Haló, je tam materská škôlka?

Mária Kohutiarová 3

Virtuálny telefón zvoní a zvoní. Čo to v tej škôlke len robia, keď nedvíhajú? Veď volám do tej správnej! No konečne: na druhom konci telefónu, na ktorý sa práve hráme, počuť hlasy, presne dva: jeden je Máriin a druhý Riškov.

Tak, a ideme sa porozprávať, ako to vlastne s tou škôlkou je… alebo: ako sa majú už veľkí škôlkari Mária Podhradská (Spievanka) a Riško Čanaky (Zahrajko), keď spievajú deťom nové pesničky z tretieho Spievankova.

Priznajte sa: chodili ste do škôlky radi? Ak áno, akí ste boli škôlkari?

Z: Pamätám si len, ako ma brat vodil do škôlky a ako sme sa vždy ponáhľali. A pamätám si, že som v škôlke určite vždy všetko spapal 🙂

S: Neznášala som škôlku. Učiteľky boli na nás veľmi tvrdé a neláskavé. Najkrajší moment bol, keď ma raz pani učiteľka učesala a dala mi farebnú gumičku. Každé ráno som plakala a držala sa dverí auta, že tam nechcem ísť.

Vy ste v tej škôlke teraz stále J. Ale: pamätáte si meno svojho najlepšieho kamaráta z tých ozajstných čias škôlkárskych?

Z: Samozrejme. Zároveň mi robil „ochranku“. Ja som mu dával zato mäsko na obede. Ja som miloval len mastné časti, takže sme sa dopĺňali 🙂

S: Nepamätám. Bývali sme úplne v inej časti Bratislavy kde už nebolo miesto v škôlke a tak som chodila do úplne nového kolektívu. Nezapadla som medzi nich. Nepamätám si na kamarátky z tohto obdobia.

Škôlka svoje pravidlá: poriadok, umývanie rúk a zúbkov, prechádzka, spánok. Čo z toho robíte doteraz, čo vám chýba a čo vaše deti nemusia?

Z: Umývam si zúbky, vo veciach mám systém, prechádzam sa so psom, už len toho spánku je pomenej. Moje deti by nemuseli nič, ale musia všetko :))

S: Niekedy mám pocit, že poriadok u nás doma robím len ja. Ale to asi majú všetky mamy:-) Na čisté ruky si naozaj dávam pozor. Dokonca nechytáme kľučky rukou, ale vždy si stiahnem na ruku rukáv a vždy, keď je to možné, si ruky zas a znova umývam. Zuby si umývam najdlhšie z rodiny a napriek tomu chodím k zubárovi najčastejšie z rodiny:-) Prechádzky milujem, ale na ne nemám čas a tak sú to len prechádzky v rámci nášho sídliska, keď odprevádzam deti na krúžky. A je mi dobre, keď spím 8 a viac hodín. V tomto veku to už naozaj potrebujem, ale nie vždy sa mi to podarí.

A naše deti musia všetko. Snažíme sa ich motivovať dobrými bodmi, za ktoré si potom môžu kúpiť nejakú drobnosť.

Pani kuchárky sa v mnohých škôlkach sťažujú, že deti nechcú jesť. Naučí ich to Spievankovo? Aj poprosiť a poďakovať?

Z: Pevne tomu veríme:) Je to ako pri liečbe, doporučené dávkovanie pozerania 3x denne a výsledok sa dostaví sám :-).

S: Dúfame, že to minimálne pomôže. Už nám nejedna mamička písala, že jej dieťatko odkedy videlo Spievankovo 3 si denne 10krát umýva ruky a stále si chce umývať zúbky.

Hrať sa, snívať, skákať ako žabky. Ktorú zo škôlkárskych hier hrávate vy so svojimi deťmi?

Z: Staršie deti by mi už nato „neskočili“, ale najmladší Lukáško /2r/ práve vstupuje do tohto sveta a s ním si to naplno užívam. Aj keď väčšinou závodíme s autami, motorkami, alebo staviame veže.

S: U nás sa so staršími deťmi hráme spoločenské hry a s malou Katkou (o chvíľu 3 roky) si neustále spievam a neustále hráme divadlo, kedy všetko ožíva – všetky bábiky, zvieratká, dokonca zubná kefka…

Spievankovo rastienajprv bolo také malé, milé a hravé, teraz je škôlkarske… Nabudúce ideme do školy?

No, možno aj do školy, ale tá naša hlavná cieľová kategória stále zostáva do tých 6, 7 rokov.

Mnohé deti si želajú pod stromček práve Spievankovo so Zahrajkom a Spievankou. Čo si želajú Riško a Mária a ich rodinky a čo (do)prajú nám na rodinku?

Z: Byť spolu čo najviac. Veľmi sa teším na rok 2013, kedy sme si upravili priority koncertov tak, aby tým netrpeli naše rodinky. Veci, ktoré sa dajú kúpiť, sa vždy môžu pokaziť, opraviť a kúpiť nové, ale vzťahy, rodina, priateľstvá sú nenahraditeľné a preto prajem všetkým fanúšikom Spievankova aj www.rodinka.sk, aby nikdy nepremeškali vzácne okamihy, možnosti byť s tými najbližšími, ktoré sa už nikdy nemusia zopakovať.

S: Riško to pekne napísal. Presne to si prajem aj ja a to je moja priorita – vzťahy s rodinou a aby boli  tí moji najbližší šťastní. Vtedy som aj ja šťastná.

Za rozhovor ďakujeme a príjemné spievanie želáme.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Keď si Máriu a Riška pozvete na akciu, veru cena za ich vystúpenie je všetko, len nie kresťanská a tak pevne verím, že tento PR článok máte zaplatený a ešte by ste ho mohli tak aj označiť.

  2. Pani Lesjana prepocitajte si realne naklady, ktore maju na jedno vystupenie. Pocul som, ze beru cca 900 eur. Ak je vystupenie mimo ich bydliska napr. v Poprade maju naklady na dopravu (strateny cas a cestovne naklady) cca 80 eur plus noclach cca 40 eur noc x 2 + strava (2xranajky,2xobed,2xvecera + kava, mineralka a mozno cola na nejakych 60 eur), takze im zostane tak 680 eur ktore si si rozdelia na polovicku co je 340 eur osoba, z toho musia platit dan, odvody, telefony, uctovnicku, rocne zuctovanie a podobne blbosti, ktore za Vas plati Vas zamestnavatel a ste doma smile Ak im realne zostane 200 eur tak su stastny smile Za november 2012 mali 11 koncertov co je tak mozno zarobok cca 1800 eur za mesiac/osoba nepocitajuc ze su cely mesiac mimo rodin na cestach s tym ze kruto makaju na tom aby boli dobry. Co robite vy? Vela stastia prajem!

  3. Tiez mi nie je pochuti Vas nazor….Vidite len to, alebo snazite sa vidiet len to, kolko si vypytaju za koncert, ale vidite aj to, co do toho musia vlozit oni?! Ja do toho nevidim a tiez sa snazim neodcudzovat/nesudit niekoho/nieco, o com nemam ani paru. Je to nieco ako empatia.. Je to ako s niecim, co by ste vyrabali vy napr. strikovanie svetra – vy by ste kupili vlnu, strikovali vo volnom case, dali ste do toho kusok seba a urcili by ste si cenu. A potom by prisiel kupujuci, pre ktoreho by ta cena bola vysoka..

Pridaj komentár