Počas chladnejších dní naše deti viac času trávia v uzavretých priestoroch – či už v škole, škôlke alebo doma. Nemali by sme podceňovať kvalitu vzduchu, ktorý vnútri dýchame. Znečistený vzduch zhoršuje kvalitu života a vplýva na zdravie detí. Smog a iné škodlivé častice vo vzduchu sa podpisujú pod respiračné ochorenia vrátane alergií a astmy.
Zavreté okná nás neochránia pred škodlivými vplyvmi z vonkajšieho ovzdušia, dokonca ani na dedine. Ako si teda vytvoriť zdravší domov pre rodinu?
Neviditeľný nepriateľ smog
Smog tvoria neviditeľné smogové častice alebo kvapôčky s aerodynamickým priemerom menším ako 10 mikrometrov (označenie PM10) alebo menším ako 2,5 mikrometra (označenie PM 2,5). Čím sú častice menšie, tým hlbšie prenikajú do dýchacej sústavy. Ich koncentrácia v ovzduší závisí napríklad od hustoty automobilovej dopravy, prítomnosti priemyslu, ale objavujú sa aj pri vykurovaní nevhodným tuhým palivom. V roku 2019 nameral Slovenský hydrometeorologický ústav prekročenie limitnej hodnoty pre 24-hodinovú koncentráciu PM10 na dvoch meracích miestach, a to v Košiciach a v Jelšave.*
Smog zhoršuje kognitívne funkcie u detí
Vedci z Varšavskej univerzity s podporou spoločnosti Philips realizovali rozsiahly výskum o vplyve smogu na vznik choroby u detí**. Výsledky potvrdili, že pri dlhodobom pôsobení smogových častíc s označením PM2,5 sa zhoršujú kognitívne funkcie, čiže rozumové funkcie detí. Svoje deti môžete ochrániť v domácom prostredí, kde trávia najviac času. Čistička vzduchu Philips Dual Scan nepretržite udržuje kvalitu vzduchu a vďaka silnému výkonu vyčistí vzduch do 6 minút.
Vyššie riziko vzniku astmy a prepuknutia alergií
Vedci Wojciech Feleszko a Artur Jerzy Badyda študovali, ako vplýva kvalita ovzdušia na deti vo veku 3 az 12 rokov, ktoré bývajú v 255 mestách s rôznou koncentráciou smogových častíc naprieč Poľskom, a zistili závažné informácie. Účinky smogu sú viditeľné po dlhšom čase, a to vo forme symptómov ochorení horných dýchacích ciest v podobe kašľa, nádchy a kýchania.
Zároveň potvrdili aj to, že deti žijúce v oblastiach s vyššími koncentráciami smogových častíc majú z dlhodobého hľadiska až štvornásobne vyššie riziko vzniku astmy než ich rovesníci žijúci v oblastiach s čistejším ovzduším. Riziko prepuknutia alergií je u týchto detí až dvojnásobné.
Škodlivý vzduch sa dá vyčistiť
Jednoznačnou prevenciou proti škodlivému pôsobeniu vzduchu v domácom prostredí je čistička vzduchu. Vhodne zvolené parametre môžu výrazne prispieť k zlepšeniu kvality života ľuďom v oblastiach so zvýšenou koncentráciou smogu, astmatikom, alergikom a tiež rodinám s deťmi. Čistička vzduchu Philips Dual Scan nepretržite kontroluje kvalitu vzduchu u vás doma a okamžite odhalí škodlivé časti a plyny vďaka dvom citlivým senzorom. Viacúčelový filtračný systém a kvalitný HEPA filter odstránia 99,9 % znečistení vrátane prachu, smogu, baktérií a vírusov. Integrovaný HEPA filter čistí vzduch trojfázovo a neprodukuje ozón na rozdiel od čističiek s ionizátormi.
Ako si vybrať vhodnú čističku vzduchu?
Pri výbere čističky vzduchu sa treba sústrediť na niekoľko zásadných funkcií. Je potrebné vziať do úvahy veľkosť priestoru, ktorý chceme vyčistiť, a veľkosť častíc, ktoré čistička dokáže zachytiť. Čistička Philips Dual Scan dokáže zachytiť častice až 800-krát menšie ako smog a také malé ako najmenší známy vírus. Tím pod vedením RNDr. Jana Hovorku, PhD., z Prírodovedeckej fakulty Karlovej univerzity v Prahe testovaním potvrdil, že Philips Dual Scan v režine Turbo odstráni až 99,9 % častíc s veľkosťou 5 mikrometrov. Tichý nočný režim je potrebný na nerušený nočný spánok.
* Správa o kvalite ovzdušia 2018, Slovenský hydrometeorologický ústav
** Štúdia Vplyv koncentrácie tuhých látok PM10 a PM2,5 na výskyt príznakov ovplyvňujúcich horné dýchacie cesty u detí vo veku 3-12 rokov. https://airly.eu/pl/rodzaje-smogu-co-to-jest-i-jak-powstaje-zanieczyszczenie-powietrza