Prvý x k zubárovi

MUDr. Eva Čáčová 0

Mliečne zuby sú veľmi dôležité. Nielen na dobré spracovanie jedla, ale aj preto že držia miesto pre svojich nástupcov – trvalé zuby. Pri predčasných stratách mliečnych stoličiek sa redukuje miesto pre trvalé zuby a vznikajú stesnania (krivé zuby). Najvhodnejší vek na prvú návštevu zubára je po druhom roku veku dieťaťa. V tomto veku má dieťa obvykle ešte zdravý chrup, a preto nie je potrebné mu zúbky vŕtať. Spozná svojho lekára, sestričku a oboznámi sa s prostredím zubnej ambulancie. Z psychologického hľadiska je veľmi dobré, že prvá návšteva nie je spojená s vŕtaním, a teda s bolesťou.

Na preventívne prehliadky je potrebné chodiť dvakrát ročne, lebo v mliečnych zuboch sa kaz šíri veľmi rýchlo. Je dôležité ho zachytiť v skorom štádiu, keď ešte nie je hlboký, a preto jeho ošetrenie nie je náročné ani pre dieťa (bolesť), ani pre ošetrujúceho.

Mnoho rodičov neprikladá dôležitosť preventívnym prehliadkam. Návštevu u zubára nepovažujú za potrebnú až do času, kým nepríde bolesť. Je to kvôli vžitej predstave, že mliečne zuby sú iba na určitú dobu a budú nahradené trvalými. Dieťa potom prichádza do ambulancie s bolesťou, prípadne opuchnuté. Často nie je iná možnosť, len zub vytrhnúť. Nielenže príde dieťa o zub, ale aj pre ďalší postoj k ošetreniu nie je dobré, ak je prvá návšteva spojená s injekciou a bolesťou.

Aj keď k zubárovi ani vy, rodičia, asi nechodíte veľmi radi, je dobré dávať si pozor, ako návštevu uňho komentujete pred vašimi ratolesťami. Hrubou chybou je strašiť deti: „Ak si nebudeš čistiť zuby, pôjdeš k zubárovi.“ Často je totiž negatívny postoj dieťaťa k ošetreniu spôsobený práve tým, čo si vo svojom okolí vypočuje.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár