Do školy bez raňajok? Riskujete obézne deti a slabší prospech

MUDr. Katarína Babinská, PhD. 0

Dieťa ráno štrajkuje a pravidelne nestíhate raňajky? Robíte veľkú chybu. Vynechávanie ranného jedla je vážnym prehreškom vo výžive. 

Foto: Ingimage.com

Aspoň 50 gramov raňajok

Primerané raňajky majú organizmu poskytnúť približne štvrtinu z celkového denného príjmu energie. Dieťa má mať ráno dostatok času na to, aby sa v pokoji najedlo.

Ak máme doma malého školáčika radšej vstaňme o päť minút skôr, aby sa pravidelné a úplné raňajky – pokrm i nápoj – stali bežnou súčasťou ranného stereotypu. 

Problémoví jedáci by mali ráno vypiť aspoň nápoj (mlieko, ovocný džús) a vziať si do školy sýtejšiu desiatu.

Desiata

Má zasýtiť, dodať živiny a samozrejme i chutiť. Dieťa by malo desiatovať približne uprostred časového intervalu medzi raňajkami a obedom. Je dobré, ak rodičia menších školákov kontrolujú, či dieťa desiatu zjedlo, prípadne sa opýtať, či mu zabalené množstvo postačilo.

Veľkosť porcie tak môžeme prispôsobiť tomu, čo dieťa skutočne skonzumuje. Dieťa uvíta, ak mu umožníme, aby si v rámci rozumných možností samo vybralo, čo si prosí na desiatu.

Čo na raňajky a desiatu?

Deti zvyčajne lepšie jedávajú, ak im pripravujeme pestrú výživu a pokrmy obmieňame. Rozmanitá strava nielen lepšie chutí, ale aj zabezpečí potrebnú škálu živín.

Osvedčeným základom raňajok a desiatej je obložený chlieb alebo pečivo. Deti by sme mali odmalička zvyknúť na celozrnné druhy, ktoré sú bohatšie na vlákninu, vitamíny a minerálne látky.

Obľube sa tešia rozličné nátierky – zhotovené z rastlinných nátierkových tukov, zeleniny, syrov byliniek sa stávajú zdrojom mnohých dôležitých živín. Vhodnou súčasťou raňajok i desiatej sú mliečne výrobky.

Foto: Ingimage.com

Raňajkami ku zdraviu

Ráno, po nočnom odpočinku, sa aktivita nášho tela zvyšuje. Raňajkami dodávame organizmu prvú dávku energie a živín potrebných pre jeho riadne fungovanie.

Ak dieťa neraňajkuje, zhoršuje sa jeho pozornosť a schopnosť sústrediť sa na učenie, čo sa môže nakoniec nepriaznivo odraziť i na prospechu.

Deti, ktoré sa ráno riadne nenajedia, cez deň zaháňajú hlad potravinami s nižšou výživovou hodnotou – čokoládami, cukríkmi, slanými tyčinkami. Chýbajúce raňajky si nezriedka kompenzujú prejedaním sa vo večerných hodinách.

Je dokázané, že medzi deťmi, ktoré nejedávajú raňajky, je častejší výskyt obezity v porovnaní s deťmi, ktoré zvyknú pravidelne raňajkovať.

Foto: Ingimage.com

Raňajkové cereálie, napr. corn – flakes, müsli a pod., nepatria medzi naše tradičné potraviny, postupne si však získavajú čoraz viac priaznivcov. Väčšina z nás raňajkové cereálie vníma ako zdravé potraviny, nie všetky druhy však majú vyvážené zloženie.

V niektorých je príliš vysoký obsah cukru, tuku alebo soli. Vybrať cereálie s čo najpriaznivejším zložením pomôžu informácie o zložení na obale výrobku. Uprednostniť by sme mali výrobky v „prírodnej“ úprave, nedosládzané.

Cenné sú cereálie na báze ovsených, pšeničných alebo jačmenných vločiek, ktoré sú mimoriadne bohaté na viaceré živiny. Ich výživová hodnota sa zvyšuje, ak sú obohatené o sušené ovocie, orechy a semená olejnatých plodín.

V balíčku s desiatou nesmie chýbať ovocie alebo zelenina. Už v detstve by sme mali dieťa privykať tomu, že ovocie a zelenina má byť súčasťou každého denného pokrmu.

Foto: Ingimage.com

 

Nezabúdajme na nápoje

Na pravidelný pitný režim sa často zabúda. Na raňajky, no ani v ani desiatovom balíčku nemal chýbať nápoj. Dieťa by malo počas dňa vypiť približne 1,5 – 2 l tekutín. Ak trávi v škole polovicu dňa, približne polovicu tohto množstva by malo vypiť v škole.

Vhodným nápojom sú stolové minerálne vody alebo kvalitná pitná voda. Deti obľubujú i ovocné čaje, ktoré netreba príliš dosládzať, pretože majú svoju vlastnú príjemnú arómu.

Hodnotné látky sú obsiahnuté v ovocných džúsoch. Treba si však uvedomiť, že džúsy obsahujú aj cukor, preto nie sú vhodné pre deti, ktoré majú sklon k priberaniu. Podobne, nie je dobré zvykať deti na sladené nápoje. Do jedálneho lístka malých detí nepatria kolové nápoje, pretože obsahujú kofeín.

Môžeme deťom dopriať aj sladkosti

Hoci náš organizmus sladkosti nepotrebuje, pravdou je, že drobná sladkosť dieťa poteší. Sladkosti by sme mali deťom pribaľovať s mierou a nemali by byť pravidelnou ani hlavnou súčasťou desiatej.

Rozumnou voľbou sú druhy s čo najvyšším obsahom hodnotných zložiek – cereáliami, ovocím, prípadne sušeným ovocím, zrnami olejnatých plodín.

Bufety a školské automaty

sú miestom ohrozujúcim správnu výživu. Ponúkajú nápoje a pokrmy a rýchleho občerstvenia, ktoré sú pre deti príťažlivé svojou chuťou, z výživového hľadiska však ide o potraviny s nižšou výživovou hodnotou.

Raňajky a desiata, ktoré dieťaťu pripraví rodič majú sú zložením cennejšie a vyváženejšie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

MUDr. Katarína Babinská, PhD.

doc. MUDr. Katarína Babisnká, PhD. vyštudovala detské lekárstvo na lekárskej fakulte UK v Bratislave, no náhoda ju zaviedla do Výskumného ústavu výživy. Absolvovala postgraduálne štúdium výživy v zahraničí a toto definitívne spečatilo jej osud výživára.

články autora...

Pridaj komentár