Moje detstvo bolo typické pre americkú strednú triedu, no zároveň sa od nej aj trochu líšilo. Moji rodičia boli írski prisťahovalci a do Ameriky si so sebou priniesli pevnú vieru v Boha a tradičné morálne hodnoty. V tomto duchu formovali aj moje uvažovanie a pestovali vo mne lásku ku knihám.
Naučili ma, že pre úspech a šťastie v živote je najdôležitejšia osobná integrita. Ako aj vysvetľujem vo svojej knihe, slovo „integrita“ znamená celistvosť, jednotnosť. V ľudskom živote integritu chápeme ako jednotu toho, čomu veríme, čo vravíme a ako konáme. Teda hovoríme pravdu a dodržiavame sľuby. Bez integrity sa život drobí na kúsky.
Prečo si myslíte, že osobný vzťah s Bohom je prvým a najvyšším princípom pre rodiča?
Rodičia, ktorí majú silnú vieru v Boha, budú mať tendenciu vnímať svoje deti ako zázračné a záhadné dary. Budú vidieť, že ich úlohou je vychovať z detí schopných, zodpovedných a pozorných dospelých, ktorí žijú podľa princípov integrity – teda prijmú zmýšľanie rodičov a podľa neho budú aj žiť.
Inými slovami, voči deťom vystupujú tak, ako Boh vystupuje voči nim – s láskavou ochranou, s vysokými morálnymi štandardmi, súcitným porozumením, s ochotou odpúšťať a láskou, ktorá neprestáva. Okrem toho dávajú svojim deťom aj jasný príklad toho, ako žiť podľa vnútorných morálnych princípov. Ich láskavá autorita nad deťmi je potom omnoho silnejšia.
Našou prirodzenou reakciou na akýkoľvek problém je pýtať sa: Ako sa mám vyrovnať s touto situáciou? Rodičia si uvedomujú – aj keď len veľmi hmlisto – všetky nebezpečenstvá, ktorým deti budú neskôr v živote čeliť. A moderná spoločnosť nás nabáda k tomu, aby sme hľadali jednoduché a rýchle riešenia.
Ja sa snažím rodičom ukazovať, že najlepšie – zdá sa na základe práce s mnohými rodinami – funguje jednoducho dodržiavanie niektorých princípov v živote a že v istých momentoch jednoducho budeme stáť zoči-voči tajomstvu. Keď toto človek prijme a spoľahne sa na Božiu pomoc, v životoch detí sa dejú úžasné veci.
V knihe Kompas hovoríte, že myšlienka „domova ako miesta, kde sa iba odpočíva” je jednou z vážnych chýb modernej rodiny. Aké sú podľa vás možné dôsledky tohto javu?
Deti zdokonaľujú svoje čnosti (svoje návyky konať dobro) tak, že svoje schopnosti použijú na riešenie problémov. To znamená, že isté množstvo práce doma, za ktorú sú zodpovedné, ich dokáže veľmi veľa naučiť. Prispievajú tak ku životu rodiny a pripravujú sa na život dospelých.
Ak sa však toto nedeje, deti síce rastú, no nedospievajú. Zostávajú na pomedzí dospelosti a detstva . Majú v sebe hlboko zakorenený pocit nároku na neustále užívanie si, zábavu, na zmyslové potešenie. Ako dospelí budú ďaleko zaostávať za tými, ktorí, na rozdiel od nich, majú pevný charakter a integritu. Ako povedal jeden kritik: „Tí, ktorí si nebudú nič nárokovať, budú dedičmi zeme.“
Súčasná generácia rodičov je vlastne prvou, ktorá vychováva deti zároveň so sociálnymi sieťami
Aké výzvy prináša táto skutočnosť?
Poviem iba toto: akákoľvek vonkajšia elektronická „autorita“ v domácnosti – či je to televízia alebo internet – oslabuje rodičovskú autoritu nad deťmi. Všimol som si, že vždy, keď sa rodič snaží dieťaťu povedať niečo dôležité či nejako ho poučiť, musí sa mu dívať do očí. Čokoľvek, čo ľudí vyruší a odťahuje od pohľadu z očí do očí, spôsobuje, že vzťahy detí a rodičov sa oslabujú .
Prečo je nuda v súčasnosti takou hrozbou?
Tolstoj v Anne Kareninovej povedal, že nuda je „túžba po túžbach“ . Presne to sa stane, keď schopnosti dieťaťa nie sú vystavené námahe. To sa týka aj toho, keď dieťa neprecvičuje lásku voči iným ľuďom a lásku voči cieľom v živote. V podstate je to nedostatok lásky v živote, a to je extrémne nezdravé.
Práve preto jedným z najlepších liekov na nudu je štedrosť, teda konanie dobra iným ľuďom. Ľudia, ktorých zamestnáva starostlivosť o iných, ako napríklad rodičia početných rodín alebo ľudia, ktorí pracujú v zdravotníctve či vzdelávaní, pociťujú nudu iba zriedkavo alebo ju nepociťujú vôbec. Ako spomínam vo svojej práci, miera samovrážd mladých v USA je priamo úmerná rodinnému príjmu. Bolo by zaujímavé diskutovať o tom, prečo to tak je.
Akým spôsobom môžu rodičia budovať svoje rodičovské zručnosti?
Môžu ich posilňovať tak, že sa budú opierať o rady iných, skúsenejších rodičov. Ak rodičia skúsia žiť podľa pravidiel, ktoré opisujem v Kompase , ich zručnosti a sebadôvera budú vzrastať.
Okrem toho, ak sa budú stretávať s priateľmi (povedzme raz za mesiac) a zhovárať sa o rodičovstve, môžu sa veľmi veľa naučiť. Toto je jeden z dôvodov, pre ktoré som Kompas vytvoril ako príručku do diskusie. Mnohí rodičia mi už povedali, že im skutočne veľmi pomohla.
Mnohí rodičia, medzi nimi aj slobodní rodičia, mi povedali, že kniha im veľmi pomohla, dokonca aj bez spolupráce manželského partnera. Podľa mojej skúsenosti, ak sa rodič skutočne snaží dieťa vychovať dobre (teda formovať jeho zmýšľanie a charakter), veľmi často je to úspešné. Ľudské bytosti sú nesmierne odolné. Mnohé významné osobnosti z histórie pochádzajú z rodín s jedným rodičom…
A nakoniec, ktoré vaše knihy by ste ešte odporúčali?
Zdá sa, že v súčasnosti tu jestvuje naozaj hlboký dopyt po otcoch, ktorí by mali na životy svojich detí väčší vplyv. Preto som napísal knihu pre mužov, ktorá sa volá Otec, ochranca rodiny. Mnoho mužov mi ďakovalo za rady, ktoré som v nej menoval. Určite dúfam, že sa podarí preložiť ju aj do slovenského jazyka.