Posledný deň v škole deťom niekedy podlamuje nohy – nie kvôli vysvedčeniu, ale kvôli alkoholu.
Najnovší prieskum spoločnosti HEINEKEN Slovensko medzi mladými ľuďmi vo veku od 15 do 18 rokov odhalil, že mnohé deti sa prvý raz opijú práve v deň, kedy definitívne opúšťajú lavice základnej školy.
Jeden z prvých cielených kontaktov s alkoholom môže nastať u detí koncom základnej školy.
Pre svoje alkoholové začiatky si obvykle vyberajú miesta, kde ich rodičia či polícia nemajú ako skontrolovať. „Toto obdobie sa zvyčajne spája aj s prvým opitím sa, ktoré jednak súvisí s nedostatkom skúseností, no najmä s konzumáciou prevažne tvrdého alkoholu,” hovorí Katarína Procházková z agentúry TNS Slovakia.
Príležitosť sa vždy nájde
Alarmujúce je aj zistenie, že mladí vnímajú pitie alkoholu výrazne pozitívne. Spájajú si s ním výnimočné zážitky a spomienky. Je to ale pre nich zároveň aj prirodzená súčasť našej kultúry a spôsob ako si užívať život. Mládež pije „do nálady”. To je podľa nich primeraná a žiaduca forma opitosti, doslova cieľ pitia.
Alkohol a vaše dieťa
Prieskum dokázal, že alkohol je dnešnej mládeži blízky. Rodičia by preto na túto tému mali s deťmi otvorene komunikovať. Dialóg im môže pomôcť odhaliť príznaky, či dieťa nemá problém s alkoholom. Komunikácia navyše môže pomôcť nielen v prípadoch, keď už problém existuje, ale je predovšetkým správnou prevenciou.
„Pitie alkoholu mladistvými má na ich ďalší vývoj devastačný dopad. Pretože vývin mladého človeka pokračuje, pričom d o asi 16-tich rokov sa formuje intelekt a jeho osobnosť dozrieva v priemere vo veku 20-22 rokov života. Ak do tohto vývinu zasiahne alkohol, môže dôjsť k negatívnym zmenám vo vývoji intelektových schopností a k zmenám kvality osobnosti.“ objasňuje Mária Martinove, primárka Odborného liečebného ústavu na Prednej Hore (OLÚP).
„Ukončenie povinnej školskej dochádzky je ukončením významnej etapy v živote dieťaťa. Na tú chvíľu chce a bude spomínať. Rodič by sa mal zaujímať o to, čo v tom čase plánuje , a v otvorenom rozhovore s dieťaťom sa ho opýtať na jeho plány . Často je dôležitejšie to, ako dieťaťu problém vysvetlíme, než to, čo mu povieme. Je treba naučiť sa pri takomto rozhovore komunikovať s ním a ko so svojím rovnocenným partnerom, povedať mu o svojich skúsenostiach, obavách, neistote ,“ dodáva Mária Martinove.
Práve na zlepšenie komunikácie rodičov s deťmi na tieto citlivé témy pripravuje spoločnosť HEINEKEN Slovensko v spolupráci s odborníkmi z OLÚP Predná Hora komplexný vzdelávací program, ktorý poskytne rodičom konkrétne rady. Obsahovať bude odporúčania expertov venujúcich sa téme alkoholu i výsledky prieskumov. Rodičia sa dozvedia prečo a kedy je treba s dieťaťom začať hovoriť o alkohole. Program spoločnosť odštartuje počas roka 2014.
Loading...
Hrozí, veru hrozí