Každému z nás záleží na tom, aby malo naše dieťa zdravé a rovné zuby. Ako sa však o zuby našich detí starať? Sú dôležité aj zdravé mliečne zuby, alebo stačí začať so starostlivosťou až od prvého trvalého zubu? Aký vplyv na zuby má strava, ktorú deťom dávame?
Najnovšie trendy v starostlivosti o zuby a ústnu hygienu hovoria, že o zuby sa treba starať od narodenia. Hovorí MUDr. Eva Čačová, stomatologička zo zubnej kliniky Dently .
Starostlivosť od narodenia Po vyrastení prvých zúbkov, začíname s ich pravidelným čistením. Z prvých predných zúbkov stierame povlaky navlhčenou gázičkou. Po prerezaní zadných zúbkov začíname s používaním detskej zubnej kefky s malou hlavičkou a mäkkými dorovna zastrihnutými štetinkami. Z povrchu zúbkov odstránime vždy večer zbytky jedla a usadený zubný povlak. V tomto veku ešte nepoužívame žiadnu pastu. Dieťa si zvyká, že mu niekto čistí zuby a osvojuje si pravidelný návyk čistenia zubov pred spaním.
Doktorka Čačová zdôrazňuje: „Je dôležité starať sa už o mliečne zuby. Tieto držia postavenie trvalým zubom v zuboradí, zachovať ich až do prirodzeného vypadnutia je dobré práve pre správny rast ich trvalých náhradníkov. Neošetrované mliečne zuby sú zdrojom nákazy pre vyrastajúce trvalé zuby a tie sa môžu veľmi rýchlo pokaziť tiež.“
Ach, tie sladkosti Dbáme aj na pestrú a vyváženú stravu. Kým je to možné, nedávame dieťaťu sladkosti, vyhýbame sa sladeným nápojom, lízankám a cukríkom, učíme dieťa piť čistú vodu alebo nesladené čaje.
Ako hovorí stomatologička, „ľudia majú tendenciu zvaľovať zubný kaz na dedičnosť. Zubný kaz však nie je dedičné ochorenie. To, čo dieťa „dedí“ od svojich rodičov, sú stravovacie a hygienické návyky.“
Ako správne čistiť zúbky? Okolo dvoch rokov má dieťa väčšinou vyrastený kompletný mliečny chrup = 20 zubov. Systematicky ho vedieme k čisteniu zubov ráno a večer. Môžeme používať malé množstvo detskej zubnej pasty. Deti v predškolskom veku si nevedia samy poriadne umyť zuby, preto im ich každý večer dôkladne dočisťujeme. Odporúčame pravidelne kontrolovať čistenie zubov až do 8 až 10 rokov veku dieťaťa.
Kedy prvýkrát k zubárovi? „Od dvoch rokov by mali rodičia začať so svojím dieťaťom navštevovať zubného lekára,“ odporúča doktorka Čačová. „Vhodné je nájsť stomatológa, ktorý ošetruje deti a má s nimi skúsenosti. My v Dently sa okrem komplexnej starostlivosti o dosp elých venujeme aj ošetrovaniu detí. Deti sa na prvej návšteve zoznamujú s ambulanciou, lekár im vhodnou hravou formou ukáže, ako to u zubára funguje a popri tom skontroluje mliečne zúbky.“
Prevencia na prvom mieste „Preventívna starostlivosť o zuby od malička je skutočne dôležitá,“ prízvukuje doktorka Čačová. „Deti voláme na preventívne prehliadky pravidelne 2x ročne. Takto je možné včas zachytiť začínajúci sa kaz a pomerne ľahko ho ošetriť.
Celý náš prístup smeruje k tomu, aby dieťa návštevy stomatologickej ambulancii vnímalo ako normálnu súčasť života a aby nezažívalo strach a stres. Súčasťou preventívnej starostlivosti u nás v Dently je aj inštruktáž dentálnej hygieny, fluoridácia zubov a informácie týkajúce sa stravovacích návykov dieťaťa,“ dodáva MUDr. Čačová.
-PR-
Loading...
Nám sa podarilo zohnať perfektnú detskú kefku s mäkkými kefkami a barbie dizajnom notino.sk/colgate/kids-barbie-detska-zubna-kefka-na-baterie-extra-soft/ a pre mladú je super zúbky samozrejme dočisťujeme aj my pre kontrolu