Mamička nám napísala svoje obavy z očkovania v spojitosti s možným vznikom autizmu. V článku Očkovanie, ortuť a autizmus nám popísala skúsenosť po očkovaní…
Dieťa sa predtým vyvíjalo úplne normálne, bolo živé, komunikatívne. Po podaní vakcíny celé dni sedelo v kúte a donemoty skladalo paličky, nekomunikovalo a nemalo o nič záujem.
Poprosili sme o reakciu Štátny ústav na kontrolu liečiv:
Obsahujú vakcíny pre deti ortuť?
Nie všetky vakcíny obsahujú ortuť, niektoré iba vo veľmi nízkych nemerateľných koncentráciách ako výsledok výrobného procesu. Informácia o obsahu ortuti vo vakcínach je uvedená v príbalovej informácii pre používateľov. Na stránkeŠtátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sú k dispozícii všetky príbalové informácie pre používateľov (príbalové letáky) a súhrny charakteristických vlastností liekov, kde sú uvedené informácie o obsahu tiomersalu.
Tiomersal
je organická zlúčenina ortuti, ktorá sa používa v niektorých vakcínach a očných kvapkách na zabránenie kontaminácie baktériami, pričom je presne stanovené maximálne povolené množstvo. Odlišuje sa od ostatných zlúčením ortuti, napr. kovovej ortuti alebo ortuti obsiahnutej v potrave tým, že sa rýchlo vylučuje z organizmu aj u detí. Jeho vlastnosťou je, že nedochádza ku kumulácii v organizme.
Teóriam, že niektoré vakcíny alebo obsah tiomersalu (látky s obsahom ortuti) spôsobujú autizmus alebo ho aktivujú, sa venoval výskum vyše desať rokov, pričom nič také sa nepotvrdilo. Problematikou sa zaoberali všetky možné inštitúcie, vrátane Svetovej zdravotníckej organizácie, Pediatrickej spoločnosti, Amerického úradu pre lieky a potraviny, Európskej liekovej agentúry (EMEA), najvyššieho súdu USA a pod. Nakoľko súvislosť sa nepotvrdila, nie je potrebné, aby rodičia preverovali obsah ortuti vo vakcínach. Vo všeobecnosti timersal sa v súčasnosti používa omnoho menej než pred 20-30 rokmi.
Na konci minulého storočia, keď neboli k dispozícii experimentálne údaje, sa prechodne odporúčalo odstrániť z vakcín tiomersal, čo sa čiastočne aj realizovalo. Zmena zloženia vakcíny je však zložitý problém, pričom nie vždy je to možné vypustiť tiomersal alebo ho nahradiť niečím iným.
Popisovaný prípad od čitateľky Tiny
ŠÚKL sa nemôže vyjadrovať k zdravotným problémom jednotlivých osôb, lebo na to nemá kompetencie.
Vznik ochorenia v detskom veku často vedie rodičov k domnienke, že za ochorenie môže očkovanie. Vakcína nie je automaticky zodpovedná za všetko, čo vznikne v časovej súvislosti s očkovaním proti závažným detským ochoreniam. Mnoho ochorení sa postupne vyvíja a môžu sa objaviť v určitom veku, bez ohľadu na to, či dieťa bolo očkované alebo nie. Ide o časový vzťah a nie o príčinný vzťah.
Chelácia
je liečebná metóda, pri ktorej sa pomocou niektorých liekov viažu a vylučujú z organizmu ťažké kovy (olovo, tálium, bizmut, arzén, ortuť a pod ) pri ťažkých otravách, napr. priemyselných. Lieky, ktoré sa pritom používajú však nemajú indikáciu liečby autizmu, lebo u tohto ochorenia nebol potvrdený ich priaznivý klinický efekt ani príčinný vzťah autizmu k predchádzajúcej vakcinácii.
… Ide o časový vzťah a nie o príčinný vzťah… Hm, akurát kto to dokáže, však?!
šukl, čo je motivovaný farmafirmami, aby sa tu dílovali a predávali svinstvá?? LOL to ako keď sa spýtajú dílerovho poskoka, čo z toho žije, či sú podľa neho tie drogy až tak zlé toto bol dobrý pokus, ale nesprávny adresát. kto chce o tom naozaj vedieť, hľadajte knihy DOBA JEDOVÁ a DOBA JEDOVÁ II.
Nesuhlasim. Ja si rada precitam komentare zo vsetkych stran- pokial ti teda nebude Smer alebo SDL akykolvek odborny nazor ma zaujima- biely aj cierny aj ruzovy. Potrebujem si veci sama pre seba vyhodnotit. Dobu jedovu doma mam, ta je tiez tendencna.
no neviem, ja by som nepovazoval hento za odborný názor…
SUKL je v mojich ociach priliz skorumpovany na to, aby bol doveryhodny (a je to vrchol drzosti ked sa nad tym zamyslime) a co konkretne Ti pride nepravda v dobe jedovej??
Doba jedova je sialena. Napriklad v kapitole o nikotine pisu o nikotine v takych superlativoch, ze som si kusla do jazyka, preco to vlastne pred svojim pubertalnym synom citam nahlas. Ze je teda len otazka rozhodnutia v ktorom veku je vhodne zacat fajcit…. dost desne.
Keby ŠUKL predložil akúkoľvek racionálnu diskusiu nepochybujem o tom, že by ju veľká časť verejnosti, ktorá je zmanipulovaná populárnou literatúrou nielen odmietla, ale aj celkom zmietla zo stola. Tiomerzal sa k vakcínam pridával
aj v minulosti, ale ak šlo o hromadné očkovania, Imuna vyrobila šarže bez tohoto antiseptika.
Napokon na ŠUKL chodia EU audity a myslím, že bol veľmi dobre hodnotený a získal aj medzinárodný ceretifikát kvality, teda závery sú podložené kvalifikáciou.
Možno niekedy vznikajú pochybnosti o odpovedi k otázke bezpečnosti lieku, vtedy sa dá obrátiť kvalitnou odbornou angličtinou do Londýna na agentúru EMA, čo je centrum, kde sa
koncentrujú názory z národných EU inštúcií:
http://www.ema.europa.eu/ema/
Treba si uvedomiť úroveň tejto inštitúcie, kde sa nedá argumentovať novinovými správami a tiež, že
aj slovenský Zákon o lieku prebral mnoho ustanovení implementáciou, teda bez diskusie v Národnej rade SR.
Prípadní pisatelia by mali mať naštudované príslušné monografie z Európskeho liekopisu o vakcínach a tiež rôzne klinické situácie, keď sa použili a objavili sa neočakávané reakcie.
Teraz sa aplikujú aj hexavakcíny a zatiaľ je to v medziach rizika, zbytočne sa to nafukuje v tlači.
Súhlasím s posilnením postavenia rodičov, hoci sa deje v Európe pravý opak aj v tom, že majú mať právo vyjadriť sa, či si želajú očkovanie svojho dieťaťa. Opakujem svojho a nie štátneho ako v Nórsku a verím, že aj zákon o rodine v ČR sa zreviduje. Dieťa nie je tovar. V tom vidím základ pre revidovanie nezmieriteľných postojov.
O tých trapnostiach, keď dávajú na úradoch podpisovať nesúhlasiacim rodičom rôzne pamflety už ani nejdem písať, ale za to ŠUKL ozaj nemôže.
Na ŠUKL-i by som im doprial, keby boli natoľko podporovaní farmafirmami ako ich kolegovia v zahraničí, ale nateraz sa musia uspokojiť s tabuľkovými nevalorizovanými platmi štátnych
úradníkov s vysokou odbornosťou a majú čo robiť, ak chcú odrážať útoky verejnosti.
Vlastne, nech o tom píšu tí, ktorí tam pracujú.
Takze ak je niekto alergicky na soju vadia mu aj stopove prvky, ak vsak mame stopove prvky karcinogenneho hliniku ci ortute je to OK. Hm
Vakcíny budú mať vždy nežiadúce účinky od rôznych lokálnych opuchov, horúčky, zväčšené lymfatické uzliny… Hlavný problém je v tom, aká frekvencia týchto prejavov je ešte prípustná, obvykle sa toleruje 0,1% , ale ak by som osobne patril do tohoto úzkeho intervalu, nebol by som z toho nadšený. Pacient sa stretne s konkrétnou kvalitou a nie s tou štatistickou z hlásení, ktoré možno ani lekári neodošlú.
V každej firme, ktorá vyrába lieky, musí byť konkrétny odborník zodpovedný za farmakovigilanciu a v rámci zákona o slobodnom prístupe k informáciám treba data dolovať. Verejnosť sa mýli v tom, že spochybnuje zloženie vakcín ako sú adsorbenty s obsahom hliníka a podobne. Nežiadúce prejavy sú spôsobené biologickým zložením. Možno treba nasadiť pri kontrola ďalšie elektroforézy, biologické skúšky, inak postaviť testy na stabilitu a ktovie čo ešte. No ale pre tých 0,1% ľudí to nikto neurobí, pretože bezpečnosť už musel výrobca doložiť možno aj jednym nákladným autom dokumentácie. Keď zoberieme také očkovanie proti prasacej chrípke, aké rozdiely boli medzi americkými a európskymi vakcínami, ten vírus mutoval tak týchlo, že podať správu k použitiu vakcíny v pediatrii bol závod s časom. Očkovanie považujem za vymoženosť, rodičom priznávam v tejto veci dodatočné rodičovské práva.
Redakcia by sa možno mala obrátiť aj na zastúpenia farma firiem na Slovensku, nech sa oni vyhovárajú, ale laik svoje predstavy nikdy nemôže vydiskutovať.
Ešte malé doplnenie môjho príspevku: Otázka je, či akosť jestvuje ako objektívna veličina použiteľná pre štátne skúšobníctvo, ktoré už bolo zrušené. Neviem si predstaviť ako sa dá podávať návrh na rozsiahle skúšanie chemické, imunologické, klinické, ktoré by stálo stovky miliónov dolárov alebo eur a výsledok by bol, že nežiadúce účinky klesli na 0,06% . Vo farmácii podnikajú firmy, ktoré majú aj viac miliardové zázemie a nebudú investovať do superbezpečnosti svojich liekov, to radšej budú hrať na burze a investovať do iných odvetví.