Národný týždeň manželstva – „V dobrom aj zlom“

Mária Kohutiarová 0

Manželstvo. Často si hovoríme, že sme v ňom ako na húpačke – raz hore, raz dolu. Len sa držte, nespadnite. A to nám ešte kontrujú tí, čo s nami nesedia: radšej zlez! Dať nápady, inšpiráciu a povzbudenie ako fungovať, žiť a neprehrať v manželstve má pomôcť Národný týždeň manželstva. O všetkom, čo s ním a manželstvom súvisí, sme sa rozprávali s Dagmar Mozolovou,  jeho mediálnou koordinátorkou.

Už druhý ročník Národného týždňa manželstva má  rovnako ako ten prvý slúžiť na jeho podporu a rozvoj. Je manželstvo na Slovensku v takom stave, že potrebuje takúto pomoc?

Žiaľ, áno. Informácia o demografickom vývoji z roku 2009, ktorú vydal Štatistický úrad SR hovorí o tom, že na 100 uzavretých manželstiev sa 48 rozviedlo. Určite do manželstva nikto nevstupuje s túžbou po rozvode. Každý z nás chce žiť v láske a lásku rozdávať, jednoducho aby sa ten jeho život vydaril, aby bol šťastný on aj jeho manžel/manželka, jeho deti, rodina… To sú ideály, ktoré máme.

Žiaľ, o manželstve sa nikde neučí, o zručnostiach, ktoré sú potrebné, o tom, ako prejaviť lásku, že láska nie je pocit, o tom, že aj iní majú nezhody, problémy, a tie sa dajú riešiť… A médiá dnes hovoria skôr o tom, kto má koľkého partnera a kto sa „šťastne“ rozviedol a celý nadšený, že je slobodný.

Stabilné, tiché a ničím „nebulvárne“ vzťahy v rôznych „smotánkach“ či „časoch“ väčšinou nenájdeme. Najpopulárnejší na Slovensku sú mnohonásobní otcovia, ktorí zoberú deti na lyžovačky a je z toho titulka. Zabudli sme na to, že len bojom a sebazaprením získavame to najhodnotnejšie, že zlato môžeme vyťažiť z bolesti a tá vôbec nie je na škodu, pretože ňou rastieme. Do krbu treba prikladať, a nielen brať…

Aké boli odozvy z prvého ročníka, uskutočneného minulý rok?

Minulý rok bol NTM na Slovensku prvýkrát a boli sme sami prekvapení, koľko miest a dediniek ukrýva vzácnych ľudí, ktorí sa stotožňujú s hodnotou manželstva a zorganizovali pre svoje komunity, spoločenstvá a pod. Rôzne podujatia, prednášky, tanečné večery, romantické posedenia, dokonca niekoľkí starostovia ocenili dlhoročné manželské páry, zapojili sa pizzerie, reštaurácie, kaviarničky, kde mali manželia zľavu, rovnako mohli využiť zľavnené pobyty a podobne. Táto štedrosť a tiež nasadenie niektorých ľudí je pre nás aj tento rok záväzkom.

Mottom tohto ročníka  je „V dobrom aj zlom“. Je to potrebné pripomenúť?

V každom manželstve je niekedy slnečno a niekedy nám prší pod kabát. Ale dážď netrvá večne. To si musíme pripomínať. Tiež to, že platí, čo sme sľúbili, že naše slová majú váhu, vyslovujeme ich nielen do vetra. V dobrom i v zlom znamená ísť s tým druhým rovnakou cestou, aj keď by oslepol, ochrnul, zabudol, kto som. A to je výzva pre odvážnych.

Tento ročník priniesol aj novinku – a to workshopy pre všetkých, ktorí chcú pomôcť organizovať NTM. Aké zaujímavé aktivity ste nachystali tento rok?

NTM sa začne tlačovou konferenciou 13.2., ktorú pre NTM organizuje mesto Bratislava, jeden z partnerov, za účasti prvej dámy Silvie Gašparovičovej, moderátorky Natálie Žembovej, hovorcu Ľubomíra Andrássyho, národného koordinátora Vladimíra Sochora, Zuzany Mardiakovej, ktorá je riaditeľkou Odboru poradensko – psychologických služieb USVaR a budem tam aj ja, keďže mám na starosti mediálnu kampaň.

Pre Bratislavčanov  máme pripravené rôzne podujatia, najväčšie z nich bude Popoludnie hudby a manželských príbehov v nedeľu 19.2. v Dóme sv. Martina, kde bude spievať Katka Koščová, Jana Daňová s manželom Štefanom Bugalom a The Hope Gospel Singers. Mnohé mestá majú však svoje podujatia, či už Košice, Banská Bystrica, Prešov, Pezinok, Nová Dubnica, Žilina a ďalšie. Všetky sa ani nedajú vymenovať…

Pre manželov sú prichystané aj nejaké zľavy

Áno a tie treba využiť! Sú to zľavy na pobyty v hoteli v Rajeckých Tepliciach, na wellnes do kúpeľov Nimnica, zľavy pre manželov ponúka SND v Bratislave a divadlá v Nitre a Trnave, akcia je aj na výučbu angličtiny, masáže, do kaviarní, čajovní, môžete využiť aj zľav na pobyty CK Aventuria… Je toho veľa. Niektoré sú lokálne, iné celoslovenské.

Kde sa môže bežný človek dozvedieť o NTM? Budú informácie dostupné napr. aj vo verejnoprávnych médiách?

Najviac informácií je na webe www.ntm.sk. Tu je rubrika Regióny, kde si na interaktívnej mapke môžete nájsť vaše mesto a nazrieť, či je tam niečo pripravené. Rozhovory už boli aj budú v Slovenskom rozhlase a veríme, že na tlačovku prídu médiá, ktoré budú ďalej informovať o NTM. Najdôležitejšie však je to, že NTM nie je o podujatiach a organizovaných akciách, ale o jednotlivých manželoch.

Preto je našou výzvou: Urobte niečo milé pre vášho manžela či manželku, napíšte ľúbostný list, pozvite polovičku do reštaurácie na príjemnú večeru, urobte si pohodlie doma a otvorte si album s fotkami, spomínajte na to pekné, čo ste spolu prežili a stanovte si ciele do budúcnosti, darujte darček, ktorý poteší, ale najmä dajte si záväzok, že do vášho manželského krbu budete prikladať polienka, aby ten oheň nevyhasol 🙂

Možno by bol dobrý tip vedieť, aké prekvapenie – ak už nie tohtoročné – nachystali organizátori NTM pre svojich manželov.

Jaj, toto je ťažká otázka 🙂 Organizátori počas NTM pracujú, takže veľa času na osobný život práve v týždni od 13. do 19.2. nebude… Ja osobne som už po niečom pokukovala, ale nemôžem prezradiť, veď čo ak by sa k tomuto článku dostal môj manžel?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Pridaj komentár