormóny, ktoré sa svojimi vlastnosťami a hladinami v krvi, výrazne odlišujú od prirodzených pohlavných hormónov. Žena si vymieňa vlastné hormóny za umele- synteticke hormony, prirodzeny – plodny menštruačny cyklus za neprirodzeny – neplodný cyklus, napodobňujúci prirodzený cyklus najmä tzv. pseudomenštruáciou, t.j. nepravou menštruáciou.

V dôsledku tohto dochádza k zmenám hladín viacerých dôležitých biochemických faktorov (uvádza sa počet 89), ktoré vyrazne ovplyvňujú zdravie a plodnosť žien.
Výsledkom tohto procesu môže byť napr. smrť embrya alebo vznik rakoviny.

Ako HA funguje.

Na antikoncepčnom účinku sa zúčastňuje viacero mechanizmov: Primárnym učinkom je inhibícia alebo zabránenie ovulácie. Podávanie konštantných dávok syntetických hormónov zabraňuje vzniku pozitívnej spätnej väzby a tým inhibuje preovulačny zostup hladiny luteinizačneho hormónu, ktorý je nevyhnutný pre vyvolánie preovulačných zmien vo folikule.
Sekundárne účinky sa uplatnia v prípade, že predsa dôjde k ovulácii a ich cieľom je zabrániť uhniezdeniu embrya.

Sekundárne účinky môžeme rozdeliť na účinky pred oplodnením (prefertilizačné) a po oplodnení (postfertilizačné).

Sekundarne účinky pred oplodnením zahŕňajú zmeny cervikálneho hlienu, ktoré obmedzujú prienik spermií do maternice, ale aj zmeny na sliznici maternice a vajíčkovodov, ktoré možu negatívne ovplyvniť normálny transport spermií.

a) Preimplantačný učinok (pre – pred) má za následok spomalenie transportu embrya
vajíčkovodmi, čím zabráni uhniezdeniu embrya v maternici. Dôsledkom toho môže byť buď odumretie embrya, alebo mimomaternicové tehotenstvo, ak sa embryo uhniezdi vo
vajíčkovode.

b) Periimplantačný učinok (peri – kolo, okolo), spôsobí zmenu sliznice maternice, takže
embryo po príchode do maternice nie je schopné sa úspešne zahniezdiť do jej slizničnej
výstelky.

c) Postimplantačný učinok (post – po) účinok je zapríčinený zmenou sliznice maternice,
ktorá nestačí zabrániť uhniezdeniu embrya, ale nepriaznivo vplýva na udržanie tehotenstva. Embryo nie je schopné vydržať v takejto sliznici a odumiera.

Postfertilizačny, alebo abortívny účinok hormonálnej antikoncepcie nastupuje vtedy,
keď zlyháva jej primárny účinok, t.j. zabránenie uvoľnenia vajička a počatia. Viaceré významné štúdie ukázali, že napriek užívaniu hormonálnej antikoncepcie nastáva ovulácia asi u 1,7 až 28,6 % uživateliek kombinovanej hormonálnej antikoncepcie a asi u 33 až 65 % uživateliek gestagénnej antikoncepcie.

Prečo HA zlyháva?

Prečo, alebo z akého dôvodu dochádza k zlyhaniu primárneho účinku hormonálnej antikoncepcie?

1) Zlyhanie užívateľky hormonálnej antikoncepcie. K zlyhaniu dochádza ak sa antikoncepcia neužíva v správnom poradí, v správnom čase a každy deň.

2) Zlyhanie v dôsledku užívania iných liekov, ktoré zvyšujú biodegradáciu hormonálnej
antikoncepcie. Ethinylestradiol a ethinylovane progestiny sa odbúravajú (biodegradacia) z tela systémom cytochromu P 450, t.j. konjuguju sa s kyselinou sirovou a glukuronovou. Tento proces urýchľujú najmä antituberkulotiká, antiepileptiká, antivirotiká, antimykotiká, psychostimulácia.


3) Zlyhanie v dôsledku zabránenia dekonjugácie metabolizovaných hormónov na voľné hormóny, ktoré sa opäť môžu vstrebať z tenkého čreva do krvného obehu. Približne 50% konjugovaných metabolitov hormónov je vylučovaných do žlče a následne do tenkého čreva (enterohepatalny obeh). Celkove sa vracia až 80% množstva estrogénov, ktoré vstúpili do enterohepatalneho obehu. Narušenie tohto obehu napr. hnačkami, antibiotikami likvidujúcimi črevnú flóru vedie k zníženiu koncentrácie pohlavných hormónov v krvi.

4) Prelomová ovulácia – k ovulácii môže dôjsť aj keď sa užíva hormonálna antikoncepcia. Ovulácia je totiž kontrolovaná nielen hormónmi, ale aj napr. systémom inhibin – aktivin – folistatin a hypotalamus ako vrchol systému hypotalamus – hypofyza – vaječníky, ovplyvňujú napr. endogénne opioidy, dopamin, neuropeptidy a pod.

K zlyhaniu bude skôr dochádzať pri nízkodávkovej kombinovanej hormonálnej  antikoncepcii a pri gestagénnej hormonálnej antikoncepcii. Ak teda zlyháva primárny účinok, nastupuje ako poistka abortívny účinok hormonálnej antikoncepcie.  


 • autor textu: PharmDr. Jozef Laurinec , farmaceut
 • autorka ilustračných fotografií: Jana Hamarová

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Ďakujem za článok k tejto téme. Čakám svoje tretie dieťa a už som premýšľala, ako „to“ zariadime po jeho narodení. Cool

 2. Hormonalna antikoncepcia je ABORTIVNA – to znamena ze ZABIJA vase pocate dieta.

  Predstavte si to tak ze vase telo je za normalnych okolnosti pripravene tak aby prijalo novy ludsky zarodok. Vo vasom tele je vytvorena oaza plna ovocia, vlahy a tepla.

  Hormonalna antikoncepcia tuto oazu vysusi. Vase dieta pride v podstate do puste a zomrie bez vody a jedla.

   

  Mimka, bola by si schopna takto svoje stvrte dieta zabit ?

   

  Odporucil by som ti aby si si nasla na internete viacej clankov, kde pisu o hormonalnej antikoncepcii aj v inom svetle a nielen ako uzasnu reklamu.

   

  napr.:

  sk.wikipedia.org/wiki/Antikoncepcia

   

  Mechanizmy pôsobenia hormonálnej antikoncepcie

   

  Hormonálna antikoncepcia pôsobí na niekoľkých stupňoch, vo veľkej väčšine na štyroch, z toho dva sú potenciálne abortívne:

   

  1. Zabraňuje ovulácii – tento účinok je neabortívny

  2. zahusťuje hlien produkovaný krčkom maternice. Tým sa do dutiny nedostanú spermie, ktoré by mohli oplodniť vajíčko – rovnako je neabortívny.

  3. zabraňuje dozretiu maternicovej výstelky (endometria), teda prostredia, kde by sa mohol zahniezdiť už počatý ľudský zárodok. Výstelka maternice nie je pripravená vyživovať ho, preto vlastne odumiera. Účinok je už abortívny.

  4. pôsobí na vajíčkovod. Ten sa za normálnych okolností správa ako svalová trubica a vykonáva podobný pohyb ako črevné peristaltické pohyby. Antikoncepcia ovplyvňuje jeho pohyblivosť a funkciu slizničných žliaz.

   

   

  http://www.szs.edu.sk/dpa_99/antikonc.htm

  Hormonálna antikoncepcia:

   

  Je dnes najrozšírenejšia a najspoľahlivejšia metóda na zabránenie počatia. Synteticky vyrobené ovarialné steroidy vo forme piluliek sa užívajú denne od 5. do 25. dňa cyklu. Tieto látky formou spätnej väzby zabránia ovulácii. Existuje veľa preparátov s obsahom rozličných hormónov, ktoré zabránia prípadnému uhniezdeniu oplodneného vajíčka, ak sa použijú do 12 hodín po nechránenom pohlavnom styku. Sú abortívne.

   

   

  http://www.lpp.sk/index.php

   

  Moderná hormonálna antikoncepcia zahŕňa v sebe viacero mechanizmov účinku. Zabránenie dozretia vajíčka a vytvorenie nepriaznivého prostredia pre spermie sú antikoncepčné účinky tabletky resp. implantátov či náplastí a pod. Abortívny účinok, spôsobujúci potrat v rannom štádiu tehotenstva spočíva v tom, že hormonálny preparát spôsobuje ochabovanie svaloviny vajcovodov a zabraňuje nárastu sliznice maternice, v dôsledku čoho nemôže dôjsť k uhniezdeniu počatého života.

 3. samozrejme, zase sa neskutocne dramatizuje aborativny ucinok antikoncepcie. Billingsova metoda??? kamaratka tak uz porodila 4.neplanovane dieta. diky Mr. Green

  1. billingsova metoda je ucinna podla statistik viac ako kondom, rozdiel je, ci sa vie spravne pouzivat, alebo nie. zeny co nesleduju poriadne priznaky a nevedia vsetko spravne vyhodnocovat a potom otehotneju nemozu hovorit, ze nefunguje, lebo to by bolo akoby brala antikoncepciu a nevzala by tabletky tak ako ma a otehotnela by a potom by hovorila ze HA neni ucinna. proste sme ludia su omylny a nie billingsova metoda.

   1. vážne? zaujimave, že ona veľmi poctivo sledovala všetko čo sa dalo a plus použivali kondom. takže ako to možno vysvetliť?!

    1. no tak to neviem ako sa jej podarilo, asi je velmi sikovna(nesikovna) alebo ma telo zamerane na plodenie potomstva a asi proti telu nic nezmoze. no lebo je velmi dobra klamarka=)

     1. no ano asi je nadmieru plodna. ale klamarka urcite nie je . ne dovod o takych veciach klamat. co by z toho mala. tiez bola zastancom tejto metody a dokonca ju aj istili kondomom. no ale stalo sa. a kedze sa vydavala skor ako ja, tak som si vzala prikald a HAK si dala predpisat vcas. pretoze 4 deti neplanujem a aj jedno bude akurat. a preto si myslim ze volim to najspolahlivejsie co je v ponuke.

     2. 4 deti neplanujes, preto dalsich 20 zabijes vyhladovanim.
      Totiz to presne sposobuje HA.
      Tvoje lono, kde smeruje novy plod ma byt pripravene aby sa tam zahniezdil. A s HA tam najde len suchu pust.
      Tvoje deti zomru od hladu a od smadu.
      A aj ked neskor sa rozhodnes mat deti, ked vysadis HA je minimalne 1 rok kriticke obdobie, kedy sa neodporuca otehotniet.
      Tvoje telo je totiz uplne zblbnute po HA.
      A potom ked uz budes tuzit po dietati sa stane to ze ho tvoje telo samo zabije.
      To je najcastejsia pricina spontanneho potratu v tejto dobe.
      A nakoniec budes mat dozivotnu traumu z toho ze v tebe zomrelo vytuzene dieta.
      Mila Dada, bud rozumna a chran seba i svoje deti.

     3. v pripade ze sa rozhodnem otehotniet, ano prirodzene nevysadim HAK a hned nebudem usilovat o pocatie. to dobre viem. viem ze je potrebnych zopar mesiacov na zregenerovanie tela. inak Roman moja otazka je: Si Rimokatolik? Lebo mam pocit ze tvoje argumenty su viac nabozensky podfarbene. ak sa mylim sorry. Nie urcite neplanujem zabijat svoje dieta. Ale kedze planujem iba jedno. dobre si rozmyslim kedy a za akych okolnosti ho spoldim. Nie?

     4. v pripade ze sa rozhodnem otehotniet, ano prirodzene nevysadim HAK a hned nebudem usilovat o pocatie. to dobre viem. viem ze je potrebnych zopar mesiacov na zregenerovanie tela. inak Roman moja otazka je: Si Rimokatolik? Lebo mam pocit ze tvoje argumenty su viac nabozensky podfarbene. ak sa mylim sorry. Nie urcite neplanujem zabijat svoje dieta. Ale kedze planujem iba jedno. dobre si rozmyslim kedy a za akych okolnosti ho spoldim. Nie?

  1. aj antibiotika poskodzuju. a ked clovek nema inu spolahlivu moznost? tak co ma robit? ma mat 5 deti? alebo viac? dnes uz ani potraviny nie su nezavadne.

   1. napriklad symptotermalna metoda je prirodzena a spolahlivost je presne ako pri HA. tvojej kamoske, dada, by som odporucila prejst z billingsovej na symptotermalnu, ak chce pouzivat nieco prirodzene. ja mam 33 rokov a len 2 deti. ked budem chciet mat dalsie, prestanem ju pouzivat zo dna na den. nebudem musiet cakat 2 roky alebo kolko, kym sa hladiny mojich hormonov dostanu do normalu, aby som mala istotu, ze moje otehotnenie a tehotenstvo bude prebiehat ok.

 4. billingsova metoda je ucinna podla statistik viac ako kondom, rozdiel je, ci sa vie spravne pouzivat, alebo nie. zeny co nesleduju poriadne priznaky a nevedia vsetko spravne vyhodnocovat a potom otehotneju nemozu hovorit, ze nefunguje, lebo to by bolo akoby brala antikoncepciu a nevzala by tabletky tak ako ma a otehotnela by a potom by hovorila ze HA neni ucinna. proste sme ludia su omylny a nie billingsova metoda.

 5. Váš komentár

  Prirodzene metody mozu fungovat jedine v idealych podmienkach, t.zn. u zdravej zeny bez chronickych ochoreni, bez uzivania inych liekov, u pravidelneho menstr. cyklu – a to sa dnes vidi veeelmi malo!!!

  1. presne. kamoske prisli pri tretom dietati na to ze ma ovulaciu dva krat za mesiac! takze ako dalej prirodzene metody???? aj to sa stava. takze nemusi byt ani nesikovna, ani nespolahliva ani klamarka.

 6. na adrese http://www.lekarenkarmel.sk/25-HA_VplyvNaPlod_JUaut.doc

  je clanok z casopisu Família 3/2007 pod nazvom

   

  FAKTY O VPLYVE HORMONÁLNEJ ANTIKONCEPCIE NA NASLEDUJÚCE TEHOTENSTVO A VÝVOJ DIEŤAŤA

   

  vyberam z neho:

   

  Negatívny vplyv HA na nasledujúce tehotenstvo a vývoj dieťaťa môže prebiehať viacerými mechanizmami, z ktorých možno na základe výskumov uviesť:

  1. zníženie hladín vitamínov B9, B12, B6,

  2. zvýšenie hladín vitamínu A v krvi,

  3. zníženie hladín magnézia a zinku v krvi,

  4. vplyv na stereogenézu a na proces dozrievania vajíčka.

   

  Ad 1: ….

  V posledných rokoch sa v odbornej medzinárodnej tlači manifestuje domnienka, že zvýšené hladiny homocysteínu sú spoluzodpovedné za chybné utváranie plodu, ako sú poškodenia nervovej sústavy, anencefalus alebo potraty. V holandskej štúdii od Kirkeho a jeho spolupracovníkov o ženách, ktoré porodili dieťa s chybným utváraním nervovej sústavy (ako napr. rázštep chrbtice) bolo zistené, že u jednej tretiny z nich boli patologicky zvýšené hodnoty homocysteínu. Zvýšené hodnoty homocysteínu môžu byť spôsobené jeho nedostatočnou premenou na metionín pomocou enzýmu metionín-syntetázy. A práve porucha činnosti tohto enzýmu je spôsobená nedostatkom vitamínov B6, B12 a kyseliny listovej.

   

  Ad 2: Sledovaním žien užívajúcich HA sa zistilo, že po jej vysadení je hladina vitamínu A v krvi veľmi vysoká. Početné pokusy na zvieratách, ktoré sa robili v oblasti embryológie a teratológie ukazujú, že nadbytok, ako aj nedostatok vitamínu A môže poškodiť tkanivo embrya. Potreba vitamínu A v tehotenstve je presne ohraničená. Aj u človeka boli publikované známe znetvorenia, ktoré poukazujú na nadmerné užívanie vitamínu A v tehotenstve. Znetvorenia močových ciest, tváre, hlavy a CNS (centrálnej nervovej sústavy) nastupujú ako dôsledok príjmu 25 000 m.j. na deň v ranom tehotenstve.

   

  Ad 3: HA svojím negatívnym vplyvom na metabolické pochody v zažívacom trakte a pečeni znižuje hladiny magnézia (horčíka) v krvi. Nedostatok magnézia môže viesť ku zvýšenému tlaku krvi s nedostatočným prekrvením maternice a placenty, čo môže mať za následok zaostalosť plodu a s tým súvisiace ťažkosti s učením a správaním vyvíjajúceho sa dieťaťa. ….

   

  Ad 4: Útlm stereogenézy – tvorby vlastných pohlavných hormónov, zmenšovanie vaječníkov, negatívny vplyv na dozrievanie vajíčka, nefyziologické pôsobenie na sliznicu maternice, útlm hypotalamo-hypofyzárno-ovariálnej osi.

  Na základe uvedených skutočností radia mnohí autori nechať uplynúť čas medzi vysadením HA a počatím dieťaťa. Skúmanie spontánnych potratov po užití HA so zreteľom na zmeny placenty a sliznice maternice viedlo Kaisera a Pfleidera k posúdeniu, že dokonca po 6 – 12 mesiacoch po vysadení týchto preparátov sú dokázateľné časté poruchy funkcie týchto orgánov. Zmeny funkcie endometria (sliznice maternice) pri spontánnych potratoch dosahovali maximum za šesť mesiacov po vysadení HA a poruchy placenty u tehotných žien sa dajú pozorovať ešte 12 mesiacov po vysadení HA. Podobne Carr upozorňuje na to, že deti, ktoré boli splodené v priebehu 6 mesiacov po vysadení HA, bývajú výraznejšie a častejšie postihnuté anomáliami, resp. chybným utváraním, ako deti v kontrolnej skupine.

   

   

  VACTERL syndróm

  Na záver treba upozorniť, že všetky hormonálne antikoncepčné prípravky sú teratogénne – spôsobujú vrodené vývojové chyby. U žien, ktoré otehotneli počas užívania HA, bol popísaný tzv. VACTERL syndróm. Pri tomto syndróme sú malformáciami (znetvorením) postihnuté:

  ► chrbtica,

  ► konečník,

  ► srdce,

  ► priedušky,

  ► pažerák,

  ► obličky,

  ► končatiny.

  Najhroznejším prípadom je „prípad DES”, keď u dievčat matiek, ktoré počas tehotenstva užívali diethylstilbestrol, vznikal za 15-20 rokov !!! adenokarcinóm – zhubný nádor pošvy alebo krčka maternice.

 7. Este jeden odkaz na clanok

  Neškodná hormonálna antikoncepcia?

  http://www.badatel.sk/index.php

   

  vyberam z neho:

   

  Následky užívania HAK:

   

  Negatívny vplyv HAK na biochemické procesy v tele ovplyvňujú nasledujúce tehotenstvo ženy a vývoj dieťaťa. Napr.: Zníženie hladín vitamínov B9 (kyselina listová), B12 (Cyanocobalamín), B6 (Pyridoxín), B1 (Thiamín), B2 (Riboflavín), C (Acidum ascorbicum), E (Tocopherol), zníženie magnézia a zinku v krvi,vplyv na stereogenézu a na proces dozrievania vajíčka, zvýšenie hladín vitamínu A v krvi, poruchy nervovej sústavy u detí, ktorých matky užívali HAK v posledných troch mesiacoch pred počatím a defektné pôrody po užívaní pohlavných hormónov.

   

  Vážne poruchy nervovej sústavy, chybné utváranie sa plodu či vyvolanie potratov v dôsledku nedostatku vitamínov kyseliny listovej, vitamínu B12 a vitamínu B6 spôsobuje nedostatočná činnosť enzýmu metionín-syntetázy a zvýšené hladiny homocysteínu, ktoré sú spoluzodpovedné za chybné utváranie plodu a poškodenia nervovej sústavy, anencefalus alebo potraty.

   

  Ukryté vývojové deficity detí, ktorých matky užívali HAK: motorické poruchy a poruchy nervovosvalovej koordinácie, poruchy rovnováhy, problémy s určovaním strán, hyperaktivita, narušené poznávacie schopnosti a pretrvávanie reflexov z ranného detstva.

 8. Váš komentár

  Neviem, kto Roman je, ale mal by si uvedomit, ze zijeme v 3-tom tisicroci!!!! A zeny nie su tovarne na deti, ak by sa kazda drzala jeho rad, museli by sme pomaly zacat osidlovat Mars! Vlastne, pri jeho zmyslani by sme ani nevedeli, ze nejaky Mars existuje, zili by sme totiz v podmienkach 3-tieho storocia. A vlastne ani to nie, nejedzme ani maso, ani rastliny, neumyvajme sa, zabijame tym zivot, vsetko je predsa tvor od boha.

  1. Mila Andrea,
   to ze zijeme v 3tom tisicroci si uvedomujem rovnako ako ty.
   Avsak mozno na rozdiel od teba, alebo ostatnych neberiem do ruk hned prvu vec, ktora mi slubuje uspokojenie mojich potrieb.
   Myslim to v dobrom zmysle.
   Ak je mojou potrebou, co v manzelstve je naozaj potrebne a zdrave, aby som sa so svojou zenou miloval a popri tom si uvedomujem svoje moznosti vo vychove deti, lebo fyzicky ani financne ani nijako inak by som im nevedel zabezpecit ich vychovu.
   Potom urcite nevezmem do ruk hned prvu reklamu na hormonalnu antikoncepciu.
   Ale sa pytam, co mi moze tato tabletka dat a ake su jej vedlajsie ucinky ?
   A len jednoduchym zadanim do internetoveho vyhladavaca sa mi zobrazi mnozstvo clankov.
   Niektore su za, niektore proti.
   Vacsinou tie co su za su skor reklamneho charakteru a typu napr.: Z hormonalnej antikoncepcie nepriberiete, a pod.
   Ale naozaj ci clovek priberie je to podstatne ?
   Vede tuto tabletku by mala zena uzivat kazdy den, pocas celej doby kym nechceme dalsie deti.
   A preto vedlajsie ucinky su naozaj priam podstatne.
   Tu nehra rolu v tom co hovoria moje kolegyne, alebo reklama.
   Tu idem do seba nieco davat dlhe roky. Nieco co bude pvplyvnovat funkciu mojho organizmu.
   A tak potom ked sa zacnes o vec zaujmat hlbsie zistis naozaj zvlastne vedlajsie ucinky.
   A to nielen tvojho vlastneho tela, ale aj tela tvojho dietatka, ktore sa rozhodnes mat ked prestanes uzivat tieto tabletky.
   A tie najzavaznejsie su tie ze, ked sa stane ze k oplodneniu pride pocas uzivania tabliet, ze tvoje dieta zomrie.
   Vtedy preberas na seba zodpovednost za tento zivot.
   Pretoze hormonalna antikoncepcia nieje jediny prostriedok ako vedome zabranit pocatiu.
   Ja som spominal billongsovu metodu ako jednu z viacerych prirodzenych metod.
   A jej uspesnost by som povedal je este lepsia ako tabletky.
   Navyse sa nestane pri nej to ze by som zabil svoje dieta.
    
   Mne osobne sa stalo to o com hovorim ze je nebezpecne.
   Ked som bol este mlady a hlupy sa mi zdalo jednoduchsie aby moja priatelka brala tabletky.
   A tak sme robili niekolko rokov. Potom sme sa vzali a chceli sme mat deti.
   Po viac ako roku po vysadeni tabliet ked uz sa zene ako tak unormalnil cyklus sme si povedali ze ideme nato.
   A podarilo sa. Cakali sme maleho cloviecika. Tento nas vytuzeny cloviecik sa vyvyjal prvych 10 tyzdnov tak ako mal.
   Uz mu bolo vidiet ako mu bije srdiecko.
   Ked som mal ist na ultrazvuk aj ja pozriet sa ako mu bije srdiecko, doktor nam povedal ze nezaznamenal ziaden signal.
   Po tyzdni sa to potvrdilo. V lone mojej zeny bolo uz mrtve telicko.
   Bola to velka rana.
    
   Nevieme co to naozaj sposobilo, ale na zaklade odbornych clankov, ktore som o antikoncepcii cital to mohol byt jeden z vedlajsich ucinkov toho ze niekolko rokov predtym moja zena brala tieto tabletky.
   A za smrt tohto cloviecika sme tak zodpovedny obaja.
   Keby sme nezobrali hned to prve co bolo, to najrychlejsie a najjednoduchsie, nikdy sa to nemuselo stat.
   Navyse ak pri prirodzenej metode zapojis do sledovania aj svojho muza uvidis ze pochopi a tie dni ked on bude mat velku chut a ty prave vtedy nie.
   A budete si este vzacnejsi ked si poviete ze dnes nie, ale o dva dni to uz bude mozne.
   Potom aj milovanie si viac vychutnate a bude to naozaj nieco velmi prijemne na co sa budete tesit obidvaja, nielen jeden.
    
   Este jeden priklad ti tu spomeniem.
   Moja svagrina berie tieto tabletky pravidelne cca 12 rokov.
   Pred 2 rokmi jej zistili nador krcka maternice, musela ist na operaciu, je pravdepodobne ze ak bude raz tehotna, bude musiet cele svoje tehotenstvo prelezat s nohami hore. Nikto netvrdi ze to sposobila na 100% hormonalna antikoncepcia, ale preco by som ju mal brat, ak sposobuje taketo veci.
    
   Preco by som mal fajcit ak cigarety sposobuju rakovinu ?
   Uz ste videli cloveka, ktory ma rakovinu ? Strasny pohlad.
   A tak podobne asi by mnohi potrebovali na vlastne oci vidiet a pocut o trapeniach tych zien, ktore doplatili nato ze uzivali hormonalnu antikoncepciu.
   Ale to sa uz v reklamnom letaciku nedozvies.
    
   Kazdy mame pravo slobodne sa rozhodnut.
   Preto sa sama rozhodni co si vyberies.
    
   Roman

 9. Kniha

  Hormonální podvod na ženách – medicína jako nástroj moci

  ISBN 80-7336-109-4

  http://www.fontana.ws/zdrava-vyziva/hormonalni-podvod-na-zenach.html

   

  Představuje dnes tolik proklamovaná léčba klimakteria požehnání pro ženské stáří, nebo jde spíše o gigantickou cílenou kampaň farmaceutických firem, které si tímto zajišťují pohádkové zisky?Po letech nezávislých výzkumů se ukazuje, že onen „elixír mládí“ může ve skutečnosti představovat nemalé zdravotní riziko. Autorka nevynechala jediný článek v tomto komplikovaném řetězci a poodhalila problém hormonální léčby v přechodu z množství hledisek, jako je současný zdravotnický systém, symbióza gynekologie a farmaceutického průmyslu, role mužů při určování potřeb žen, vliv reklamy na naše představy o ženství a stáří a v neposlední řadě také výsledky dlouhodobých testů, které tuto moderní „substituční hormonální terapii“ usvědčují z nelichotivého selhání na poli lékařské etiky.

 10. Clanok

  Symptotermálna metóda je spoľahlivá ako hormonálna antikoncepcia

  jedlicka.blog.sme.sk/c/93272/Symptotermalna-metoda-je-spolahliva-ako-hormonalna-antikoncepcia.html

   

  vyberam

  V renomovanom časopise Human Reproduction bola nedávno odpublikovaná nová štúdia týkajúca sa efektívnosti jednej z prirodzených metód plánovania rodičovstva – tzv. symptotermálnej metódy (STM). Výsledky štúdie potvrdili, že STM má vysokú spoľahlivosť porovnateľnú so spoľahlivosťou hormonálnej antikoncepcie.

   

  ….

 11. Váš komentár

  Uz len na zaver pre Romana: Keby sme robili vsetko tak prirodzene ako toto, nemali by sme co jest, zomierali by sme na bezne infekcne ochorenia, nepotrebovali by sme lekarov, zeny a novorodenci by zomierali pocas porodov, pripadne potratov. Ako by si reagoval, keby zena po druhom porode ziadala od muza jeho sterilizaciu? Alebo by si nechal tehotnu manzelku so zdravot. problemami potratit bez lekarskej pomoci, len aby to bolo prirodzene? Udrziavanie tehotenstva tiez poskodzuje zdravie oboch. Berme veci v kontexte, urcite si je kazdy vedomy pre a proti.

  1. Mila Andrea
   Prosim ta co maju spolocne prirodzene ovulacne metody a hormonalna antikoncepcia so sposobom stravovania, s infekcnym ochorenim, s umrtim novorodencov pocas porodov, alebo so sterilizaciou ?
   Preco nepotrebujeme lekarov ?
    
   To co hovoris mi nedava ziaden zmysel nema to ziaden spolocny bod. Nerozumiem ti.
    
   K dalsim otazkam:
   Ad 1) moja zena by ma nikdy nepoziadala o sterilizaciu a tak isto ani ja ju
   Ad 2) to je dost absurdna otazka a vobec nechapem ako ta napadla, aky ma suvis s temou o hormonalnej antikoncepcii ?
    
   Som velmi rad ze mame tu na slovensku vysoko specializovanych odbornikov lekarov.
    
   To by ma teda zaujmalo ako podla teba tehotenstvo poskodzuje zdravie oboch partnerov ?
   Hmm, to je nejaka novinka. Od pociatku sveta, vsetky zive bytosti sa rozmnozuju 🙂 Preco by im tehotenstvo malo skodit na zdravi ?
    
   Som presvedceny o tom ze mnoho zien, najma tych mladsich nema casto ani sajnu ake dosledky ma na ich zivot hormonalna antikoncepcia.
   Takze nie kazdy si je vedomy pre a proti.
   Prave tie PRE su najcastejsie propagovane v reklamach farmaceutickych spolocnosti a vytvaraju dojem ze to vsetko je v uplnom poriadku a tych PROTI je podstatne menej, pretoze nie su sirene formou reklamy.
    
   Vdaka vsak aj odbornikom lekarom (ktorich mimochodom spominas a urcite si ich aj vazis) mozeme vidiet ake nasledky si so sebou prinasa uzivanie hormonalnej antikoncepcie.

 12. mam 36 a dve deti. Nikdy som nepouzivala HAK. S manzelom pouzivame v plodnych obdobiach kondom…. v neplodnych … nic… Redface mam uplne pravidelny cyklus a navyse citim, kedy mam plodne dni (chut na sex, euforia, vela energie,…) a tiez citim, kedy nemam plodne dni (mam aj predmenstuacny syndrom, ale pocas neplodnych dnei nemam vela chuti na sex). U mna je 100% uspesnost. Odporucam.

 13. My máme 3 deti. *Používame symptotermalnu metodu spolu s bilingsovou metodou. A funguje. HA je naozaj abortivna. a autor článku ma absolutnu pravdu. InaK je paradox že v dobe ked je veľa parov neplodnych na druhej strane su pary ktore si svoju plodnosť nevážia.

  1. No, ono tá neplodnost vo väčšine súvisí s tyz, Ze niekto presviedča 10 rokov pomocou HA svoje telo, aby neplodne bolo a potom sa cuduje, Ze ho presvedčili natrvalo

  2. kto tu hovori o nevazeni si plodnosti.!!!! len presne rozmyslam kedy spolim dieta. a ked chcem len jedno, tak si to naplanujem.

 14. Ach, keby som si tak toto precitala tak pred rokov aj niečo..uživala som HAK asi necelý rok a stále som bola v tom, že funguje NEABORTÍVNE! Cry teraz po precitani par clankov na ktoré som narazila je mi dost zle..v ordinácií ma na toto nikto neupozornil a v príblaovom letáku? zabudnite! Je to hrozné, ako sa z týchto vecí robí iba čistý byznis a škodlivosť HAK sa stále ututláva! Frown

Pridaj komentár