Family Day 2010

Mária Kohutiarová 0

… aby nám bolo v rodine dobre…

Máte pocit, že rodina je niečo náročné? Pochybujete občas, či je tá vaša v poriadku? Vytočili vás vaše deti? Potrebujete objaviť v sebe vnútorný rodinný náboj? Spravte si čas a príďte na Family Day! Navnadiť na popoludnie s rodinou nás chce jeden z organizátorov – Jozef Predáč.

Hovorí sa o kríze rodiny, o strachu z manželstva, o neschopnosti prijať a vychovávať deti – a vy organizujete Family Day!

A nemali by sme? Nezatvárame si oči pred existujúcimi negatívnymi javmi, ktoré ste uviedla, avšak sme presvedčení, že nie všetky rodiny prežívajú krízu, nie všetci mladí sa boja uzatvoriť manželstvo, nie všetky deti majú neschopných rodičov, ktorí sú v oblasti výchovy diletantmi, že dobre fungujúca harmonická rodiny založená na úprimnej láske muža a ženy, ktorí prijímajú dieťa ako dar je nenahraditeľná pre osobné šťastie človeka a trvalo udržateľný rozvoj spoločnosti.

Deň Rodiny – Family Day, chce dať do pozornosti dobre fungujúce rodiny, ktorých nie je na Slovensku málo, chce poukázať na spoločenskú hodnotu rodiny, na jej nezastupiteľnú úlohu pri výchove detí a povzbudiť tak generáciu mladých ľudí k tomu, aby mali odvahu vziať na seba zodpovednosť za seba a svojho budúceho manžela/manželku a deti, ktoré ich vzájomná láska povolá k životu.

Dňom rodiny chceme povzbudiť ľudí, ktorí prežívajú nejaký problém vo svojej rodine k tomu, aby sa nevzdávali a ponúkame pomoc cez jednotlivé prorodinné organizácie, ktoré sa budú na podujatí prezentovať.

Vyhlásením pri príležitosti Dňa rodiny chceme apelovať na spoločnosť, aby podporovala rodiny vytváraním dobrých podmienok pre ich každodenný život a v neposlednom rade chceme vytvoriť pre zúčastnené rodiny príjemné spoločensko-kultúrne oddychové popoludnie a vzdať im aj takouto formou úctu.

Z plagátu pozývajúceho na Family Day vidno dvojku – tento deň sa organizuje na Slovensku druhý rok… Odkiaľ k nám tento nápad prišiel a s akou tradíciou?

Deň 15. máj vyhlásilo valné zhromaždenie OSN 20. septembra 1993 za
medzinárodný deň rodiny. Pri príležitosti tohto dňa OSN povzbudzuje vlády
a krajiny, aby venovali pozornosť téme rodina a realizovali prorodinné projekty.
Prvýkrát sa vo svete pripomínal medzinárodný deň rodiny 15. mája 1994 a odvtedy sa dostáva tento deň do povedomia ľudí na celom svete.

Na Slovensku sme sa rozhodli napomôcť k zviditeľneniu tohto medzinárodného dňa minulý rok. Rodiny, ktoré pricestovali z rôznych kútov Slovenska, zaplnili vlani v máji námestie SNP. Povzbudení ich spokojnosťou a pozitívnymi
reakciami pokračujeme aj tento rok a veríme, že pripomenutie si medzinárodného dňa rodiny sa udomácni v našej spoločnosti podobne, ako sa udomácnili iné významné dni.

Vlaňajší štartovací ročník bol len v Bratislave, tento rok je ponuka, kde prežiť Family Day, bohatšia…

Podujatie sa najmä vďaka Centrám pre rodinu a ďalším nadšencom rozšírilo do ďalších miest Slovenska a teda pripomenúť si Deň rodiny bude možné okrem Bratislavy aj v Košiciach, Prešove, Poprade, Žiline, Banskej Bystrici, Leviciach, Nitre, Trnave, Pezinku, v Šamoríne, či na ranči Abeland pri Lozorne.

Oslava Dňa rodiny teda narástla do kvantity, ale nielen to. Osobne vnímam ako ďalšie obohatenie, pridanú hodnotu tohto ročníka nášho podujatia skutočnosť, že organizátori na viacerých miestach rozšírili jednodňovú oslavu rodiny o viacdňové prípadne dlhodobejšie aktivity/projekty ako napr. Týždeň rodiny v Pezinku, projekt Moja Rodina v Šamoríne, či Duchovná obnova rodín v Banskej Bystrici.

Na Family Day by sme sa teda všetci mali cítiť ako úžasné deti svojich skvelých rodičov. Na čo všetko sa môžu tešiť malí, čo je pripravené pre veľkých?

Každý organizátor si program a sprievodné aktivity plánoval a zabezpečoval vo vlastnej réžii, takže každé miesto má svoju vlastnú ponuku.

Konkrétny program si každý môže nájsť na webstránke podujatia: www.denrodiny.sk.

Ak by sme to zovšeobecnili, tak tí najmenší sa môžu tešiť napr. na detský vláčik, nafukovací skákací hrad, súťaže spolu so svojimi rodičmi, maľovanie na tvár, … teenageri na dobrú hudbu a vystúpenia tanečných skupín, v Bratislave , Trnave a Nitre prídu pozdraviť účastníkov a zaspievať im finalisti československej Superstar Denis Lacho, Pavlína Ištvancová a Dominika Stará a tých skôr narodených môžu zaujať trh prorodinných aktivít, zaujímavé prednášky známych ľudí ( o. Jozef Maretta, o.Pavol Hudák…. ) či zaujímavý kultúrny program.

Dajte rodinám návnadu – prečo by mali prísť tento rok niekam na námestie?

Aby sme sa spolu zabavili a verejnosti tlmočili posolstvo, že „Veriť v rodinu znamená tvoriť budúcnosť“, ako to v roku 2001 povedal vtedajší pápež Ján Pavol II. 

Ďakujeme a tešíme sa na stretnutie!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Pridaj komentár