Keby sme prijali to, že Každý rodič je iný na takej úrovni na akej prijímame to, že Každé dieťa je iné , museli by sme sa prestať hádať, zhadzovať sa, odsudzovať sa a vyvyšovať sa. Naopak: museli by sme sa učiť prijímať sa, podporiť sa a učiť sa od seba navzájom. Museli by sme sa navzájom tolerovať a viesť konštruktívne debaty kde je dovolené odísť s rozdielnymi názormi.
foto: pexels
O čom sa rozprávajú mamy
O čom sa rozprávajú mamy, keď sa stretnú niekde vonku? A o čom sa rozprávajú rodičia, keď sa stretnú v online priestore? Je toľko tém, ktoré sa týkajú rodičovstva! Všimli ste si, že väčšina z nich je kontroverzná?
Rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo je také jednoduché nepohodnúť sa, keď sa začneme baviť o výchove a o deťoch? Je to určite ľahšie, ako pri rozhovoroch o pestovaní zeleniny, alebo napríklad o výbere nového auta. Ja si to vysvetľujem tak, že rodičovstvo je veľmi intímna a intenzívne prežívaná záležitosť. Rola rodiča je častokrát povýšená nad všetky ostatné role, a preto hocičo čo sa podobá na hodnotenie nášho rodičovstva citlivo vzťahujeme na svoju osobu a prudko reagujeme. Bez dlhšieho rozmýšľania mi napadne zopár takýchto tém pre každé vekové obdobie. Je ich oveľa viac – ak sa vám chce, pokojne ma doplňte.
Bábätko
Pôrod doma, alebo v nemocnici?
Cumeľ alebo nie?
Látkové alebo jednorázové plienky?
Spoločné alebo oddelené spanie?
Príkrmy od 4 mesiacov alebo až od 6?
Dojčenie či umelá výživa?
Kupované príkrmy, alebo doma urobené?
Spanie na bruchu – áno či nie?
Nechať ho vyplakať?
Batoliatko
Dať do jasiel alebo nie?
Ostať na materskej 3 roky?
Navliekať, či otužovať?
Vegetariánstvo, vegánstvo, či bežná strava?
Sladkosti a údeniny, alebo nie?
Veľa, alebo minimum hračiek?
Aspoň 2x denne chodiť von?
Očkovať či neočkovať?
Škôlkar
Dať ho do škôlky, či nie?
Dať dieťa do škôlky na 12 hodín denne je v poriadku?
Vodiť dieťa do škôlky s nádchou a kašľom?
Má dieťa požičiavať svoje veci na požiadanie?
Existuje Mikuláš, Ježiško a čert?
Prestať už konečne s dojčením?
Dať dieťa na nejaké krúžky?
Začať ho učiť cudzí jazyk?
Povoliť mu voľný prístup k televízoru, počítaču či tabletu?
Školák
Čím je dieťa staršie, tým je výchova ľahšia, či je to naopak?
Podvoliť sa a kupovať značkové oblečenie?
Podvoliť sa a kúpiť dieťaťu všetko čo je teraz moderné? (Za mojich čias to boli Barbie a rifľové nohavice na traky :-))
Dať dieťaťu mobil?
Platiť dieťaťu za robenie domácich prác?
Platiť dieťaťu za dobré známky?
Aké veľké vreckové je vhodné?
Riešiť za dieťa všetky problémy v škole?
Dať dieťa do alternatívnej školy?
Vzdelávať dieťa doma?
Pomáhať deťom s domácimi úlohami?
Každý z nás sa snaží najlepšie ako vie
Výchova detí je ťažká. S tým asi bude súhlasiť každý rodič. Najmä keď vychovávate poctivo. Každý z nás sa snaží najlepšie ako vie a ako v danej životnej situácii dokáže. Každý z nás robí rozhodnutia s ohľadom na dieťa a pre dobro dieťaťa, vždy keď sa dá.
Napriek tomu sme my – rodičia schopní útočiť na iného rodiča kvôli úplnej banalite. Napriek tomu musia tí rodičia, ktorí sa neradi dostávajú do konfliktov našľapovať veľmi opatrne keď sú s inými rodičmi, aby náhodou omylom nenačali jednu z výbušných tém. Napriek tomu si v anonymite online priestoru rodičia prečítajú na svoju osobu nadávky a osočovanie od iných rodičov ak majú náhodou iný názor. Mám veľmi jasný a vyhranený názor a veľmi jasnú a jednoznačnú odpoveď na všetky vyššie uvedené otázky. Asi aj vy, že? Je štatisticky nepravdepodobné že budeme mať rovnaký názor a rovnaké odpovede na všetky z nich. Je tiež veľmi malá pravdepodobnosť, že by som v celom okrese našla matku s rovnakými názormi a odpoveďami na všetky z nich. Fráza Každé dieťa je iné je už pomaly klišé. Chápeme, že každé dieťa je iné, sme ochotní sa tomu prispôsobiť, tolerovať to a zariadiť sa podľa toho.
A čo tak zaviesť frázu: Každý rodič je iný? Pretože tak to je – každý sme iný, máme za sebou inú výchovu, sme v inej rodinnej situácii, máme iné socio-kultúrne pozadie, máme iné skúsenosti s vlastnými deťmi, máme iné hodnoty a iné potreby. Každý z nás vidí svet inak, inak vnímame čo je správne a čo nesprávne, máme odlišne namiešaný temperament a povahu. Naivne si myslím, že minimum z nás robí niečo zákerne a naschvál zle, aby svojmu dieťaťu poškodili.
Keby sme prijali to, že Každý rodič je iný na takej úrovni na akej prijímame to, že Každé dieťa je iné, museli by sme sa prestať hádať, zhadzovať sa, odsudzovať sa a vyvyšovať sa. Naopak: museli by sme sa učiť prijímať sa, podporiť sa a učiť sa od seba navzájom. Museli by sme sa navzájom tolerovať a viesť konštruktívne debaty kde je dovolené odísť s rozdielnymi názormi. Nebolo by to pekné?
Loading...