Pokojnejší spánok vďaka oximetru

PR 0

Polročný Jakubko sa narodil so srdcovou chybou a len pred pár týždňami podstúpil náročnú operáciu srdca. Od kedy prišiel na svet, žijú jeho rodičia v strachu, aby sa zdravotný stav ich syna neskomplikoval. Šikovná pomôcka im aj napriek vážnej diagnóze pomáha viesť bežný život.

„Môj syn Jakubko je ozajstný bojovník. Zdravie nedostal do vienka, ale musel si ho doslova vybojovať,“ začína svoje rozprávanie mamička Zuzana.

O tom, že jej synček bude mať problémy so srdcom, vedela, už keď bola v druhom stave. V 24. týždni pri ultrazvukovom vyšetrení lekári v Brne u bábätka odhalili vrodenú srdcovú chybu s názvom TOF (Fallotova tetralógia).

Samotní odborníci boli v prognózach jeho zdravotného stavu nejednotní, rodičia preto netušili, čo presne ich s príchodom bábätka na svet čaká. Ich odhodlanie a starostlivosť o synčeka však vzbudzuje obdiv.

„Nie som síce lekár, nemám medicínske vzdelanie, ale som mama. Každá z nás chce pre svoje dieťa urobiť len to najlepšie,“ hovorí Zuzana, ktorá si s manželom o ochorení svojho syna naštudovala všetko ešte pred tým, ako prišiel na svet.

Jedinou nádejou na zlepšenie Jakubkovho stavu bola operácia srdca. Na tú však potreboval zosilnieť.

Stále v pozore

Keď si rodičia priniesli Jakubka domov z nemocnice, boli neustále v pohotovosti. Nechceli nič  podceniť a uvedomovali si, že ku komplikáciám môže dôjsť kedykoľvek – vo dne, aj v noci.

„Podarilo sa nám na dva mesiace zapožičať pulzný oximeter, ktorý nepretržite monitoroval stav nášho synčeka. Ten malý prístroj nám dodával istotu, ktorú sme potrebovali,“ hovorí pani Zuzana, ktorá sa už vtedy desila dňa, keď ho bude musieť vrátiť.

Oximeter im umožnil kontrolovať, či Jakubkovo srdce funguje správne a či jeho telo dostáva dostatok kyslíka. Cena takého, aký používajú v nemocnici, sa pohybuje aj vo dvoch tisíckach eur.

Pani Zuzana neváhala a požiadala o finančný príspevok v programe Bojovníci za zdravie. Peniaze sa nakoniec rodine podarilo získať a pomôcku synovi zakúpili.

Úplne normálny život

Prístroj im umožňuje žiť bez každodenného strachu o zdravie dieťaťa a zbavil ich bezsenných nocí.

„Jakubkov stav monitorujeme hocikedy, v spánku, pri plači, pri cestovaní, aj keď sa nám niečo nezdá. Nemusíme hneď bežať na pohotovosť, aby sme mali istotu, že mu nič nehrozí. Vyhli sme sa zbytočným hospitalizáciám aj vyšetreniam, ktoré by absolvoval, ak by sme prístroj nemali,“ opisuje Zuzana.

Napriek synovej vážnej diagnóze chcela pobyt v nemocnici zredukovať na minimum a dopriať mu čo najviac domáceho prostredia, pretože verí, že práve to mu pomáha pri liečbe.

Úspešná operácia

Malý bojovník nakoniec úspešne absolvoval náročnú operáciu srdca. Čakal na ňu dlhých päť mesiacov. Jeho rodičia celý ten čas nežili len v strachu, lebo vďaka oximetru vedeli, čo sa s jeho telom deje. Jakubko tak získal drahocenný čas, vyrástol a jeho telo zosilnelo natoľko, aby zvládol zložitý zákrok.

„Veríme, že Jakubko už nad svojou diagnózou vyhral a že jeho srdiečko je vyliečené. Prístroj sme využili na maximum a ďalej ho po operácii monitorujeme. Lebo pri tejto diagnóze nikdy neviete, čo sa môže stať,“ dodáva Zuzana. Verí, že jej synček je z najhoršieho už vonku.

Projekt Bojovníci za zdravie

Unikátny grantový program Bojovníci za zdravie pripravila pre svojich poistencov zdravotná poisťovňa Dôvera.

Ak máte vy, vaše dieťa, rodič či priateľ zdravotný problém, no liečbu nie je možné zo zákona hradiť z verejného zdravotného poistenia, je tu riešenie, ktoré využila aj pani Zuzana pre svojho synčeka.

Program pomohol už 930 žiadateľom z celého Slovenska, ktorí dokopy získali finančné príspevky vo výške takmer 1,2 milióna eur.

Stačí vyplniť elektronickú prihlášku na stránke www.bojovnicizazdravie.sk v čase od 4. septembra do 3. októbra a máte možnosť získať peniaze na zaplatenie zákroku, špeciálnej liečby, rehabilitácie alebo zdravotnej pomôcky.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár