HA. Návratnosť plodnosti po jej vysadení.(2)

PharmDr. Jozef Laurinec 6

Ω Aká je reverzibilnosť – návratnosť všetkých ovplyvnených fyziologických procesov a najmä plodnosti do pôvodného stavu a ako môže vplývať užívanie hormonálnej antikoncepcie na nasledujúce tehotenstvo a na zdravý vývoj dieťaťa?

Ω Ako rýchlo sa spamätá sliznica maternice z hormonálneho šoku, ktorý jej spôsobuje súčasné podávanie syntetických estrogénov aj gestagénov?

Ω Ako rýchlo sa obnoví biochemické a bielkovinové zloženie sliznice maternice?

Ω Ako rýchlo sa obnoví narušené biochemické prostredie celého organizmu, tak aby žena udržala tehotenstvo a porodila zdrave dieťa?

Okrem zmien na sliznici maternice je dôležité si uvedomiť,  že hormonálna antikoncepcia mení v tele pomerne veľký počet dôležitých biochemických parametrov. Uvádza sa počet okolo 89. Z hľadiska problematiky tehotenstva je potrebné spomenúť najmä zníženie hladín vitamínov B1, B2, B6, B9, B12, Ea C, zvýšenie hladiny vitamínu A, zníženie hladín
vápnika, fosforu, horčíka, zinku. Hladiny železa a mede sú zvýšené.

Zvlašť dôležité je najma:
1) zníženie hladin kyseliny listovej, vitamínu B 12 a vitamínu B 6,
2) zvýšenie hladín vitamínu A v krvi,
3) zníženia hladín magnézia a zinku v krvi.

Čo spôsobuje nedostatok vitamínov?

Vplyv nedostatku vitamínov kyseliny listovej, B12 a B6 môže prebiehať na troch úrovniach:
A) nedostatok týchto vitamínov spôsobuje nedostatočnú činnosť enzýmu methionínsyntetázy a zvyšene hodnoty homocysteínu. Zvýšené hodnoty homocysteinu sú zodpovedné za poruchy organogenezy ako sú poškodenia nervovej sústavy, anencefalus, alebo potraty.

B) Nedostatok spomínaných vitamínov spôsobuje nedostatočnú činnosť enzýmu methionin-syntetazy a tým nedostatok S-adenozylmethionínu. S- adenozylmethionin
je hlavným zdrojom methylovych skupín potrebných na tvorbu myelinu – obalu nervových vlákien. Znížením jeho množstva prebieha myelinizácia axonov len obmedzene.
Schopnosť bunky tvoriť dôležité komponenty ako proteíny, lipidy a myelín nervových  vlákien závisí od metylácie, ktorá je možná len v prítomnosti kyseliny listovej a vitaminu B12.

C) Nedostatočná činnosť enzýmu – methionin syntetazy a odmietnutie opravného
mechanizmu enzýmu tymidilát syntetázy. Odmietnutie opravného mechanizmu tymidilat syntetázy v dôsledku zníženej premeny homocysteinu na methionin spôsobuje blokádu odovzdávania informácií v procese transkripcie DNA.  Výsledná porucha syntézy  proteínov a delenia bunky môže vyvolať počas tehotenstva vážne poruchy v tvorbe telesných orgánov.

Čas medzi vysadení HA a počatím

Na základe uvedených skutočností radia viacerí autori nechať uplynuť čas medzi vysadenim HAa počatim dieťaťa. Nemecký gynekológovia Kaiser a Pfleiderer skúmaním spontánnych potratov dospeli k záveru, že dokonca po 6-12 mesiacoch od vysadenia antikoncepcie sú  dokazateľne časté poruchy funkcie placenty a sliznice maternice.

Spomínaní autori odporučaju, aby časové obdobie medzi vysadením HA a počatím dieťaťa bolo predĺžené aspoň na jeden rok. Iní  autori poukázali, že zmeny funkcie sliznice maternice dosahovali maximá za šesť mesiacov po vysadení hormonálnej  antikoncepcie a poruchy placenty u tehotných žien sa dajú pozorovať ešte 12 mesiacov po vysadeni HA. 

Vidíme teda, že užívanie antikoncepcie može pôsobiť abortívne nielen počas jej užívania, ale môže pôsobiť abortívne, alebo ohrozovať zdravie dieťaťa ešte v časovom intervale jedného roka a viac po vysadení hormonálnej antikoncepcie. Novšie štúdie uvádzajú, že u žien vo veku 25-30 rokov dochádza po prerušení užívania hormonálnej antikoncepcie k plnému obnoveniu plodnosti v porovnaní s kontrolnou skupinou rovnako starých žien až po nasledujúcich dvoch rokoch.

 • autor textu: PharmDr. Jozef Laurinec , farmaceut
 • autorka ilustračných fotografií: Jana Hamarová

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Váš komentár

  HA som uzivala od svojich 20 rokov nepretrzite s dvoma kratkymi pauzami. Nemala som ziadne zdravotne problemy. V 34 rokoch som sa rozhodla pre druhe dieta, otehotnela som 4 mesiace po vysadeni antikoncepcie. A hoci v 16 tyzdni vysli AFP nepriaznivo, narodilo sa mi zdrave dieta. S HA mam len dobre skusenosti.

 2. Váš komentár

  Je mozne, ze ty ju dostanes zajtra, hoci nijaku hormonalnu antikoncepciu neberies, ale prijimas v strave nedostatok nenasytenych mastnych kyselin, ktore ja uzivam, nepijem, nefajcim, kavu max. jednu denne, cvicim … mozno ze mna zrazi autobus. Big Grins A moja prastara mama, ktora v zivote HA neuzivala, zomrela na nu vo svojich 80-tich rokoch. Ooooo, co vsetko so vsetkym suvisi!

 3. S HA som mala dobre skusenosti ale az po jej vysadeni som zistila,ze nie je nieco v poriadku.Vydala som sa achcem dietatko.Ale nedari sa.HA som brala 7 rokov a keby som to mohla vratit spat,tak by som ju nikdy nezacala brat.

 4. aj ja som antikoncepciu uzivala a to 10 rokov bez prestavky….nemala som ziadne problemy, vydala som sa, vysadila som HA, pockali sme asi 6 mesiacov-aby som mala ciste svedomie….a rozhodli sme sa, ze sa pokusime o dietatko…podarilo sa na druhy pokus-cize v priebehu dvoch mesiacov…..tehotenstvo som mala bezproblemove a teraz mame zdravu dcerku…ked prestanem kojit, k HA sa urcite vratim…

 5. HA som uzivala asi 6 mesiacov, liecebne kvoli endometrize. Mala som pri uzivani velke problemy, aj po zmene HA. Nervozitu, tiky, arytmiu, depresie. Po vysadeni preslo a otehotnela som o tri mesiace. V 15 tyzdni som krvacala, dcerka sa narodila na termin ale mala len 2360 gr. Chodili sme na neurologiu, cvicili vojtovku. Celkovo je oslabena voci chorobam. Alergie. Druhorodeny syn nema ziadne problemy. Narodil sa mesiac pred terminom a mal 3 kg. Som si ista ze za problemy v tehotenstve a dcerkine problemy obzvlast neurologickeho charakteru ma za nasledok HA. Nemam to dokazane ale citim to tak.

Pridaj komentár