Mokré pyžamko a smutné detské očká – v mnohých rodinách práve takto vyzerajú rána. Hoci sa vám to možno nezdá, nie ste v tom sami! Nočným pomočovaním trpia až 2 z 10 detí vo veku 5 rokov.
Aby sa vaše dieťa budilo s úsmevom v suchej postieľke, nepodceňte liečbu a čo najskôr navštívte detského lekára.
Prečo je vlastne postieľka mokrá?
Každé dieťa je iné a vyvíja sa svojím vlastným tempom. Avšak dieťa staršie ako 5 rokov by už malo dokonale ovládať zadržiavanie moču a počas spánku by sa nemalo pocikať.
Príčina vzniku nočného pomočovania je v mnohých prípadoch fyziologická – ide o nedozretosť spojenia medzi mozgom a močovým mechúrom. Moč sa tvorí v obličkách a jeho množstvo riadi dôležitá látka v organizme (vazopresín). V noci sa jej tvorí viac, a tým sa paradoxne zmenší objem vyprodukovaného moču. Močový mechúr sa napĺňa pomalšie a nemusí sa v noci vyprázdniť. Deťom, ktoré sa v noci pomočujú, sa vazopresín tvorí v nedostatočnom množstve. Následne sa u nich vytvorí v noci veľa moču a močový mechúr sa preplní. Dieťa nie je schopné rozpoznať signály preplneného močového mechúra a prebudiť sa na močenie. Výsledkom je, že sa vymočí do postele počas spánku, pričom o tom vôbec nevie.
Nedostatok tejto látky u detí starších ako 5 rokov vie lekár liečiť a dodať ju vo forme dezmopresínu na prekrytie obdobia, kedy si ju dieťa bude vedieť vytvoriť samo.
Nenechajte ho trápiť sa!
S nočným pomočovaním sa trápila aj Janka so synom Adamkom. Rozhodli sa ho riešiť spolu a navštíviť lekára. Dnes má Adamko 7 rokov a bez obáv z nočných nehôd sa teší na jarnú lyžovačku.
Dieťa sa za pomočovanie veľmi hanbí a prežíva obrovský každodenný stres. Cíti sa menejcenné, môže mať problém v kolektíve pri hľadaní si kamarátov.
Dlhodobé prežívanie takéhoto traumatizujúceho obdobia môže veľmi negatívne ovplyvniť celý jeho psychický vývoj a zanechať na jeho duši stopy. Preto netreba čakať a pustiť sa do boja s týmto ochorením čo najskôr – s pomocou lekára.
Lekár má viacero možností, ako pomôcť
Detský lekár by mal zvážiť potrebu ďalšieho vyšetrenia dieťaťa. Po konzultácii s odborníkom máte viacero spôsobov, ako môžete vášmu dieťaťu pomôcť zvládnuť nočné pomočovanie: