Keď nie je jedno, ako žena dojčí I.

Mária Kohutiarová 1

O dojčení sa toho popísali už hory papiera a strán. Zvlášť o tom, aké je dôležité pre dieťa, čo všetko mu dojčenie dáva po fyziologickej aj psychologickej stránke. Dojčenie akoby zažívalo retro v tom dobrom slova zmysle – z pohľadu dobra pre dieťa. Ako to však je s dojčením vo vzťahu k mamám samotným?

Nedôvera

Mnohé ženy dojčia skutočne len pre svoje dieťa, bez toho, aby vedeli o pozitívach, ktoré dojčenie môže a má priniesť pre ich vlastný organizmus. Jediné, o čom počuli a čo sa im často neosvedčilo, bez pátrania po skutočnej príčine, je podľa skúseností, médií a mnohých gynekológov fakt, že dojčiaca žena nemôže otehotnieť. A tak sa na dojčenie dívajú samé za seba s dešpektom – čo je škoda.

Ako to teda vlastne je?

Staré mamy mali pravdu a vedeli, prečo im prirodzený rozostup medzi deťmi, čo je cca 2 roky – okrem iného – fungoval. Nie je totiž jedno, ako žena dojčí a akú má životosprávu. Hoci je materstvo veľmi náročné obdobie, existujú základné body, ktoré dojčenie delia na dve skupiny matiek a tým aj dôsledky dojčenia na ich organizmus sú úplne rozdielne. Výhody, ktoré má mať žena z dojčenia pre svoj organizmus, totiž dostáva – v miere, akej dodržuje pravidlá – len tá, ktorá dojčí ekologicky.

Hoci teda mnohé ženy nepoužívajú ani cumlík ani fľašu a dojčia na požiadanie, nie je to všetko, čo do sféry ekologického dojčenia patrí: veľmi často býva zanedbávaný akýkoľvek spánok – ideálne práve počas dojčenia – s dieťaťom, v noci umožnený práve tým, že matka spí s bábätkom v jednej posteli a nočná „mliekáreň“ tak funguje v polospánku.

Problémom býva aj obava mamy z toho, že sa jej dlhým saním mliečka „zničia“ bradavky a tak limituje čas dieťaťa na prsníku, alebo jednoducho svoje dieťa nastaví na „budík“ a termínuje mu intervaly dojčenia. Je však nezanedbateľné aj to, ako sa žena stavia k dojčeniu, akú má podporu od svojich najbližších (čo býva často problém zo strany manžela, ale hlavne našich mám a svokier, často aj od kamarátok a lekárov).  Tento tlak robí asi najväčšie zlo – pretože ak má dojčiaca mama mať plný úžitok z toho, čo dojčenie zabezpečí pre jej organizmus, musí byť v pohode celá.

Výhody aj bez umelej chémie

Ekologicky dojčiaca žena má vďaka spôsobu prevádzkovania ekologického dojčenia veľmi nízke hladiny ovulačných hormónov, aj hormónu stimulujúceho folikul (FSH) a tiež luteinizačný hormón (LH). Môže za to hormón prolaktín, ktorý sa práve čím častejším satím uvoľňuje do krvi matky a blokuje dozrievanie vajíčok. Vďaka tomu nedôjde k vývoju folikulu a výstelka maternice (endometrium) sa nevyvinie.

Dôsledkom je fakt, že neprichádza ani ovulácia, ani menštruácia. Pri akomkoľvek výkyve či zmene dojčenia (stres, choroba, nástup prikrmovania) sa objaví hlien na krčku maternice a endometrium začne rásť. Pokiaľ však dojčiaca matka nemá ovuláciu, (na čo stačí jednoduchá kontrola hlienu a teploty),  výstelka maternice sa odlučuje a spôsobuje krvné špinenie alebo aj plné dlhotrvajúce krvácanie – čo však neznamená, že tejto žene už nabieha normálny pravidelný plodný cyklus.

Dojčiaca matka môže mať niekoľko takýchto anovulačných cyklov a nie je nezvyčajné, že aj medzi nimi – pokiaľ pominie dôvod rastu a následného odlučovania endometria – môže byť dlhší časový interval. V prípade akýchkoľvek „kríz“, ktoré obmedzia dojčenie a môžu spustiť prvé príznaky plodnosti, sa teda v prvom rade neodporúča prestať dojčiť alebo nasadiť umelú formulu, ale intenzívnejšie a poctivejšie sa vrátiť k dojčeniu podľa ekologických pravidiel.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Splnala som naozaj vsetky atributy ekologickeho dojcenia – dojcila som na poziadanie, dieta spalo v noci pri mne, nepouzivala som flasu ani cumlik, dieta nebyvalo odo mna odlucene ani na hodinu, napriek tomu som otehotnela 2x este pred nastupom menstruacie. Ja velmi respektujem prirodu, jej silu a mudrost, ale jednoznacne by som sa na tuto formu antikoncepcie neodporucala spoliehat zenam, pre kt. by dalsie tehotenstvo bolo neprijatelne, alebo malo fatalne nasledky – zdravotne, ci existencne. Ked je par v situacii, ze dieta dalsie dieta ano, ale radsej neskor, tak je asi lepsie zariskovat trosku nepohodlia vo forme maleho vekoveho rozdielu ako istota „s hormonmi“.

Pridaj komentár