Oddaný muž je jeden zo znakov láskyplnej rodiny

Anna Veselá 2

Gary Chapman, poradca v oblasti manželských vzťahov, je autorom známych kníh, ktoré v názve nesú najmä „Päť jazykov lásky.“

V knihe Päť znakov láskyplnej rodiny sa Chapman venuje téme zdravých, láskyplných rodinných vzťahov. Aký je rozdiel medzi nimi a nefunkčnými rodinami? Čo sú tie vzorce, ktoré oddeľujú fungujúce rodiny od rodín, ktoré prechádzajú krízou?

Shutterstock

Manžel, ktorý sa s láskou ujíma vedenia

Podľa Chapmana má manžel v súčasnej dobe veľmi ťažkú rolu, a to aj preto, že nevie, čo všetko k nej patrí a čo jeho úloha obnáša.

Keď Chapman píše o manželovi, ktorí sa s láskou ujíma vedenia, píše o mužovi, ktorý je zodpovedný, spoľahlivý, ktorý nikoho netyranizuje a je hlboko oddaný manželke a celej rodine.

Aké sú znaky milujúceho manžela a otca?

  • Milujúci manžel sa pozerá na svoju ženu ako na partnerku. Premýšľa o tom, čo je pre ňu najlepšie a snaží sa podľa toho aj správať.
  • Milujúci manžel komunikuje so ženou.
  • Milujúci manžel má pre svoju manželku vyhradené prvé miesto v rebríčku svojich hodnôt. Žena je pre neho prioritou.
  • Milujúci manžel miluje ženu bezpodmienečne.
  • Milujúci otec je aktívny v otcovskej roli.
  • Urobí si čas na to, aby bol s deťmi.
  • Hraje sa s deťmi.
  • Zapája ich do rozhovoru.
  • Učí ich hodnotám.
  • Stará sa o deti a chráni ich.
  • Miluje ich bezpodmienečne.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Ako zachrániť manželstvo? Stačia 2 minúty každý deň.

Deti, ktoré počúvajú a ctia svojich rodičov

S génom poslušnosti sa nerodíme, skôr sa zdá, že prichádzame na svet ako stvorení k testovaniu pravidiel a posúvaniu hraníc.

Každá rodina však musí mať nejaké pravidlá a jej členovia ich musia dodržiavať. Dobré pravidlá určujú spoločne otec s mamou. Čím sú deti väčšie, tým častejšie by sme ich mali prizývať k formulovaniu pravidiel – to však neznamená, že majú mať posledné slovo. Ale ich názory a pocity by mali zaznieť, pretože takto ich učíme pravidlá nielen poslúchať, ale aj vytvárať ich.

Zdravé pravidlá slúžia pozitívnemu cieľu. Dobré pravidlá zjednodušujú rodine život a učia deti zodpovednosti.

Pri ich vytváraní by sme sa mali pýtať: chráni toto pravidlo dieťa pred nebezpečenstvom? Chráni toto pravidlo niečí majetok? Učí sa týmto pravidlom dieťa poctivosti, pracovitosti, láskavosti, altruizmu a podobne? Učí toto pravidlo dieťa zodpovednosti? Učí toto pravidlo dobrému správaniu?

Deti by rovnako mali vedieť, aké budú dôsledky, keď sa pravidlo nedodrží. Poslušnosti sa totiž učíme tým, že pociťujeme následky nesprávneho správania.

Shutterstock

 

Rodičia, ktorí vyučujú a vychovávajú

Láskyplná rodina si vyžaduje aktívne vedenie zo strany rodičov. Naše deti sa učia v prvom rade naším príkladom. Neustále sledujú, ako sa správame, viac ako to, čo hovoríme. Náš vlastný príklad je tou najúčinnejšou výchovnou metódou. Vo funkčných rodinách tiež robia rodičia a deti veľa vecí spoločne.

Dôverný vzťah medzi manželmi

Druhým rysom láskyplnej rodiny je skutočnosť, že medzi manželmi panuje dôverný vzťah. Jeho budovanie je však proces.

Základom je podľa Chapmana komunikácia: jeden druhému odhaľovať svoje myšlienky, pocity, zážitky a jeden druhého vnímať, počúvať ho. Manželská intimita sa buduje zdieľaním nášho vnútorného ja.

Ak dôverný vzťah medzi manželmi chýba, pravdepodobne budú narušené aj vzťahy medzi rodičmi a deťmi a medzi súrodencami navzájom.  

Služba blížnemu

Gary Chapman priznáva, že už krátko po svadbe s manželkou zistil, že ju prestal mať rád. Ona to mala podobne. Nevedeli si spomenúť, prečo sa vlastne brali, keď sa na ničom nevedeli zhodnúť a boli takí odlišní, až ich to začalo rozdeľovať.

Ako by manželka reagovala na manžela, ktorý by jej úprimne slúžil, odhaľoval by jej potreby a túžby a snažil sa ich naplniť?“ pýtal sa sám seba Chapman, ktorý sa rozhodol, že začne robiť tie veci, ktoré od neho manželka kedysi chcela, ale tentoraz zo svojej iniciatívy, bez toho, aby mu ich musela pripomínať. Ak ho o niečo požiadala, chcel reagovať ochotne.

Zmena jeho správania zmenila aj jeho manželku. Takisto začala robiť pre neho rôzne maličkosti, o ktoré ju predtým žiadal, ale vtedy na ne nereagovala. Ich vzťah prešiel radikálnou premenou, zmenil sa na dôverný.

Už sme neboli nepriatelia. Nerozkazovali sme jeden druhému. Začali sme byť citliví voči túžbam toho druhého. Zaujali sme skôr postoj služby, nie vyžadovania.“

Tento postoj sa však týka celej rodiny. Služba je cnosť. V zdravej rodine majú jej členovia pocit, že keď robia niečo, z čoho majú úžitok aj ostatní, robia niečo záslužné, a to ich emocionálne napĺňa. Tendencia slúžiť blízkym je podľa Chapmana takmer inštinktívna. Spomeňte si na svoje malé deti, keď vám chcú pomáhať.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Komentáre k článku

  1. bezpodmienečná láska patrí iba medzi matku a dieťa. Nie medzi dvoch dospelých ľudí. Manželka začne gambliť a chlastať a vy ju budete milovať? no tým jej “úžasne” pomôžete. to isté aj opačne.

  2. bezpodmienečná láska patrí iba medzi matku a dieťa. Nie medzi dvoch dospelých ľudí. Manželka začne gambliť a chlastať a vy ju budete milovať? no tým jej “úžasne” pomôžete. to isté aj opačne.

Pridaj komentár