Príhody a skúsenosti dospelej dyskalkuličky

Veronika 0

Dyskalkúlia je jedna z viacerých porúch učenia, ktorú žiakovi zistia v Centre poradenstva a prevencie. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide iba o ťažkosti v matematike, ale ono je to oveľa zložitejšie. Nebudem zachádzať do podrobností, pretože nie som odborník. Chcem sa však podeliť o vlastnú skúsenosť ťažkej dyskalkuličky, ktorá chodila do školy v 90. rokoch, keď o poruchách učenia vedelo iba pár zasvätených.

shutterstock

Vedeli ste, že človek s dyskalkúliou môže mať problém s pravo-ľavou orientáciou alebo priestorovou orientáciou?

Keď som si robila autoškolu, inštruktor mi vždy musel ukazovať prstom kam mám ísť, pretože slová „vpravo“ a „vľavo“ sú pre mňa iba slová. Keď som študovala v Bratislave, neustále som sa strácala a za päť rokov som si nedokázala zapamätať cestu do Univerzitnej knižnice. Aj dnes sa občas stratím vo vlastnom meste.

Vedeli ste, že niektorí ľudia s dyskalkúliou majú problém s čítaním hodiniek?

Ja nosím digitálne hodinky a potrebujem aby mi ľudia povedali čas v digitálnom tvare. Ak mi poviete, že autobus príde o pol siedmej a päť minút, nevybaví sa mi v hlave vôbec nič. Trvá mi veľmi dlho, ak to vôbec dokážem, aby som si tie slová premenila do digitálneho času.

Vedeli ste, že človek s dyskalkúliou môže mať ťažkosti zapamätať si dátumy?

Dodnes si niesom istá kedy sa narodil môj manžel alebo moja mama. Viem mesiac (pretože to je slovo), ale neviem deň a rok. Netuším, kedy sme mali svadbu. Viem, že to bolo na jar.  V škole na dejepise som si roky pamätala ako zhluky zvukov bez významu. Napríklad som vedela, že k Cyrilovi a Konštantínovi si musím zapamätať slovo osemstošesťdesiattri. Keď som to mala napísať do písomky číslicami, zvyčajne som spravila chybu, pretože v mojom mozgu je slovo „tri“ prepojené s číslicami 3, 5 a 7.

Vedeli ste, že pre človeka s dyskalkúliou môže byť nemožné správne zapísať diktované čísla ak majú viac než dve cifry?

A že aj keby sa rozkrájal na kocky, nezapamätá si postupy písomného delenia alebo postup výpočtu rýchlosti telesa. A že v žiadnom prípade nepomôže trikrát prepočítať celú zbierku úloh z matematiky, pretože z písomky to aj tak bude za päť. A že ani kalkulačka veľakrát nepomôže, pretože číslice sa pred ťuknutím na tlačidlo v hlave pomotajú, premenia a výsledok je potom, samozrejme, nesprávny.

Mala som šťastie na osvietených učiteľov.

Na základnej aj na strednej škole. Z mojich trojek, štvoriek a pätiek mi uzatvárali na konci roka dvojky. Neviem či preto, lebo videli ako sa snažím bez akéhokoľvek výsledku, alebo preto aby mi až tak veľmi nepokazili jednotkárske vysvedčenie. Vďaka týmto osvieteným učiteľom som nestratila vieru v seba a svoj rozum.

A teraz trochu nádeje pre všetkých, ktorí dostali do rodiny diagnózu dyskalkúlie: Dá sa s tým žiť.

Dokonca aj vysokú školu môžete vyštudovať. Aj rodinu si môžete založiť a vychovať kopec šťastných a múdrych detí. Môžete cestovať, alebo maľovať, alebo piecť koláče. Môžete spokojne žiť ako všetci ostatní.

Dnes už máme platobné karty a nemusíte mať stres z toho, že nebudete vedieť ktorú bankovku a ktoré mince máte vytiahnuť z peňaženky keď máte zaplatiť 37 eur. Na mobiloch máme kalkulačky a mobily sú stále po ruke. Zaobstarať si digitálne hodinky nie je problém.

Ale viete čo je úplne najlepšie? Že keď dnes niekomu poviem, že mám problém s číslami alebo orientáciou a potrebujem pomoc, tak sa mi tej pomoci bez nevhodných poznámok dostane. To je lepšie ako digitálky a kalkulačka dokopy.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Veronika

Šťastná manželka, majiteľka nadmerného počtu svetrov, priateľka, introvertka, hrdá mama, lektorka, naivná idealistka, kuchárka z donútenia, domškolácka učiteľka, turistka, nefajčiarka, celoživotná študentka toho čo ma práve zaujíma, žena, dobrovoľníčka,nadšená lingvistka a nepriateľka príliš parfémovanej kozmetiky.

články autora...

Pridaj komentár