Deti rastú najrýchlejšie na jeseň

Marcela Beňová 0

K novému školskému roku  sme deťom pokúpili nové papuče a tenisky. Ubehlo len pár týždňov a môžeme do obchodov vyraziť znova.

Z nohavíc, ktoré sme museli nedávno zahnúť, im už trčia členky, z dlhých rukávov sú trojštvrťové. Ako to, že decká vždy na začiatku školského roka takto vytiahne?

shutterstock

Kedy rastú deti najrýchlejšie?

So skladovaním oblečenia zvádzajú boj všetky mamy. Stále dohovárame deckám, aby si nové bundy a mikiny „šanovali“ v nádeji, že si ich po lete oblečú opäť. No na začiatku školského roka môžeme nakupovať znovu, pretože im je všetko od bundy po ponožky aj o dobré dve čísla menšie.

Aj keď leto deťom nejaký ten centimeter naviac pridá, najrýchlejšie rastú práve na jeseň. Svoju úlohu pritom zohráva aj časť dňa – najviac detí rastú po 20. hodine. Aby sa telo mohlo dobre regenerovať, nezabudnite ich nahnať do postele o skôr.

V jesennom období by vás teda nemalo prekvapiť, ak budete musieť nové topánky či oblečenie kupovať aj na dvakrát.

Ako je to s našou výškou?

Deti rastú v troch etapách. Prvá prebieha od narodenia do prvých narodenín, a v tom čase bábätko narastie až okolo 25 centimetrov.

V druhej etape medzi prvým rokom a pubertou sa rast spomalí a dieťa podrastie každý rok o 5 až 7 centimetrov.

Aká výška v akom veku : Rastové grafy 

Tretie obdobie rastu prebieha v puberte a zvyčajne sa objaví rastový špurt, ktorý si rodičia pamätajú z obdobia, keď boli deti ešte bábätká.

Obdobie puberty sa u chlapcov a dievčat líši. Môžu sa to najmä hormóny. Kým u dievčat rast zvyčajne končí menštruáciu, po ktorej sa vytiahne už len o pár centimetrov, u chlapcov začína puberta neskôr a v období, keď rastú najrýchlejšie, sa môžu vytiahnuť aj o 12 centimetrov.

Kým dievčatá majú rastový špurt na začiatku puberty, chlapci až po dvoch rokoch.

Výšku dieťaťa do značnej miery určuje genetika, z malej časti aj strava. V období rýchlejšieho rastu teda nezabúdajme na dostatočný príjem bielkovín a kvalitný spánok.

Zvýšiť pozornosť by sme mali aj v prípade, že naše dieťa rastie pomalšie, alebo ho výrazne predbiehajú deti v škôlke, či na prvom stupni základnej školy. Dôvodom môže byť nedostatok rastového hormónu či iná porucha.

shutterstock

V tom prípade je dobré navštíviť endokrinológa a nechať dieťa vyšetriť. Rast môže spomaliť aj vážne ochorenie a dlhodobé užívanie liekov. Po skončení liečby a návrate k predchádzajúcemu životnému štýlu však dieťa rýchlo rozdiel doženie.

Budeme čoraz vyšší?

Všimli ste si, že deti sú čoraz vyššie? Vedci vysvetľujú, že rýchlejšie rastieme  posledných 100 rokov, a každá generácia prerastie tú predchajúcu o 1 centimeter. Kým v minulosti sa predpokladalo, že za to môže kvalitnejšia a dostupnejšia strava, dnes si už odborníci nie sú istí.

Viac sa prikláňajú k názoru, že na príčine budú prirodzené rastové vlny, ktorými v priebehu vývoja ľudia prirodzene prechádzajú. Momentálne teda rastieme rýchlejšie, naše vnúčatá a pravnúčatá budú ešte vyššie, ako sme dnes my a naše deti.

Vzhľadom na zmenu životného štýlu, dostatok potravín a sedavejšie zamestnanie sa dá predpokladať, že sa týmto zmenám bude čoraz viac prispôsobovať aj naše telo.

 Prečítajte si aj: Čo potrebuje tínedžer?

Postupne sa mení napríklad tvar lebky, v budúcnosti sa môže stať, že nebudeme potrebovať napríklad malíček. Ale poďme späť k oblečeniu.

Aby oblečenie (aspoň chvíľu) vydržalo

Pokiaľ ide o rastový špurt malých bábätiek, nič s ním neurobíme. Detské telíčko sa mení z týždňa na týždeň a krátke body či tepláčiky môžeme po krátkom čase posunúť ďalšiemu drobcovi. Horšie je to s oblečením pre škôlkarov a školákov.

Kým trojročný nezmar nad trochu kratším rukávom ešte privrie oko, školák nič také neodpustí. Mamám neostáva iné len nakupovať a nakupovať.

Väčšina predajcov sa však tomu, akú veľkosť deti v určitom veku reálne nosia, stále neprispôsobila. Šaty či nohavice, ktoré sa v reťazcoch odporúčajú pre školákov, kupujeme už škôlkarom.

U škôlkarov sa oplatí investovať do rastúceho oblečenia. To sú napríklad predĺžené mikiny, nohavice a šortky s pudlom, šaty s rovným strihom, ktoré vynosí slečna nielen s pančuchami, ale aj s legínami, kardigánové svetre a zimné bundy po kolená, ktoré by mohli pri správnom strihu vydržať aj dve sezóny.

shutterstock

Dobrou investíciou sú aj čiapky s predĺženým strihom, ktoré v prípade, že ich dieťa nestratí, ponosí aj niekoľko rokov. Naše mamy nám oblečenie nemilosrdne kupovali tak, aby vydržalo čo najdlhšie.

Raritou neboli ohrnuté rukávy na bunde a svetri a tráky, aby nám voľnejšie nohavice či sukňa nespadli. O číslo väčšie topánky boli samozrejmosťou.

Dnešných školákov však na také šetrenie nenahovoríme. Tak ich aspoň presvedčme, aby s oblečením a novými topánkami zachádzali šetrne. Možno ich na rok ešte ponosí mladší brat…

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár