HA. Ako pôsobí na našu maternicu.(4)

PharmDr. Jozef Laurinec 4

Hormonálna antikoncepcia spôsobuje problémy maternici. Pretože hormóny dodáva do tela nie cyklicky, ako pri prirodzenom menštruačnom cykle, ale podávajú sa estrogén aj gestagén spolu, alebo sa podáva len časť hormónov (gestagenna antikoncepcia).   Prirodzený menštruačný cyklus zariadi najprv produkciu estrogénov, ktoré spôsobia rast sliznice maternice a potom nasleduje progesterón, ktorý zastaví rast sliznice a uvedie ju do sekrečného štádia. Tento proces je teda zmenený.  

To má za následok:
a) jednak redukovanú hrúbku sliznice maternice so zmenšenými a vyčerpanými žliazkami,
b) zmenu bunkovej štruktúry sliznice maternice, kde sa striedajú zóny edemu so zónami výšenej hustoty buniek,

c) dochádza k zmenám biochemického a bielkovinového zloženia sliznice maternice, doležité pre uhniezdenie embrya sú hlavné pinopodie, fibronektin, laminin, efriny, selektiny a integriny.

Ovplyvnenie tvorby integrínov.

Zvlašť dôležité sa ukazuje najmä ovplyvnenie tvorby integrinov.  Hormonálna antikoncepcia narušuje vytvorenie integrínov a tým negatíne ovplyvňuje schopnosť maternice prijať embryo. Integríny sa definujú ako rodina adhezívnych molekúl, ktoré sú považované za znaky – markery implantačnej schopnosti maternice.

Je dokazané, že tri od menštruačneho cyklu závislé integriny (ą1 s1, ą4s1, ąVs3) koexistujú alebo sa vyskytujú zjavne iba v krátkom intervale menštruačného cyklu, ktorý korešponduje s predpokladanou dobou maximálnej receptivity maternice a sú spoľahlivými markermi prirodzenej plodnosti.

Tieto tri integriny chýbajú u vačšiny pacientiek s nedostatočnou luteálnou fázou, endometriozou, a neobjasnenou  neplodnosťou.

Pomocou biopsie zo sliznice maternice sa zistilo, že u uživateliek hormonálnej antikoncepcie je normálna tvorba integrinov výrazne zmenená, čo priviedlo Somkutiho a kol. k záveru, že zmeny integrinov spôsobované hormonálnou antikoncepciou a pozorovane v endometriu sú funkčne závažné a poskytujú dôkaz, že znížená citlivosť sliznice maternice prispieva k zabráneniu počatia. 

Predpokladá sa, že syntetické hormóny prítomné v hormonálnej antikoncepcii menia vytvorenie týchto integrínov prostrednictvom cytokinov a takto vedú k zlyhaniu uhniezdenia embrya.

Vyrobcovia hormonálnej antikoncepcie priznávaju tento účinok a na pribalových letákoch je vačšinou popisovaný vetou „nefyziologické pôsobenie na sliznicu maternice už v prvej fáze menštruačného cyklu“.

  • autor textu: PharmDr. Jozef Laurinec , farmaceut
  • autorka ilustračných fotografií: Jana Hamarová

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (13 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dakujem, pre mna velmi uzitocna seria clankov. Myslim, ze takto som to este nikde podane necitala. A ked analyzujem, v podstate som sa vzdy dostala len k informaciam typu antikoncepcia.sk, ktore su platene farma firmami, ktorez z tohoto obchodu ziju, takze nie je ziadna zaruka komplexnejsich informacii,.

  2. Ďakujem, naozaj užitočné články. Konečne všetko normálne vysvetlené o HA. Tu si každý može prečítať čo do seba vlastne tlačí. 🙁

    A naozaj ich každý lekár predpisuje ako „LENTILKY“. Každý gynekológ vždy povie len to dobré, rizika nikto nepovie. Riziká su vždy len v pribalových letákoch a všetky dôležité informácie sú písane takým malým písmom že sa to čítať nedá.

    1. Pretože hormonálna antikoncepcia je vynikajúci biznis. Ženy (najmä mladé) sú všeobecne považované za skvelý marketingový cieľ. Priznať pravdu by bolo podkopať si miliardové príjmy.

Pridaj komentár