Máme doma trojičky. Je to ako na vojne…

Dagmar Mozolová, redakcia 0
Magdine trojicky

Briezka nám napísala do redakcie o maminke trojičiek, či by sme mali záujem o rozhovor. Jasné, že áno, trojičky, to už je čo povedať! Lenže maminka trojičiek, nazvime ju Magda, nemala ani trošku času navyše. Ani sa nečudujem… Vtedy boli doma dva týždne… A tak som poprosila Briezku, či by neodpovedala na niekoľko otázok. O maminke trojičiek, trojičkovom kolotoči a jej pohľade na túto zrazu päťčlennú rodinku.

Zoznámenie sa v nemocnici

Briezka čakala druhé bábo, ktoré sa v 36tt predčasne hlásilo na svet, tak ju zobrali do nemocnice, dopovali magnéziom. Cieľom bolo pôrod zastaviť, čo sa aj podarilo. Niekoľko dní si tam poležala na jednej izbe s dvoma kočkami: Martinou, ktorá čakala dvojičky a Magdou, nastávajúcou mamičkou trojičiek. „Také nenápadné chudé usmievavé žieňa, čo jedlo všetko do tretice: tri palacinky, tri…,“ píše Briezka. Magda, trojičková maminka, si v nemocnici odležala celé tehotenstvo. Briezka s ňou po prepustení nestratila kontakt. Stali sa z nich kamarátky. „Je to žena, ktorá ti dodá silu, ak vieš, ako to myslím. Magda je zvláštny človek, má také vyžarovanie, ukľudníš sa pri nej. V minulosti sme mali podobné problémy, aj ja som mala v nemocnici „inventárne číslo“, jednoducho mali sme si čo povedať,“ hodnotí svoju tehulkovskú kamarátku Magdu Briezka.

Trojičkové tehotenstvo

Magda absolvovala umelé oplodnenie. Po niekoľkých týždňoch išla na ultrazvuk, či sa aspoň jedno z dvoch vajíčok ujalo. Dozvedela sa radostnú správu: uchytili sa obe vajíčka. S manželom si povedali, že dvojičky sú fajn a budú bojovať. V ôsmom týždni začala krvácať. Keď ju prijímali do nemocnice, absolvovala ultrazvuk. Lekár jej oznámil, že má pre ňu dve správy: jednu dobrú a druhú zlú. Dobrá je, že sú bábätká v poriadku, zlá je, že sú tam tri! Jedno oplodnené vajíčko sa ešte rozdelilo na dvojičky…

„Museli to rozdýchať a Magda mi povedala, že keď to tak malo byť, tak to tak aj bude. Je veriaca a tiež sa bála, že by to v prípade zásahov už nikdy nemuselo vyjsť. Lekár ich varoval že musí ležať, lebo také tehotenstvo vzhľadom na jej štíhlu postavu môže znamenať aj ohrozenie života,“ informuje Briezka.

Tehotenstvo bolo komplikované, nakoniec však všetko dobre dopadlo. Magda porodila v 32. týždni cisárskym rezom v celkovej anestéze troch chlapčekov, ktorí vážili od 1380 do 1560 g a mali každý 40cm. Boli maličkí, v inkubátore, najprv sa ich nesmela ani dotknúť. Magda zostala s nimi po celý čas v nemocnici. Po šiestich týždňoch sa vybrali domov.

Trojičkový kolotoč

Najprv na diaľku mala Briezka pocit, že hoci je pre Magdu starostlivosť o trojičky vo dne, v noci naozaj vyčerpávajúca, predsa len to ide. „Keď sme ich prišli s manželom mrknúť, pozreli sme sa na drobcov, domáci nás posadili do obývačky a my s manželom sme sa na seba pozreli a dobrú minútu sme to všetko predýchavali,“ spomína Briezka. Magda aj celá rodina lietali len okolo trojičiek. Tá kopa prania a žehlenia! Nevyhli sa im koliky… „Ale boli neskutočne drobní a krásni,“ píše Briezka. „Pýtala som sa, ako ich rozoznajú , lebo vieš, ja mám problém, keď ich vidím, ktorý je ktorý, no majú aj oni, musia si pamätať, ktorého kam položili. Majú tiež plienky očíslované číslami 1,2,3. Každý chlapček podľa poradia narodenia má svoje číslo a keď prebaľujú, vedia, ktorý je ktorý. Podobní sú ako vajce vajcu, človek ich nerozozná. Ale to príde časom. Aj nájsť si nejaký rytmus je ťažké.“ Magda nekupovala veci dopredu. Po narodení synčekov nakúpili manžel a rodičia. Ale zohnať oblečenie veľkosti 40, to je ako pre bábiky! Magda je unavená, dojčiť detičky sa jej nepodarilo, únava a stres urobili svoje… Býva s bábätkami u svojich rodičov. Manžel pracuje na týždňovky a sama by starostlivosť o detičky nezvládala. Spí s deťmi v jednej izbe, robí im mliečko, jej rodičia sa striedajú, strážia detičky, Magdu v noci budia na kŕmenie. Takto to ide, maminka Magda má deficit spánku. Briezka hodnotí: „Je to ako na vojne. Vieš, čo myslím? Prísny režim, lebo sa ináč zblázniš. Magda si hovorí: Musím a bojujem. Ale vieš,“ pokračuje Briezka, „jedného dňa si povie: Mám dom plný smiechu.“

Trojitá sila

Kde sa v nej berie tá sila? pýtam sa Briezky. V duchu si premietam seba, keď sa mi narodilo prvé dieťa: ako som prvý mesiac ledva išla do sprchy, ako som stále spala, nestihla sa ani najesť, kým sme sa ako – tak dali dokopy. Aká som bola vyčerpaná. A tri naraz?…

„Neviem, kde sa v Magde berie tá sila, ja by som sebou už praskla, ona žije vlastne len pre tie deti teraz, že musím a musím. Možno je to tými rokmi, keď deti neprichádzali, neviem, možno viera. Na to, aby toto človek mohol zvládnuť, musí mať silnú motiváciu,“ odpovedá mi Briezka. „Magda je unavená ako pes, ale šťastná, že má drobcov.“

Trojičkám pomáhajú Septembrovky 2007

Vo fóre na našom portáli sa stretávajú ľudia, ktorým na sebe záleží, hoci sa možno nikdy nevideli, hoci bývajú od seba stovky kilometrov. Vďaka diskusiám o sebe kadečo vedia, radia si, pomáhajú. Dôkazom toho sú Septembrovky 2007. „Veľmi veľa vecí Magde odniesli aj poslali dievčatá z fóra,“ hovorí Briezka. „Napísala som na fórum o kupónoch na mlieko, napríklad VIKINIKII, ANAJ a viaceré sa chytili a popýtali si adresu, poslali balík veľký ako svet. Aj ostatné žienky poposielali vecičky. Tak nejako samo to prišlo spontánne, poslali im kupóniky, ja s kamoškou sme nabalili veci a doniesli. Všetko sa zíde. Chlapci nemôžu jesť normálne mliečko, nemajú dokončený vývoj tráviacej sústavy ako všetky nedonosené deti, tak im sponzor dáva mliečko Alprem. Jedno balenie mlieka vystačí na dva dni. Ešteže sa objavil ten sponzor!

Trojičky, 9. marec 2008

Aktuálna informácia: drobci už prespia vkuse šesť hodín od 20.00 do 2.00 a majú od 4,5 do 4,780 kg. Super! Rastú, priberajú, všetko je, ako má byť. Aj maminka Magda si môže viac oddýchnuť, aby nabrala sily.

Briezka a Magda,

ďakujeme vám za tento príbeh. Je povzbudením, že človek stále objavuje bohatstvo. V deťoch, ktoré prídu, hoci sme ich toľko nečakali, v priateľoch, ktorí prídu, hoci sme si nemysleli, že sa príbuzná duša objaví… A hoci to stojí veľa síl, oplatí sa zabojovať. Kvôli tomu smiechu, ktorý naplní celý dom.

Meno maminky trojičiek bolo na jej žiadosť z osobných dôvodov zmenené.

Foto: rodinný archív maminky trojičiek

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár