Prečo by mal byť na prvom mieste manžel a až potom deti

Anna Veselá 1

S príchodom detí na seba začínajú manželia zabúdať; majú pocit, že by sa mali celkom venovať deťom, lebo tie sú na prvom na mieste. Podľa psychológa a rodičovského poradcu Johna Rosemonda by však mal byť prioritou partnerský vzťah, až potom deti.

Mnohé problémy, ktoré majú rodičia s deťmi, ak nie väčšina, sú výsledkom správania rodičov: akoby oni, ich manželstvo a rodina existovali kvôli deťom, myslí si Rosemond. Ale deti existujú vďaka svojim rodičom a ich manželstvu, ich deti prosperujú, pretože rodičia im vytvorili stabilnú rodinu.

Unsplash

Rosemond hovorí, že vyrastal v rodine orientovanej na manželstvo, na rozdiel od dnešných rodín zameraných na dieťa. Patrí k rodinným psychológom, ktorí povzbudzujú rodičov, aby nezanedbávali partnerský vzťah po narodení detí.

A nezáleží na tom, či sú deti malé alebo už tínedžeri, manželia by mali venovať viac pozornosti jeden druhému ako svojim deťom.

»»»»»»»»»» Prečítajte si aj: Vydaj sa za muža, ktorý bude najlepší otec tvojich detí.

Šťastný domov je určite nezanedbateľným faktorom, ktorý pomáha pri výchove zdravých detí. Mali by ste zároveň myslieť na to, že ich vychováva aj váš prístup k manželstvu.

Ste pre deti príkladom, ako majú vyzerať vzťahy

Hovorí sa, že muž, ktorý sa k svojej žene správa ako k princeznej, je mužom, ktorý sa narodil a vyrastal v náručí kráľovnej.

Ak je manželstvo na prvom mieste, dieťa vyrastá v rodine, kde sa láska medzi partnermi prejavuje nespočetnými spôsobmi a tým si berie príklad, ako sa správať k ostatným.

Učíte ich, že aj vy máte potreby

Ste pre deti vzorom, ako má vyzerať zdravý milostný vzťah. Necíťte sa vinní za to, že ste nechali deti v opatere iných a užili si príjemný večer vo dvojici.

Využite túto príležitosť naplno a vysvetlite deťom, že mama a otec potrebujú nejaký čas len pre seba. Budú vedieť, čo je dôležité pre zdravý milostný vzťah, naučia sa nezabúdať na vlastné potreby, a to pozitívne ovplyvní ich správanie a vzťahy v budúcnosti.

Ste lepším rodičom, keď ste dobrým manželom

Keď si nájdete čas venovať sa sebe, svojmu manželovi, pomôže vám to cítiť sa dobre a spokojne. Keď sa vrátite k svojim rodičovským povinnostiam, budete mať oveľa viac energie a budete takým rodičom, akým chcete byť.

Vidia, že ste partneri, nielen spolubývajúci

Keď plánujete a trávite čas so svojim partnerom, tým jasne dávate najavo, že vám na vašom vzťahu záleží. Malé veci robia veľký rozdiel. Udržiavanie iskry medzi vami vám pomôže zostať milencami – nemusíte sa stať len spolubývajúcimi.

Môžu bezpečne odletieť z hniezda

Vaše deti časom opustia rodičovské hniezdo. Váš partner tu bol dávno predtým, ako prišli vaše deti a bude tam aj potom, čo raz odídu.

Ak celý život uprednostňujete svoje deti a zabúdate na svoje a partnerove potreby, možno vás zaskočí nová situácia, keď zrazu znova budete len vy a nie deti.

Preto majte na pamäti, že vaše deti existujú vďaka vášmu manželstvu, nie naopak.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Žena, ktorá na seba zabudla, žije život svojho muža a detí.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (18 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Komentáre k článku

  1. no v dnešnej dobe keď je takmer úroveň rozvodovosti na 50% je fakt užitočné dávať na prvé miesto niekoho na koho sa nedá spoľahnúť.

Pridaj komentár