Psychiater Max Kašparů: Ženy, neponižujte mužov! Muži, nepohŕdajte ženami!

Martin Ližičiar 0

Je dlhoročným detským psychiatrom a čerstvým gréckokatolíckym kňazom, má svoju rodinu a deti, a teda aj vlastné skúsenosti. V krátkom úryvku z čerstvo vydanej knihy (Záchranné koleso Maxa Kašparů) vám predstavujeme jeho pohľad na výchovu detí a manželský vzťah.

foto: BeneMedia/ Matúš Hasil

Čo považujete pri výchove za dôležité?

Treba zdôrazniť, že dieťa sa nevychováva „cez ucho“, ale predovšetkým „cez oko“. Čo dieťa počuje pri výchove, to je dobré, ale čo vidí – to sa nedá ničím nahradiť. Zbytočne otec poučuje syna o tom, že nesmie klamať, keď je syn denne svedkom toho, že otec toto prikázanie veselo porušuje. Pravidlo teda znie: Čo dieťa počuje od rodičov, to ho informuje, čo na rodičoch vidí, to ho formuje.

Ovplyvňuje nás výchova, ktorú sme dostali doma, keď vychovávame svoje deti?

Výchovný štýl rodičov sa čiastočne dedí. Model výchovy, ktorý som zažil na sebe, prenášam aj do výchovy svojich potomkov. Nemusí to tak byť vždy, ale stáva sa to. Je teda dobré, aby sa obaja rodičia, ktorí na sebe zažili rôzne formujúce modely, dohodli na tom, aké chyby videli a ako sa ich vyvarovať. Táto osobná negatívna skúsenosť na sebe samom môže mať vplyv na pozitívne správanie voči vlastným deťom.

Na prednáškach zdôrazňujete, že vo vzťahu vo dvojici je dôležité, aby žena neponižovala muža a muž ženou nepohŕdal. Prečo?

Môže sa to diať i naopak. (úsmev) Treba si dávať pozor aj na ďalšie veci, zlých vlastností je omnoho viac. Napríklad nezabúdajme pracovať na tom, aby v našich vzťahoch nebola výčitka. Hovorí sa, že výčitka je agresia slabocha. Ak nemá slaboch už v komunikácii rozumné protiargumenty, vytiahne výčitky. Ďalej sa nesmú v komunikácii používať neslušné slová a nadávky.

A čo ďalej?

Treťou neprípustnou zbraňou je zvyšovanie hlasu. Ak si dáme pozor na výčitky, nadávky a krik, vyhneme sa aj spomínanému ponižovaniu a pohŕdaniu. Treba diskutovať bez tejto trojice – a už vôbec nepoužívať fyzické násilie. Pripájam k týmto myšlienkam slová autora Malého princa, Antoina de Saint-Exupéry: „Existuje jediný skutočný luxus a tým sú medziľudské vzťahy.“

Knihu Záchranné koleso Maxa Kašparů, ktorá ponúka odpovede o vzťahoch, manželstve, výchove, rodičovstve i viere si môžte zakúpiť  v eshope TU.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 4,10 z 5)
Loading...

Pridaj komentár