Farebný svet bašavelu

Mária Kohutiarová 0
Vladislava Dolníková, zdroj: divemaky.sk

Vidieť Rómov robiť neuveriteľné, nádherné veci, pri ktorých sa tají dych a hrajú žilky v nohách a pritom prispieť na pomoc tým, ktorí rastú a napredujú.

Toto všetko sa dá počas Cigánskeho bašavelu na Červenom Kameni . O všetkých vôňach, kútikoch, farbách, zvukoch, plánoch a inšpiráciách presahujúcich tento festival nám rozprávala jeho riaditeľka Vladislava Dolníková.

Množstvo farieb, živelnej hudby a nefalšovaného prejavu. Aj o tom bude tohtoročný Bašavel. Dá sa cez návrat ku koreňom rómskej kultúry nájsť spoločná reč a cesta s nami ostatnými?

Cigánsky bašavel už má takú tradíciu, že každý rok sa snažíme ukázať rómske umenie vždy inak. Minulý rok to boli fúzie a spájanie moderného umenia s rómskou hudbou, tento rok sme zvolili  návrat ku koreňom práve z toho dôvodu, že majorita nepozná tradičné rómske umenie, ktoré je veľmi zaujímavé a hlavne bohaté. Hlavnou myšlienkou je približovanie kultúr a ich vzájomné prepájanie. Je to nenásilná, krásna forma vzájomného spoznávania sa cez umenie  a vzájomný dialóg.

Mnohé z ponúkaných aktivít  sú zaujímavým objavovaním takého iného sveta. Aké spätné reakcie zažívate od návštevníkov festivalu?

Cieľovou skupinou Cigánskeho Bašavelu je hlavne stredná generácia  a rodiny s deťmi. Sme radi, že vyrastá nová generácia, ktorá automaticky spoznáva aj kultúru, ktorá žije vedľa nás. Okrem účinkujúcich dotvárajú atmosféru festivalu aj diváci.  Sme za nich vďační, pretože sú to otvorení ľudia, ktorí milujú rómske umenie a hlavne svojou účasťou aj podporujú mladé rómske talenty.

Na Bašaveli sa  nielenže zabávajú, ale aj pomáhajú integrácii Rómov. Doposiaľ sme sa nestretli s vyslovene negatívnymi reakciami ľudí, ani výtržnosťami. Skôr vládne veľmi dobrá a priateľská atmosféra. Veríme, že to tak aj ostane.

Na pódiu budú stáť aj deti, ktoré v rámci programu Divé maky podporujete….

Vystúpenie Divých makov  patrí medzi najobľúbenejšiu časť programu  festivalu. Tento rok sa predvedú divadelným predstavením, tanečným vystúpením spojeným s workshopom a hudobno-speváckym vystúpením pod vedením rómskych hudobných majstrov.

Každý rok prizývame na spoluprácu niekoho iného, aby decká získali čo najviac skúseností. Zároveň tak deti môžu spoznať seba samých, čo ich najviac baví a v čom sú najlepší. Držme im palce, je to pre nich vždy veľká výzva a na pódium sa veľmi tešia.

Čo pre ne a pre ich rovesníkov v pozícii divákov takéto vystúpenie znamená?

Verím, že je to pre ich motivácia, že keď na sebe makajú, môžu im za krátky čas tlieskať tisícky divákov.  Majú možnosť presvedčiť sa, že ponúknutú šancu treba využiť a pracovať na sebe.

Cigánsky bašavel je viac ako prehliadka toho, čo je v Rómoch  prirodzene ukryté – je predĺženou rukou pomoci deťom z Divých  makov. Koľko detí sa podarilo podporiť z vlaňajšieho ročníka a koľko na pomoc čaká tohto roku?

Každoročne máme v programe okolo 70 detí, ktoré už študujú na stredných školách, niektorí na vysokých a časť detí pripravujeme na vstup na stredné školy. Tento rok nám nastupuje do programu nových 18 detí, pre ktoré hľadáme darcov, aby im dali šancu na vzdelanie  a štúdium. Keďže sú zo sociálne slabých rodín, nemôžu si dovoliť študovať na stredných školách mimo svojho bydliska. Pre tieto deti tým pádom nie je šanca na to, aby študovali to, čo naozaj chcú a na čo majú talent.

Darcovia umožnia práve im plniť si svoje sny. Ale zadarmo to nie je. Musia makať a podávať výsledky, inak sú z programu vylúčené. Také sú podmienky programu. Spolupracujeme len s tými, ktorí chcú.

Červený Kameň bude pri pohľade na vlaňajšiu návštevnosť isto aj tento rok plný. Čo odporúčate z programu ako „naj“ pre deti, pre mladých a pre rodičov?

Pre deti jednoznačne divadlo Divých makov o 14:00 hod, ako aj atrakcie ako historický kolotoč, či pojazdná kováčska dielňa. Je pripravený aj výtvarný workshop, kde môžu spolu s umelcami tvoriť krásne diela.

Je ťažko vybrať  jedno, každému sa páči niečo iné, ale odporúčam určite tanečníkov z Rumunska pod názvom Romafest, ktorých vystúpenie je fascinujúce. Sme hrdí, že vystúpia na Bašaveli, pretože svojou profesionalitou a zameraním patria k svetovej špičke.

Od veštenia cez tradičné kováčstvo až po  košový kolotoč. A čo tak jedlo?

V celom areáli festivalu budú môcť návštevníci ochutnať rómske recepty, ktorých bude niekoľko. Bude aj tradičná goja, alebo ľuďmi obľúbené chumer s bukami ( slíže s pečienkami). Výborná je aj polievka žufka. Netreba sa báť to ochutnať,  patrí to k spoznávaniu kultúry.

Tým, ktorí sa chystajú na festival, radíte prísť v  riadne farebnej sukni…

Je takým našim snom, aby diváci podporili atmosféru svojim oblečením, ktoré môže spestriť celú festivalovú lúku. Naozaj odporúčame dať si niečo  pekné, farebné, aby  sa ľudia cítili pohodlne, dobre, ale hlavne veselo.  Veľmi sa tešíme na všetkých vašich čitateľov a veríme, že sa stretneme na Červenom kameni v romantickej atmosfére  návratu ku koreňom rómskej kultúry a umenia. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Pridaj komentár