Svetlo, ktoré potrebujeme

Mária Kohutiarová 1

         Rádio Lumen už niekoľko rokov oslovuje rodiny, aby si boli navzájom povzbudením a svetlom pre svoje okolie. Ako celý projekt žije, sme sa rozprávali s manažérkou Lumenrodín pani Švecovou.

1.   Lumenrodiny začínajú piaty ročník, napriek tomu nie sú mimo skalných poslucháčov Rádia LUMEN veľmi známe. Čo je teda úlohou projektu? 

Cieľom projektu je naplniť 3 roviny – informačnú, formačnú a spájajúcu.  Informačná rovina upriamuje pozornosť na zdravo fungujúce rodiny v duchu budovania a upevňovania vzájomných rodinných vzťahov. Formačnú rovinu zastupujú relácie za prítomnosti renomovaných odborníkov venujúce sa rôznorodej rodinnej problematike.  Spájajúcu rovinu zastrešujú regionálne stretnutia a tzv. „živé ruže“  – v modlitbe za dobrý priebeh projektu a rodiny navzájom. 

2.   Názov trošku pôsobí, ako by malo ísť o veľmi „dobré“ rodiny, priam až sväté. Mnohí nemajú už len pre názov odvahu prihlásiť sa… 

Prvý ročník niesol názov Rádio LUMEN hľadá lumenrodiny, kde mohlo dôjsť k pochopeniu, že hľadáme len „dobré alebo niečím výnimočné“ rodiny.  Piaty ročník nesie názov Rádio LUMEN spája lumenrodiny. Úmyslom je rodiny spojiť a vytvoriť veľkú duchovnú rodinu rodín. Do projektu preto pozývame všetky rodiny, ktoré sa chcú informovať, formovať a čerpať zo spoločných stretnutí vo vzájomnom zdieľaní.  Stačí kliknúť na www.lumen.sk a dozvedia sa viac. 

3.   Koľko rodín sa priemerne prihlási každý rok do projektu? Má záujem zvyšujúcu sa tendenciu?

     Priemerne sa do projektu prihlási cca 50 rodín. Radi privítame aj ďalšie.  Pri stretnutiach sporadicky príde ďalších 10 – 20 rodín. 

4.   Rodiny jednoznačne potrebujú podporu a vzájomné povzbudenie. Akou formou to umožňujete zúčastneným rodinám?

     Podporu, pomoc a vzájomné povzbudenie realizujeme tromi smermi:

     1.  vo vysielaní Rádia LUMEN:

              – v rubrike Rodina každý piatok po 14tej

              – v reláciách ÚV hovor  a Od ucha k duchu  jedenkrát mesačne

     2.  osobne na regionálnych stretnutiach

     3.  modlitbou  

5.   Medzi animátormi projektu má prvenstvo europoslankyňa, MUDr. Anna Záborská. Aký je jej aktívny podiel na spojení s rodinami, povzbudzovaní na „lumen ceste“?

     Pani europoslankyňa prevzala nad projektom záštitu.  Osobne sa zúčastňuje regionálnych stretnutí a podporuje nás.  

6.   V rámci projektu ponúkate aj tzv. UV hovor a Od ucha k duchu, jeho témami budú rôzne oblasti rodinného života. Aké sú odozvy na ne z minulých ročníkov?

Relácie ÚV hovor a Od ucha k duchu s pravidelnou periodicitou jedenkrát mesačne sme zaradili do tohto ročníka projektu po prvýkrát.  Týmito reláciami sa snažíme rodiny formovať po stránke duchovnej, pedagogickej, psychologickej a právnej.  Cez tieto relácie chceme rodinám poskytnúť priestor položiť ich nezodpovedané otázky a službou animátorov projektu podať na ne cenné rady. 

7.   Od nedele je známa aj prvá úloha pre lumenrodiny, majú vymyslieť prekvapenie pre niekoho blízkeho. Budú aj ostatné úlohy ladené do praktického života?

Do vypracovania úloh chceme zapojiť všetkých členov rodiny, preto ich smerujeme do praktického života.  Druhá úloha sa upriamuje na Rok kňazov, na tretej pracujeme.  

8.   Keď sa obzriete dozadu na tie štyri ročníky Lumenrodín – čo je to isté, čo je lepšie, o čom viete, že je to pravé „lumenové“?

Táto otázka je skôr pre vyjadrenia rodín,  my sa snažíme načúvať ich potrebám a každý ročník v niečom  vylepšiť.  To pravé „lumenové“ je spoločenstvo. 

9.   Na koniec: keby ste mali možnosť, čo by ste v rodinách zmenili, keby to napríklad tento ročník Lumenrodín šlo?

Každá rodina je špecifická  a sama najlepšie vie, čo potrebuje zmeniť.  Tento projekt im môže ukázať smerovanie, prípadne poskytnúť rady, ako tieto zmeny uskutočniť.  

Za rozhovor ďakuje Mária Kohutiarová

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár