Pasca „silných“ mužov

Anna Veselá 0

Pre málo sebavedomú ženu je panovačný muž na začiatku chodenia ten, ktorý dokáže viesť, imponuje jej, že je to „silný“ muž, ktorý jej venuje veľa pozornosti.

To, že ju túži ovládať, chce o všetkom rozhodovať a jej neostane iné, len sa prispôsobiť a poslúchnuť, na to príde, žiaľ, až oveľa neskôr, keď už je za panovačného muža vydatá.

Shutterstock

Zistí to až potom…

Keď sa pristihne, že má doma muža, ktorý búcha do stola, lebo sa vrátil z práce a večera nie je hotová o šiestej.

Muža, ktorý jej doma nepomáha, pretože on sa v robote nadrel dosť, na to aby mali čo jesť. Muža, ktorý sedí pred telkou alebo ide na ryby, venuje sa svojim záľubám, lebo má na to predsa nárok.

Keď sa pristihne, že už je celkom vyčerpaná a nevládze – všetko jej padá na hlavu, výchova detí, domácnosť. Nikto nie je s ničím spokojný. Deti pri stole nevedia povedať ani ďakujem alebo prosím.

A prečo? Lebo to nikdy nevideli od svojho otca. Majú za to, že je tam na to, aby plnila ich priania, a to rovno odčítaním z perí.

»»» Prečítajte si aj článok: Prečo sa mamy snažia všetkým vyhovieť, až kým sa nezrútia?

Shutterstock

Ako spoznáte panovačného človeka

Panovačné typy chcú všetko a všetkých riadiť. Sú to perfekcionisti. Latku si stavajú naozaj vysoko a rovnako to očakávajú od druhých. Vždy musia mať pravdu a vyhrať každú hádku.

Najradšej by ostatným velili a ovládali ich. Toto sa naučili už v detstve. Aj keď to nemusí byť smerodajné, často bývajú panovační prvorodení, na ktorých rodičia kládli vysoké nároky, očakávali od nich, že sa postarajú o mladších súrodencov.

Na rozpoznanie panovačného muža môžete vyskúšať tieto otázky psychológa Kevina Lemana:

 • Býva kritický a hľadá na druhých chyby?
 • Vyžaduje od seba aj od ostatných dokonalosť?
 • Zhadzuje ľudí okolo seba?
 • Nevychádza so svojou matkou?
 • Vždy si presadí svoje?
 • Často sa hnevá?
 • Rád všetko riadi, bez ohľadu na to, o čo sa jedná?
 • Nehovorí s vami, keď vás chce potrestať?
 • Nerád uznáva chybu a často sa vyhovára?
 • Fyzicky napadá vás alebo deti, prípadne trieska vecami?
 • Rozhoduje o všetkých financiách?
 • Musí vždy zvíťaziť?

Prečo som si vybrala práve tohto partnera?

Podľa psychológa Lemana si panovačných partnerov berú nezriedka práve ženy, ktoré sa snažia zavďačiť.

Jedna vec je, že sme ako ženy k takémuto správaniu prirodzene naprogramované – najviac nám záleží na vzťahoch.

Preto nás tak trápi, čo si o nás myslia druhí, či nás majú radi. Preto sa snažíme zavďačiť a vynakladáme veľa úsilia, aby boli ostatní okolo nás šťastní.

Druhá vec je, z akého prostredia sme vyšli. Veľmi záleží na tom, ako sa k žene správa otec, či s ňou bol spokojný alebo jej dával najavo, že nie je dosť dobrá… a takisto na správaní matky, či bola prijímajúca alebo kritická.

Pokiaľ je žena málo sebavedomá, tým viac je závislá od pochvaly druhých a tým viac má v sebe zakorenenú predstavu, že všetkým musí vyhovieť, všetkých musí uspokojiť.

Ak narazí na svoj protiklad, silného muža, ktorý vie, čo chce, vie, kam smeruje, na rozdiel od nej rozhodný a je k nej navyše pozorný, takéto správanie jej imponuje. Neskôr však narazí – a veľmi silno.

Shutterstock

Zrútenie ako vytrhnutie zo zlého sna

Niekedy je práve vyčerpanie a zrútenie dobrým odrazovým mostíkom na to, aby si žena uvedomila, že to takto ďalej nejde – a že nedovolí, aby sa k nej viac niekto správal ako k rohožke.

Že nielen ona je zodpovedná za šťastie iných, ale malo by platiť, že všetci sa snažíme o spoločné dobro, že všetci musíme mať zásluhu na tom, ako dobre sa nám žije v našej rodine.

Nezriedka to znamená začať meniť niektoré stereotypy a návyky, ktoré máme hlboko zakorenené.

Napríklad tým, že každému zveríme nejakú úlohu doma. Tým, že nebudeme stáť v pozore o šiestej s večerou, ale ukážeme na chladničku, aby sa muž obslúžil aj sám, hoci to môže znamenať tresnutie dvermi alebo nahnevané ticho.

»»» Prečítajte si aj: Žena, ktorá na seba zabudla, žije život svojho muža a svojich detí.

 „To, ako vnímate samu seba a ako dovolíte mužom, aby s vami jednali, ovplyvní názor vášho syna na to, kým je ako muž, aké sú ženy a ako by sa malo so ženami zachádzať,“ hovorí psychológ Kevin Leman, ktorý nabáda ženy, aby sa k sebe správali správne.

So zmenou návykov nám môže pomôcť aj skúsený psychoterapeut. Je však nevyhnutná, ak už nie kvôli nám samým, potom z ohľadu na vzor, ktorý si berú naše deti.

Kevin Leman: Na matce záleží (jak matky ovlivňují své syny)

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár