Tisíc srdiečok

Dagmar Mozolová 0

Podujatia, zľavy, príbehy, rozhovory s osobnosťami, mediálni partneri, web, inšpirácie, články, empétrojky, videá, hodnoty, tlačové správy, mnohé akcie v dedinkách a mestečkách, ľudia, ktorí za nimi stoja, stretnutia, príjemné chvíle, čas pre dvoch, to všetko súvisí s dátumom 7.- 14.2.2011 a Národným týždňom manželstva na Slovensku. A ešte koncert…

V pondelok na Valentína bol koncert, na aký sa nezabúda.

Hudba stúpajúca až k stropu kostola akoby chcela preraziť múry a rozplynúť sa po celom hlavnom meste. Usmiati ľudia v laviciach prikyvovali na mnohé slová vypovedané z úst herca a pedagóga Štefana Bučka a moderátorky Dagmar Mozolovej, ktorí večerom sprevádzali.

Profesionálni umelci, manželia Arpád a Anikó Patkolovci s dcérkou Anabelou, Ivan a Alena Čermákovci, František a Melánia Balúnovci, k tomu Hope Gospel Singers a Kresťanský komorný orchester ZOE vytvorili nádhernú mozaiku tónov a žánrov, ktorá zanechala stopu v každom prítomnom. Neostalo však len pri hudbe. 

Arpád Patkoló, zástupca koncertného majstra huslí opery SND povedal, že s manželstvom je to ako s hudbou. U nich doma práve hudba je to, na čom sa zvyknú pohádať, ale musia nájsť spoločnú reč. Vyznal sa z lásky k svojej manželke a všetci počuli jeho prísľub, že ju bude milovať do konca života.

Manželia Čermákovci priniesli šansóny. Gitara sa rozozvučala pod Ivanovými rukami a na jej pokyn zaznel farebný hlas vynikajúcej slovenskej šansoniérky Alenky.
„Keď máš kam ísť, 
tak kompas môže zlyhať.
Nemusí slnko vyjsť.
Na plavbu stačí kryha,
len polovica lode.
Nemusí hnať ju prúd.
Len dôverovať vode.
Nemusí vietor duť,
keď máš kam ísť.

Manželia Balúnovci majú 4 deti, 4 vnúčatá a aj po rokoch veľmi dobrý vzťah. Pani Melánia nesprevádzala svojho manžela na hudobnom nástroji, ale osobne v publiku… Celé roky! Bola a je pri ňom, s ním na vystúpeniach. Pán František vyznáva: „Myslím si, že naše manželstvo nie je výnimočné. Jedine možno v tom, že manželka to dokázala so mnou vydržať toľké roky! Spolu máme štyri deti, ona má päť. To piate som ja, ktoré má doteraz. Viete, už život s umelcom je veľké umenie. Jej láska, trpezlivosť, obetavosť mi dokázala vytvoriť zázemie i podmienky na tvorbu, na život v a s umením. To ona bola a je tým stimulátorom v našej rodine, to iba Bohu a jej môžem ďakovať za to, čo som dokázal v umení. Ale upozorňujem, nie sme žiadna svätá rodina, ta bola iba jedna… My sa iba snažíme, no a raz sa to darí, inokedy menej, proste žijeme ako bežní ľudia, teraz už sami dvaja tešiac sa z detí a vnúčat“.

Je to až neuveriteľné, ale v troch veľkých škatuliach bolo v celofáne previazanom červenou stužkou zabalených

1000 srdiečok,

ktoré napiekli šikovné ruky žien na vlastné náklady. Rovnako ako všetci účinkujúci, priestory Veľkého evanjelického kostola aj aparatúra z TV LUX boli zadarmo. Spod sláčikov Kresťanského komorného orchestra ZOE začal viať teplý závan Vivaldiho Jari.

„Keď som sedela vpredu a pozorovala tých umelcov, zdalo sa mi, že to, čo robia, je veľmi jednoduché. Oni vyzerali, ako keby to bolo to najjednoduchšie, čo dokážu robiť, ale ja som nejaký čas hrala na nástoj, tak viem, že to len tak vyzerá, že je za tým množstvo, množstvo práce. A presne tak je to s dobrým manželstvom. Dobré manželstvo nevznikne automaticky, nevznikne len tak, aj keď to tak môže vyzerať pre tých, ktorí sú okolo. Na dobrom manželstve treba pracovať, a my, ktorí sme v manželstve už nejaký čas, tak vieme, že niekedy je to poriadne ťažká práca, ale na druhej strane vieme aj to, že to stojí za to. Ak chceme zbierať nejaké ovocie, potrebujeme niečo zasadiť, potrebujeme sa o to starať. To je odkaz toho prvého ročníka Národného týždňa manželstva: Dobré manželstvo nevznikne automaticky, ale stojí za to na ňom pracovať,“ prihovorila sa Renata Sochorová, ktorá s manželom doniesla myšlienku NTM na Slovensko.

Po záverečnom Amazing Grace sa tlieskalo dlho. Najmä však atmosféra koncertu, tá bola úžasná. Koncert sa skončil s vyznaním mnohých, že to, na čom sa podieľali, má zmysel. A povzbudením Vladimíra Sochora, predsedu OZ NTM: „Všetkých vás, ktorí ste v manželstve, chceme povzbudiť, aby ste nečakali na to, kým začne druhý ročník Národného týždňa manželstva, ale aby ste zveľaďovali vaše manželstvo už dnes, zajtra, napozajtra…“

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár