Ako vybrať TV programy pre deti

4ka 0

Podľa prieskumu z prestížneho vedeckého časopisu Lancet trávia deti do 8 rokov pred televíziou a inými médiami približne 1 hodinu a 40 minút, kým u starších detí na prvom stupni sa tento čas predlžuje až na 2 a pol hodiny denne.

pexels

 

Samozrejme, televízia už dnes do života detí patrí

Správne zvolené programy dokážu u detí v predškolskom veku rozvíjať rozlišovacie schopnosti a tie staršie zas niečo naučiť zábavnejšou formou, než to zvládnu učitelia v škole.


Rozhodne by ste však svoje deti nemali “odkladať” len tak pred hocijaký TV kanál. Niektoré rozprávky, filmy a seriály totiž nemusia byť najvhodnejšie pre všetky vekové kategórie.

Sledujte piktogramy na obrazovke

V prípade slovenských televíznych staníc ako je Jednotka, Dvojka, Markíza, JOJ a ďalšie, nariaďuje vyhláška staniciam používať známe symboly prístupnosti, ktoré označujú vekovú hranicu pre práve vysielaný program alebo reláciu.

 

Červený kruh s číslom

rozlišuje programy, ktoré by mali byť neprístupné pre deti do 7, 12, 15 a 18 rokov.


Zároveň platí, že neprístupné programy do 18 rokov by naše televízie nemali vysielať skôr ako po 22. hodine večer a programy od 15 rokov skôr ako od 20. hodiny večer. Počas dňa by ste tak na našich televíznych staniciach mali naraziť len na programy s červenou sedmičkou alebo dvanástkou.

Zelené piktogramy

A prípadne ešte zelené piktogramy, ktoré priamo označujú výchovné programy pre deti s príslušným vekom (do a nad 8 rokov, nad 12 a nad 15 rokov).

Zelený medvedík potom znamená výchovný program určený pre deti do 12 rokov, na aké narazíte najmä v sobotu a nedeľu doobeda, najmä na RTVS.

Zelené U znamená program pre všetky vekové kategórie neplnoletých.

Vďaka 4ka TV máte detské stanice na dosah

Digitálna televízia od 4ky vám v závislosti od zvoleného balíka (Televízia S, Televízia M, Televízia L a Televízia XL) ponúka hneď niekoľko detských TV staníc ako je slovenský detský kanál Jojko, známy TV Rik, JimJam, Duck TV, Cartoon Network, Minimax či Nickelodeon.

Výhodou TV Jojko sú rozprávky v slovenčine, takže sa vaše detičky môžu naučiť aj nové slová. Obsah je tiež cielený na najmenšie deti, čo znamená animáky alebo známe slovenské relácie Spievankovo či Fíha tralala. Ostatné detské stanice sú prevažne v češtine, čo nemusí byť vždy úplne ideálne pre rozvoj reči.

JimJam je na tom podobne, pripravte sa však na zahraničné rozprávky ako je Mašinka Tomáš, Poštár Pat alebo Staviteľ bob. Aj tento obsah by mal byť bezpečný pre všetky deti, no tie najmenšie ho ešte pochopiť nemusia.


Cieľovú skupinu detičiek od 6 mesiacov do 3 rokov preto skúša v ponuke 4ka TV zaujať stanica Duck TV. Nebuďte tak prekvapení z jednoduchých zvukov a toho, že väčšina postavičiek ani nerozpráva.

Kým Minimax sa ešte hýbe na pomedzí, pri staniciach ako je Cartoon Network alebo Nickelodeon by sa už mal rodič obrazovke venovať väčšiu pozornosť. Obe stanice totiž vysielajú animáky pre deti, ale aj rozprávky vhodnejšie skôr pre tínedžerov s väčším množstvom akcie a drsnejších, hoci stále kreslených scén.

Rodič má plne pod kontrolou, čo bude jeho dieťa sledovať


Nová 4ka TV dostupná cez smart televízor, mobil, tablet alebo počítač, vám ponúka až 111+ TV staníc a vďaka 7-dňovému archívu môžete tie správne rozprávky pustiť najmenším členom rodiny pustiť vtedy, kedy chcete vy, nie len keď práve idú naživo v telke.


Navyše, televíziu môžete sledovať až na štyroch rôznych zariadeniach, takže kým deťom pôjdu v izbe napríklad rozprávky, otec môže sledovať futbal a mama obľúbený seriál.


To všetko už od 10 eur mesačne.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...