Ako spoznať (ne)kvalitné obliečky?

PR 0

Nie je nič horšie, ako zistiť, že vaše nové obliečky po pár pracích cykloch stratili farbu, zbehli sa alebo sa začali párať. Aby ste sa vyhli sklamaniu, je dôležité vedieť, ako rozoznať kvalitné obliečky. S niekoľkými tipmi a trikmi to zvládnete ako profíci.


zdroj: freepik

Začnime tým, ako rozpoznať nekvalitné obliečky. Možno ich máte aj doma, preto si ich porovnajte s nasledujúcimi bodmi. Ak spĺňajú viacero z nich, je čas nájsť kvalitnejšie a pohodlnejšie materiály.

Čo je typické pre nekvalitné posteľné obliečky?

  • lacné syntetické materiály ako polyester alebo zmesi rôznych tkanín
  • veľmi nízka hustota tkaniny, pod 200 nití/palec2, ktorá presvitá
  • vlákna sa už po krátkom použití začnú párať
  • plastový, umelo lesklý povrch namiesto prirodzeného lesku
  • rýchle vyblednutie farieb a strata lesku po pár pracích cykloch
  • vysoká krčivosť a nepoddajnosť
  • nepríjemný zápach po vybalení a povrch, ktorý na dotyk „hryzie”
  • pochybná výroba z ázijských krajín
  • chýbajúce certifikáty akosti ako OEKO-TEX

Teraz sa pozrime na to, čo spĺňajú kvalitné obliečky.

Bavlnené obliečky

Keď hľadáte kvalitné posteľné obliečky, bavlnené obliečky by mali byť vaša prvá voľba. Bavlna je prémiový prírodný materiál, ktorý dýcha, rýchlo pohlcuje vlhkosť a zároveň má neuveriteľnú odolnosť.

Pri bavlnených obliečkach sledujte hlavne hustotu tkaniny označovanú v počte nití na palec štvorcový (nití/palec2). Ideálna hustota pre maximálnu pevnosť a mäkkosť je:

🧶 200 – 300 nití/palec2 – štandardná kvalitná bavlna

🧶 300 – 600 nití/palec2 – prvotriedna jemná bavlna

🧶 600 – 1000 nití/palec2 – tá najvyššia úroveň bavlny

Čím je vyššia hustota, tým vyššia je kvalita, mäkkosť aj cena. Pečaťou pravej kvality je však aj použitie extra dlhých bavlnených vlákien v jednom celulózovom reťazci.


zdroj: https://www.acko.sk/

Saténové obliečky

Saténové obliečky sú obľúbenou voľbou pre milovníkov luxusu. Satén je nahusto tkaná atlasová tkanina s typickým elegantným leskom a výnimočne hladkým povrchom.

Kvalitný satén má hustotu typicky 300 – 600 nití/palec2. Najvyššiu úroveň predstavujú obliečky z „mako saténu“ s hustotou až 1000 nití/palec2. Na dotyk sú jemnejšie ako samotný hodváb!

Pri saténových obliečkach však dávajte pozor na materiálové zloženie. Pravý bavlnený satén je stále kvalitnejší ako lacná polyesterová napodobenina. Polyester síce žiari, ale rýchlo stráca lesk, krčí sa, je nepríjemný na dotyk a nemá dobrú priedušnosť.


zdroj: https://www.acko.sk/

Damaškové obliečky

Ak chcete to najlepšie, damaškové obliečky predstavujú absolútnu špičku medzi obliečkami. Vyrábajú sa z výberovej česanej bavlny jedinečnou žakárovou technikou tkania, ktorá vytvorí prepracované reliéfne vzory s jemným hodvábnym leskom.

Pravé damaškové obliečky majú hustotu tkania 800 – 1000 nití/cm2, čiže 5000 – 6000 nití na palec štvorcový. Tá zaisťuje majestátnu mäkkosť, žiarivý lesk a trvanlivosť.


zdroj: https://www.acko.sk/

Investujte do bavlnených, saténových alebo damaškových obliečok s vysokou hustotou nití a certifikátom akosti OEKO-TEX® Standard 100. Zaslúžite si spať pod pohodlnou a zdravou posteľnou bielizňou.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár