Ako si zorganizovať domácnosť a získať viac času pre rodinu

Monika Vandáková 0

Unavuje vás neustále hľadanie vecí vo vašej preplnenej domácnosti? Cítite, že trávite príliš veľa času hľadaním a upratovaním namiesto toho, aby ste venovali čas vašej rodine?  V tomto článku vám prinášame praktické tipy, ako sa zbaviť nadbytočných vecí a ako si zorganizovať priestor a vytvoriť si domov, v ktorom sa budete cítiť uvoľnene.

foto: pexels

1. Rozdeľte si organizáciu miestností na viaceré dni

Naplánujte si organizáciu vašej domácnosti tak, aby ste sa vyhli preťaženiu a zbytočnému stresu. Vytvorte si harmonogram a denne sa venujte iba jednej miestnosti, prípadne len určitej časti. Doprajte si toľko času, koľko potrebujete.

2. Zbavte sa všetkých zbytočností

Organizovaná domácnosť je minimalistická domácnosť. A preto je potrebné začať s triedením a vyraďovaním nepotrebných vecí. Ak vám je ľúto vyhodiť staré vázičky, na ktoré iba sadá prach, môžete ich zabaliť a odložiť na povalu, predať alebo ich niekomu podarovať. Okrem okrasných predmetov roztrieďte aj šatník, detskú komodu a kozmetiku v kúpeľni. Z kuchyne vyhoďte všetky potraviny, ktoré sú po záruke.

3. Použite úložné boxy

Využite priestor pod posteľou alebo na skrini. Zaobstarajte si úložné boxy a iné praktické pomôcky. Uložte do nich periny, sezónne oblečenie alebo iné veci, ktoré momentálne nepotrebujete. Nemusíte sa báť, že organizéry budú pôsobiť v domácnosti neesteticky. Niektoré boxy vyzerajú skutočne štýlovo a dokážu priestor dokonca zútulniť.

4. Veci si označte

Potom, ako si veci vytriedite a zorganizujete, si všetko označte štítkom. Štítky vám pomôžu získať lepší prehľad a ušetria vám čas pri hľadaní. Môžete si ich kúpiť alebo vyrobiť vlastné z tvrdeného papiera a ozdobných špagátov, ktoré sú bežne k videniu v letákoch rôznych obchodov, ako je leták Tedi. Výhodou je, že priamo v predajni si môžete vybrať aj ďalšie rôzne ozdoby a aplikácie, ktorými si skrášlite vlastnoručne vyrobené štítky.

5. Podobné položky uložte k sebe

Ak organizujete napríklad špajzu, dajte všetky koreniny na jedno miesto, aby ste si vytvorili systém. To isté urobte napr. s konzervami, cestovinami, džemami a potrebami na pečenie.

6. Naučte deti pripravovať si desiatu

Vyhraďte v komore kuchynskú zásuvku alebo nízko umiestnenú policu so zásobami, ktoré budú deti potrebovať na prípravu občerstvenia do školy. Ak sú vaše deti väčšie, môžu si pripravovať desiatu samé. Naučia sa tak samostatnosti a budete mať všetci viac času na spoločné chvíle.

Umiestnite krabičky na obed a plastové vrecká na miesto, kde ich deti ľahko nájdu. Upravte aj police v chladničke tak, aby mali deti všetky potraviny na prípravu zdravej desiatej po ruke.

7. Vyhraďte si kôš na vyradené oblečenie

Keďže deti rýchlo rastú, je dobré v dome umiestniť kôš na také oblečenie, z ktorého už vyrástli. Vďaka tomuto riešeniu nebudete musieť pravidelne triediť detský šatník. Nehovoriac o tom, že vyradené kúsky môžete ďalej darovať alebo predať.

foto: pexels
1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...
Author image

Monika Vandáková

Som skeptik, melancholik a kritik. Prežila som v tomto duchu aj svoje detstvo a dospievanie, a ani teraz v postavení matky ma to neprešlo. Pochádzam z Košíc a mám dve malé deti. Rada píšem o veciach, témach a problémoch, ktoré sa ma osobne týkajú.

články autora...