Viete si predstaviť rána s deťmi bez stresu? Nielen tie víkendové, keď vás nikto nikam nesúri. Keď vás neženú povinnosti a termíny. Aby také ráno bez stresu mohlo byť každé ráno?
Canva
Ráno bez stresu? Hm…
Ako mama dvoch malých chlapcov, ktorá bola sama, som mala často dojem, že naše rána pred odchodom do školy a do škôlky bývajú jednoducho besné.
Bývali ťažké, keď sa ten mladší zaprel celým svojim telíčkom do zárubne dverí. Len preto, že nechcel ísť do škôlky . Bývali náročné, keď bolo vonku hlboko pod nulou a odmietali pančušky, či zateplené nohavice. A namiesto raňajok mali akurát tak sople od plaču. Bývali upotené a vystresované, keď meškal autobus, alebo keď sme za ním museli bežať, lebo išiel skôr.
Pamätám si aj výnimočné rána. Keď sme si dopriali posedieť na lavičke na ihrisku so sladkým koláčom a hrialo nás vychádzajúce slnko. Alebo keď v noci napadlo veľa snehu a aj my, na Podunajskej nížine, sme mohli vytiahnuť sánky, na ktorých som ich odtiahla do školy. Ale to bývali skôr také omrvinky.
Prečítajte si aj:
Zle nastavený režim rovná sa uštvaná rodina .
Rutina pomáha, ale…
Celý čas som tvrdo pracovala na tom, ako vylepšiť našu rannú rutinu. Postupne sme sa učili nachystať si veci na oblečenie a desiatu už večer predtým. Zastabilizovali sme odchod do postele tak, aby bol priateľský k zobúdzaniu. Aby sme si možno občas aj zuby mohli umyť po raňajkách, prípadne zahrať dámu. Čo sú všetko veľmi prospešné “body k dobru.” Ale aj tak to bolo niekedy naozaj frustrujúce.
Možno mi chýbal návod, ako naše rána urobiť láskavejšie. Pre mňa, aj pre nich. Narazila som nedávno na jeden, ktorý sa mi páči. A ktorý by mohol pomôcť nielen mne, ale každému rodičovi, ktorý by chcel aspoň raz za čas zažiť stav beztiaže.
Prečítajte si aj:
Som nedokonalý, moje dieťa je nedokonalé, ale to neznamená, že som zlý rodič .
7 vecí, ktoré môžem deťom povedať ráno
1. Začnite deň s tým, že im zarovno s dobrým ránom poviete, že ich ľúbite a že ste šťastní, že ich znova vidíte. Nech vedia, že sú milované len tak, bezpodmienečne.
2. Povedzte im, že kým spali, boli ste sa na nich pozrieť. A že spali pokojne. Toto deťom dáva vedomie toho, že sú s vami v bezpečí, aj keď spia. Pomáha im to zaspať. Pretože nám môžu veriť, že sme hneď pri nich.
3. Skúste si s nimi prejsť, či ich dnes nečaká niečo zložité. Niečo, z čoho sú nesvoji, čoho sa možno obávajú.
4. Povedzte im, čo máte dnes na pláne. Ako bude vyzerať váš, aj ich deň. Pretože deti majú radi, keď vedia, čo môžu očakávať. Keď sa majú na čo spoľahnúť.
5. Krásna otázka: “Je niečo, za čo si dnes ráno vďačný? Ja som vďačná za to, že svieti slnko, za kávu, ktorú si teraz môžem vypiť a za také úžasné dieťa, ako si ty.”
6. Pobozkajte ich na čelo alebo pobozkajte im rúčku. “Takto moja láska s tebou ostane celý deň.” Týmto vytvárate spojenie a pocit puta aj v čase, keď spolu nebudete. Toto môže pomôcť deťom zvládnuť to, že sú od nás počas dňa odlúčené.
7. Hudba môže pomôcť. Naladiť sa na tóny, aké práve potrebujete. Pokojné, aby sa vám upravila stresová hladina v krvi? Alebo niečo veselé, čo vám pridá na nálade?
Zdroj: nurturedfirst.com
Loading...