Advent býva u nás doma rušný a tvorivý.
Deťom vyrobím adventné kalendáre – každý rok sa snažím o nejaký iný nápad – a oni si každý deň otvárajú na nich jedno okienko a tešia sa, že Vianoce sú stále a stále bližšie, ten najstarší si už vie na prstoch spočítať, že koľko ešte a horlivo to vysvetľuje tým mladším.
Na začiatku adventu samozrejme napíšeme, nakreslíme, ponalepujeme Ježiškovi list (niekedy mám pocit, že deti vystrihnú, ponalepujú a vlastne „prenesú“ na papier celý katalóg Dráčika), ktorý nalepíme večer na okno a do rána ho anjelici odnesú Ježiškovi. Počas čakania na Vianoce sa nám samozrejme stane, že píšeme Ježiškovi ešte aj druhý list a ešte jedno P.S., lebo deti si spomenuli, že ešte zabudli Ježiška poprosiť o tú super novú „in“ hračku, a všetko potrebujú trikrát, veď sú traja.
Každoročne robíme aj košieľku pre Ježiška, kde si deti značia dobré skutky a tak pôvodne bielu papierovú košieľku vyzdobia farebnými kvetinkami, a tú potom na Vianoce položia Ježiškovi do jasličiek pod stromček, aby mu nebola zima.
Na stole nesmie chýbať adventný veniec, ktorý si deti samé dozdobia a pri jedle si ho zasvietime, hneď majú z toho sviatok (!) a presne vedia narátať, že koľko ešte nedelí chýba.
Často si sviečky vyrábame doma, na to je špecialista náš ocko, ktorý sa to zas naučil od svojho deduška. Potrebujete k tomu jeden hrniec, ktorý obetujete tejto milej aktivite, teda na topenie vosku (pozor, nikdy ho neumývajte v myčke, vosk sa Vám totiž nalepí všade), potrebujete nejaké formy na odlievanie alebo staré kahance, knôtik a samozrejme rôzne farby vosku …ten nekupujeme , ale po veľkých sviatkoch napr. týždeň po Dušičkách ( pôsobíme tak trochu ako somráci), keď z cintorína berieme do igelitovej tašky staré dohorené sviečky, v ktorých ešte zostal zbytok vosku alebo keď odlepujeme roztečený stuhnutý vosk…
Ešte ľahšia je výroba sviečok priamo z medových plástov, ktoré sa dajú už dnes častejšie kúpiť aj v meste, väčšinou v medovej, zelenej, hnedej a oranžovej farbe, k tomu ešte dokúpite knôtik, narežete si tvary, aké potrebujete, „ušúľate“ si sviečku, previažete stužkou a pripevniť na ňu môžete ešte sušené jabĺčko alebo škoricu alebo aj rôzne iné tvary, ktoré za pomoci vykrajovačiek ľahko z plástov spravíte, a zvládnu to (za asistencie rodičov) už aj trojročné deti.
Deti sa veľmi tešia aj na vlastný domáci Betlehem, ktorý si zatiaľ každý rok vystrihujú a lepia z papiera, buď z rôznych časopisov alebo si nejakú predlohu nájdeme aj na nete, ako to bolo tento rok.
Spolu s deťmi si spievame doma tradičné koledy; Maťko už ako dvojročný zvládol „Jak si krásne Jezuliatko“, samozrejme vo svojej vlastnej úprave. Medzi ďalšie naše vianočné hity patria “Búvaj Dieťa krásne”, “Dobrý pastier sa narodil”, “Chytil otec rybu” a ďalšie.
Ja sa vždy teším na tie ich umelecké prednesy v škole a v škôlke počas vianočných besiedok a spolu s nimi drilujeme rôzne vinšovačky aj na jasličkovú hru, ktorú pre predškolácke deti už po druhý rok nacvičujú u nás v kostole. K tomu treba samozrejme vyrobiť aj hodnoverné pastierske či ovečkovské kostýmy, nad čím si zasa lámem hlavu ja.
Počas týchto milých predvianočných aktivít vždy trochu uletím do tej nádhernej detskej vianočnej čarokrásnej krajiny, späť na zem ma však priková zoznam na nákup a príprava jedálneho lístka na štedrovečerný stôl, zháňanie anjelských vlasov a strieborných nitiek na salonky, dôkladné upratovanie našej domácnosti, ktorá si to aspoň raz do roka zaslúži tak “od gruntu”.
Z adventnej redakčnej kuchyne MikSa
foto: sviečka (kidsweb.de), jasličková (MikSa)