Spokojná na materskej

Janka Mikušová 2

V októbri 2004 sa nám narodil synček Timurko a ja som nastúpila cestu materstva. Celý môj deň odrazu vypĺňal malý človiečik, ale veď to je predsa zmysel materstva! A keď si to vezmem spätne, nikdy som nebola sama. V mysli nás mali stále nielen náš tatko, ale aj starkí, ktorí podčasom zatelefonovali, prišli na návštevu, jednoducho sa zaujímali.

Buďme aktívne

Aj počas materskej dovolenky sa dajú zažívať krásne zážitky, je to skôr o dieťatku, ale popri tom sa zabavíte určite aj ako maminy. My sme od 4,5 mesiaca chodili na plávanie. Síce to bola len 1,5 hodinka mali sme „rozrobený“ celý deň. Timurko sa vyšantil, ja som si našla pár priateliek, s ktorými sme mali spoločnú – maminovskú reč. Naše priateľstvo sa rozvíjalo ďalej. Plánovali sme spoločné stretnutia na ihriskách, v domácnosti alebo materskom centre. Keď boli chlapci väčší, začali sme samostatne chodiť plávať do miestneho relax centra s detským kútikom, kde si užili aj drobci a aj my sme si dopriali, či už pohárik vínka alebo kávičku, kým sa oni prehrali v kútiku. Pocit samoty nepripadal do úvahy. Výlety vláčikom alebo len obyčajné poobedie v parku boli v rámci našej „partie“ samozrejmosťou. Skutočne musím povedať, že môj Timurko je ako Timur a jeho družina zo starého príbehu…

Materská je iný svet…

Nehovorím, že na mňa nikdy neprišla „depka“, áno, aj som si poplakala, ale myslím, že to k tomu patrí. Rušné dni v práci, voľnosť, stretnutia s kamarátkami, to všetko zrazu zmizne a vy si pripadáte ako v inom svete. Ale aj tento svet je krásny, hoci iný a aj v ňom sa dá zažiť kopec pekného, bez toho, aby ste sa cítili sami. Zmení sa téma rozhovoru, ale zasmiať sa dá stále, zmenia sa miesta stretnutí, okruh priateliek, ale nemusíte byť sama.

Robme, čo nás napĺňa

A ak chcete mať pocit, že robíte aj niečo pre seba, skúste čas, kedy vás vaše dieťatko nepotrebuje (spinká, alebo je na prechádzke s iným členom rodiny) využiť niečím, čo napĺňa len vás ako ženu, nie ako matku, či manželku, ale ako ženu, samostatnú osobu.

U mňa to bola napríklad práca na počítači. Pomáhala som rodičom pri ich podnikaní. Fotila som, starala sa o web. Zdokonalila som sa v mnohých sférach. Mojím hobby sa stalo robenie domácich videí a pod. Na jednej strane ma to bavilo, malo to úplne iný charakter ako starostlivosť o dieťatko a bolo to prospešné. Skúsila som i také veci ako kozmetika. Ale ja som na to nikdy nebola a tak tento „únik“ ma uspokojil len na veľmi krátky čas. Ak ste však ako žena na takúto starostlivosť zvyknutá, doprajte si ju aj počas materstva. Ja som v tomto smere robila chybu. Mesiac dopredu som dávala avízo, že chcem ísť na kávu s priateľkou či do salónu, a pritom stačilo iba opýtať sa manžela, kedy má čas a on rád s malým ostal, pretože chápal, čo to pre mňa znamenalo. Chcel mať pri sebe spokojnú a peknú ženu. Hlavne si nemyslite, že všetka zodpovednosť a starostlivosť je len na vás ako žene-matke a využite pomoc okolia.

Foto: autorka

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Aj ja, nikdy som nebola stastnejsia. Ostanem do 3 rokov a mam z toho uprimnu radost. Pri prvej dcere som myslela ze sa doma zblaznim ale teraz je to ine, moja druha je slnecne dieta a tesi sa z uplnym blbosti nemienim o to prist…

Pridaj komentár