Otehotnenie počas menštruácie

pr 0

Menštruačný cyklus ženy je plný otáznikov a odpovedí. Možno ste si už tiež kládli otázku, či je reálne otehotnieť počas menštruácie. Prípadne, či je možná menštruácia počas tehotenstva. Je, či nie je? Hoci sa na prvý pohľad javí byť všetko jednoduché, v skutočnosti to tak nemusí byť.

Mýtus číslo 1: Môže žena otehotnieť počas menštruácie?

Aj keď ste si možno mysleli, že toto reálne určite nebude, opak je pravdou. Je to možné. Dôležité je však zdôrazniť, že nie u každej ženy. Či patríte do “rizikovej kategórie” sa v tomto prípade dá zistiť pozorovaním menštruačného cyklu. Cyklus ženy sa skladá z dvoch fáz. Plodnej a neplodnej. Pre obe fázy sú typické určité príznaky. Platí, že čím kratšie cykly žena má, tým skôr u nej dochádza k ovulácii, teda k uvoľneniu vajíčka.

Ak má žena menštruačný cyklus dlhý 22 dní a menštruácia u nej trvá približne 5 dní, skutočne sa môže stať, že posledné dni menštruácie sú zároveň prvými dňami plodnej fázy cyklu a otehotnenie počas menštruácie možné je. Pre plodnú fázu je príznačný plodnejší typ hlienu, ktorého produkcia vrcholí spomínanou ovuláciou. Otehotnieť sa dá iba počas ovulácie, avšak mužské spermie sú schopné “prežiť” v podnejšom type hlienu niekedy aj 7 dní. To je fakt, pre ktorý sa môže zdať, že k otehotneniu došlo počas posledných dní menštruácie, kedy zároveň nastala plodná fáza cyklu. Odsledovať sa to dá vedomím pozorovaním, sleduje sa množstvo hlienu počas cyklu alebo sa dajú využiť ovulačné testy, ktoré fungujú na podobnom princípe ako tehotenský test. Dá sa podľa nich odhadnúť predpokladaný nástup ovulácie.

Teda, dá sa otehotnieť počas menštruácie? Áno, pokiaľ došlo k pohlavnému styku a žena má krátke cykly natoľko, že u nej menštruácia priamo prechádza do plodnej fázy cyklu.

Mýtus číslo 2: Môže mať žena menštruáciu počas tehotenstva?

Keďže tehotenstvom nazývame stav, kedy došlo k oplodneniu ženskej pohlavnej bunky – vajíčka, mužskou pohlavnou bunkou – spermiou, môžeme tento mýtus úspešne vyvrátiť. Menštruácia počas tehotenstva neexistuje.

Oplodnené vajíčko počas prvých dní od ovulácie putuje vajcovodom do maternice. Ak má priaznivé podmienky, dochádza k jeho uhniezdeniu a definitívne vzniká nový život. To sa udeje ešte pred nástupom očakávanej menštruácie. Ženy nemusia zaznamenať ani prvé príznaky tehotenstva pred menštruáciou

Napriek tomu sa môže stať, že budete v začiatkoch tehotenstva krvácať v obvyklom čase a zmenu, teda to, že ste tehotné, si jednoducho nevšimnete. V týchto výnimočných prípadoch nejde v skutočnosti o pravidelné menštruačné krvácanie, ale s najväčšou pravdepodobnosťou ide o krvácanie zapríčinené uhniezďovaním oplodneného vajíčka. Je obvykle oveľa slabšie a v nasledujúcich mesiacoch tehotenstva by sa už objaviť nemalo. Krvácanie počas tehotenstva je totiž posudzované veľmi striktne ako rizikové a vyžaduje si lekársku prehliadku a vylúčenie možných komplikácií. Jednou z nich je možné mimomaternicové tehotenstvo, ktoré predstavuje reálne nebezpečenstvo aj pre budúcu matku.

V súčasnej dobe je u niektorých párov otehotnenie prirodzenou cestou veľmi náročné alebo aj nemožné. Union zdravotná poisťovňa si pre svojich poistencov pripravila program Union family, ktorý obsahuje dôležité informácie o tom, aké môžu byť príčiny problému počatia dieťaťa prirodzenou cestou, o možnostiach diagnostiky a optimálnej liečbe. V rámci tohto programu vám Union prispeje na niektoré výkony a vyšetrenia súvisiace s liečbou neplodnosti metódami asistovanej reprodukcie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Pridaj komentár