O pár dní sa otvoria školské brány a deti budú potrebovať do školy množstvo pomôcok. Jednou zo zásadných vecí, ktorú netreba na konci prázdnin podceniť je nákup školských prezuviek.
V prezuvkách Vaše ratolesti strávia v škole v priemere 7 hodín denne, čo je viac ako polovica aktívneho dňa. Venujte preto výberu prezuviek do školy dostatočný čas a majte na ne rovnaké nároky ako na bežnú obuv.
Nepriaznivá štatistika
V dôsledku nosenia nesprávnej obuvi prichádza do školských lavíc asi 1/3 prvákov s rôzne deformovanými nohami. Pritom až 99% detí sa narodí so zdravými nožičkami. Nohy pritom plnia viaceré dôležité funkcie a dokonca od nich môže závisieť aj zdravé sebavedomie vašich detí. Nohy udržujú telo v rovnováhe, nesú jeho hmotnosť a vyrovnávajú nežiaduce otrasy. Vo veľkej miere ovplyvňujú správne držanie tela, ladnú chôdzu dievčat a dobré športové výkony chlapcov. Zdravotná nezávadnosť obuvi tak pôsobí aj na celkový harmonický vývoj Vášho dieťaťa.
Šľapky, kroksy, tenisky
Lacné napodobeniny, umelé šľapky a gumené tenisky by preto nemali byť v žiadnom prípade náhradou zdravotne nezávadných školských prezuviek.
„Pre zdravý vývoj detskej nohy je dôležitá anatomicky tvarovaná stielka, ktorá podopiera priečnu aj pozdĺžnu klenbu chodidla a fixuje pätu. Tieto opory zaisťujú aj prirodzené a správne držanie tela. Stielka je z prírodného materiálu, ktorý absorbuje vlhkosť. Všetky uvedené parametre rešpektujeme pri konštrukcii ortopedických sandálov v našom vývojovom centre. Pripravujeme tu technické aj dizajnérske návrhy modelov a kontrolujeme celé vyhotovenie. Od výberu a spracovania usní, cez šitie zvrškov až po finalizáciu a balenie do škatúľ,“ hovorí Ing. Zuzana Múčková, technológ z firmy so zdravotnou obuvou Protetika, a.s.
Zdraviu prospešná obuv
V interiéri sa odporúča deťom nosiť otvorená sandálová obuv, aby sa v nich noha celý deň nepotila. Ideálne je, keď je obuv vzdušná a zároveň fixuje chodidlo. Podľa lekárov nesprávna, a teda nezdravá obuv môže spôsobiť bolesti nôh a ich deformovanie, pričom u detí môžu byť tieto následky aj trvalé.
„Problémy sa prejavujú bolesťami nôh, kolien alebo bedrových kĺbov, neskôr sa môžu pridať aj bolesti chrbta. A to všetko ,len‘ z obuvi, ktorá netlmí dostatočne otrasy, nedrží nohu a pätu v správnom postavení, alebo materiály nespĺňajú základné hygienické štandardy“, radí detský ortopéd MUDr. Milan Bubeník.
Kupujeme prezuvky do školy
- Vyhľadajte si informácie o zdravotnej nezávadnosti obuvi ktorú kupujete. Zainvestujte do kvalitných školských prezuviek a majte na pamäti, že deti strávia v tejto obuvi viac ako polovicu času z celého dňa.
- Obuv s anatomicky tvarovanou stielkou musí presne sadnúť na nohu dieťaťa. Nekupujte preto deťom obuv bez skúšania – kvalitné zdravotné prvky by sa mohli minúť účinku.
- Raz za 3 mesiace skontrolujte školské prezuvky, či ešte stále plnia svoju funkciu na sto percent. Môže sa stať, že sa obuv opotrebuje, alebo dieťa z nej vyrastie
- Nezabudnite na vzdušné vrecko. Zabránite tak povaľovaniu a strácaniu prezuviek v školskej šatni a zabezpečíte tak lepšiu hygienu.
jes, toto potrebujem.
odporúčam super kvalitnépapuče , od slovenského výrobcu!!!
http://www.papuce.sk