Aby naše vzťahy netrpeli podvýživou

NTM 0

Pre spokojné manželstvo sú potrebné tri piliere: oddanosť, blízkosť a vášeň.

pexels

♥ ODDANOSŤ je viac, ako len „vydržať“

Oddanosť je oveľa viac, ako len dodržať sľub, že so svojím manželským partnerom strávim zbytok života, je to viac ako len „vydržať“ v manželstve, dokonca je to viac ako len byť verný. Oddanosť znamená, že sa vedome každý deň rozhodujem o náš vzťah starať, investovať doňho a keď treba, aj oň zabojovať.

Tu sú 2 tipy pre pravidelné sýtenie manželského vzťahu:

 • Vyčleňte si každý deň 20 minút pre udržanie vzájomného prepojenia. Povedzte si navzájom, čím aktuálne žijete v práci či rodine, čo vás čaká, čo vás potešilo, z čoho máte obavy…
 • Vyjdite si raz do týždňa alebo raz za dva týždne na manželské rande – môže to byť večerná prechádzka, návšteva kina či divadla, obed či večera vonku, spoločný tanec alebo šport… Nech je to čokoľvek, takéto vybočenie z každodenného stereotypu a povinností pomôže zachovať či prebudiť romantiku a blízkosť vo vašom vzťahu.

Starostlivosť o čokoľvek si vyžaduje úsilie a čas. Ani manželský vzťah nie je výnimkou. Ak chcem, aby sa nášmu vzťahu darilo, potrebujem ho sýtiť. A potrebujem to robiť pravidelne!

Láska znamená robiť pre druhého dobré veci, oddanosť znamená pokračovať v tom, aj keď sa mi nechce. A preto práve oddanosť môže pomôcť preklenúť obdobia, keď sa zo vzťahu blízkosť a vášeň vytratili.

♥ BLÍZKOSŤ nevzniká automaticky

Niekto povedal, že Boh nestvoril ženu z mužovej hlavy, aby mu rozkazovala, ani z jeho nôh, aby mu bola otrokyňou, ale z jeho boku, aby bola blízko jeho srdcu.

Skutočne, vzájomná blízkosť prináša hlboké uspokojenie z manželského vzťahu. No blízkosť v manželstve sa neudeje automaticky sobášnym sľubom. Blízkosť vo vzťahu potrebujeme pestovať, a rovnako ako potrebujeme vytvoriť dobré podmienky pre rastlinky v našich záhradách či na balkónoch, tak aj pre blízkosť vo vzťahu potrebujeme vytvoriť prostredie, kde sa druhý bude ochotne deliť o svoje najhlbšie prežívania, obavy, úzkosti aj tajomstvá.

Aké sú základné podmienky pre pestovanie blízkosti?

 • vytvorte prostredie dôvery a bezpečia, kde sa ten druhý nemusí obávať, že sa jeho pocity, myšlienky či starosti prekrútia, zosmiešnia, prezradia, alebo skritizujú.
 • vyjadrujte skutočný záujem o druhého – o jeho každodenné a všedné zážitky aj o jeho hlboké prežívanie. Môžete sa inšpirovať dolu uvedenými otázkami a určite vám napadnú mnohé ďalšie, ktorými viete veľmi zreteľne vyjadriť svoj záujem.
 • buďte ochotní načúvať so snahou porozumieť a vyjadriť podporu aj empatiu. Vyhnite sa rýchlym radám, analyzovaniu či poučovaniu. Vyjadriť, že sa tešíte alebo naopak súcítite s druhým, môže byť ten najväčší dar, ktorým ho obdarujete.

Otázky pre vyjadrenie záujmu o svet svojho manželského partnera:

 • Po čom túžiš v tomto období?
 • Máš nejaké starosti alebo obavy?
 • Ako sa ti aktuálne páči v práci? Čo by si v nej chcel dosiahnuť?
 • Aký máš názor na našu domácnosť? Chcel by si, aby sme nejaké veci zmenili?
 • Ako sa aktuálne cítiš v úlohe rodiča? Máš ako rodič nejaké obavy alebo priania?
 • Čo zaujímavé sa práve deje v tvojom živote?
 • S čím si v tomto období spokojný?

♥ VÁŠEŇ – ľahko podlieha korózii

S láskou veľmi prirodzene spájame vášeň – intenzívne prežívanie emócií, záujmu, nadšenia, túžby či úsilia. Podľa profesora Sternberga ide o tzv. horúci komponent lásky, ktorý je zároveň najmenej stabilný a bez dostatočnej vzťahovej údržby ľahko podlieha vzťahovej korózii. Obvykle je vášeň najsilnejšia na začiatku vzťahu a s nedostatkom novosti a čerstvých spoločných zážitkov sa zo vzťahu nenápadne vytráca.

Ako nestratiť vášeň a nadšenie či znovu zapáliť iskru v našich vzťahoch, hoci sme už spolu niekoľko rokov alebo dokonca desaťročí? Doprajte svojmu vzťahu nové impulzy:

Hovorte spolu o tom, čo vás oboch teší, zaujíma a robte to spoločne. Môžete spolu športovať, tancovať, chodiť do divadla, hrať spoločenské hry, navštevovať nové miesta, záhradníčiť, pomáhať iným… Budete mať možnosť vidieť partnera v novom svetle a získate spoločné zážitky.
Zo stereotypu a zabehaných koľají vybočte aspoň 2-krát do mesiaca. Venujte sa spoločnej aktivite alebo si „len“ vyjdite spolu na kávu či večeru.
Nedovoľte ani vášmu sexuálnemu životu upadnúť do rutiny, premýšľajte, ako ho môžete spestriť a oživiť.  Môžete si stiahnuť „pracovný list“, ktorý vám v tom môže pomôcť.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár