To, že sa dieťa pociká v noci, je pomerne časté a do istého času – veku aj normálne. V období, keď sa učí sebaobsluhe, odúča sa od plienok alebo aj v obdobiach príliš veľkého stresu a napätia.

Kedy sa používa pojem nočné pomočovanie
Pojem nočné pomočovanie sa používa vtedy, pokiaľ sa dieťa staršie ako štyri roky neustále pravidelne pomočuje do postele. Vždy je potrebné zistiť, čo je skutočnou príčinou tohto problému – či sa jedná o:

- ochorenie močovej sústavy (chronické zápaly močového mechúra, vrodené chyby v oblasti mechúra a ľadvín),
- duševné traumy a šoky,
- žiarlivosť, napr. keď sa narodí nový súrodenec,
- reakciu na zmenu (nástup do škôlky, sťahovanie),
- stres (pri hádkach v rodine, šikanovanie v detskom kolektíve),
- reakciu na stratu blízkej osoby alebo aj domáceho zvieracieho miláčika,
Viacej o nočnom pomočovaní čítajte tu.
Diagnostika a liečba nočného pomočovania
V rámci diagnostiky je potrebné, aby dieťa absolvovalo:
- fyzikálne vyšetrenie – sleduje sa vonkajší genitál, prípadná fimóza, orientačné neurologické vyšetrenie,
- vyšetrenie a kultivácia moču,
- vyplnenie mikčného a pitného denníka – teda podrobný zápis toho, koľko vaše dieťa pije a koľko močí. Odporúča sa mať takýto záznam počas doby 5 – 7 dní.
- sonografické vyšetrenie močového mechúra – tzv. mikčného rezidua. Čo je zvyšok moču v mechúri po vyprázdnení.

Až po tomto základnom vyšetrení a po zvážení všetkých okolností pediater prípadne odporučí vyšetrenie u odborníka – detského nefrológa či urológa.
Viacej o liečbe nočného pomočovania sa dočítate v tomto článku.
Treba deti v noci budiť na cikanie?
Nočné budenie detí, aby sa vycikali, spomína až 60 % mamičiek. Pre mnohé z nich je tento spôsob veľmi náročný a unavujúci. Každý večer musia zobudiť svoje dieťa po dvoch – troch hodinách od zaspatia a občas ho doslova odniesť na záchod. Hoci dosiahnu vyprázdnenie močového mechúra a možno sa im podarí zabrániť vycikaniu sa do postieľky, prerušia tým však jeho hlboký spánok.
Môže to byť nebezpečné v tom, že pravidelné prerušovanie spánku práve v tejto jeho prvej tretine môže dieťaťu výrazne narušiť celý biorytmus, ovplyvniť pozornosť, výkonnosť a celkovú pohodu. Preto by bolo vhodnejšie prísnejšie dodržiavanie režimových opatrení a zaručenie kvalitného plnohodnotného spánku počas celej noci.
Viacej sa dočítate na tomto linku.
Čo môžeme v liečbe enurézy?
Okrem podávania liekov, resp. ešte pred ich začatím, by bolo vhodné skontrolovať stav nosných mandlí. U detí, ktoré ich majú nadmerne zväčšené, dochádza po ich odstránení k zlepšeniu, niekedy až k vymiznutiu nočného pomočovania.
Existujú aj alternatívne spôsoby liečby mimo liekov, ktoré sa dajú využiť najmä pri sekundárnej enuréze – psychologické sedenia, hypnóza, akupunktúra, akupresúra, homeopatiká, enuretický alarm, biofeedback.
Na mokrú postieľku ste už veľkí?

Súvisí pomočovanie v detstve s inkontinenciou v neskoršom veku?
Vedci tiež zistili, že súvislosť je silnejšia u tzv. stresovej inkontinencie, teda problémy, ktoré sa prejavujú únikom moču pri napínaní brušných svalov (napr. kašeľ, smiech, dvíhanie ťažkých predmetov apod.): viac ako tretina žien, ktoré majú tieto problémy, sa pomočovala v detstve. Skúsenosti z detstva mali vplyv aj na problémy s udržaním stolice, ich pravdepodobnosť vzrástla trojnásobne. Výskumu sa zúčastnilo spolu 1021 žien.
Ak vás táto téma a súvislosť zaujíma viacej, čítajte aj tu.

Ja som chlapcov v noci dávala cikať, ale cikali do jogurtového kelímku pri posteli, žiadne nosenie na záchod sme nerobili. Ráno ani nevedeli, že som ich dávala cikať, v postate sa prebrali len minimálne. A to, že sa nepocikali, bolo pre ich pohodu a sebavedomie určite lepšie. Keď dorástli na nejakých 5 rokov, prestalo to byť nutné a už buď vydržia alebo si poradia sami.