Koľkokrát sme si povzdychli: To už zasa z tých topánok vyrástol?! Nemohli by tie tenisky rásť spolu s ním?
Mám pre vás 2 správy. Jednu dobrú a jednu….
Rastúce tenisky ešte fakt nevymysleli. Ale čo už svet bežne používa a rozmýšľajúci rodičia sa mu tešia, je rastúci nábytok.
Viete si predstaviť, že svojmu predškolákovi zariadite izbičku nábytkom, ktorý ho bude sprevádzať až po promócie? Veríte, že je možné kúpiť päťročnému dieťaťu stôl a stoličku, ktoré mu budú vyhovovať ešte aj po maturite? Je to reálne. Stačí ísť na to strategicky a rozmýšľať v súvislostiach.
Buďte svojmu dieťatu ortopédom skôr, ako ho bude naozaj potrebovať
Dnešná generácia detí presedí pri počítači až štvrtinu života. Ak sa pozrieme pár mesiacov späť, na posledné 2 roky pandémie, tá štvrtina je slabým odhadom…
Základom zdravého sedenia u detí je, aby im stolička a stôl, ktoré denne používajú, poskytovali správnu oporu, a tým aj držanie tela.
“Nesprávnym sedením a hlavne dlhým sedením dochádza k tzv. statickému preťaženiu chrbtice. To spolu s nedostatkom pohybu má za následok vznik svalovej nerovnováhy, ktorá neskôr vedie k ťažkostiam s chrbticou,” konštatuje ortopedička MUDr. Dagmar Iliťová.
“Ak si rodič dobre všíma svoje dieťa, môže relatívne včas rozpoznať, že niečo nie je v poriadku. Predsúva sa hlava, najmä pri dlhom sedení a pozeraní do počítačov, tabletov, mobilov…a začína sa zaguľaťovať hrudná chrbtica. Zdravotné následky sú potom rôzne. Od mierneho pobolievania chrbta až po vznik skoliózy. V neskoršom veku hrozia aj ťažkosti s medzistavcovou platničkou, stretávame sa s tým žiaľ aj u adolescentov,” zo skúsenosti dodáva MUDr. Iliťová.
„Takmer každý zdravotný problém s chrbticou má náväznosť na nesprávnu a strnulú pozíciu chrbta už v útlom veku dieťaťa. Flexibilné uchytenie a jednoduché nastavenie opierky chrbta u rastúcich stoličiek prakticky znemožňuje sedenie s guľatým chrbtom,“ hovorí Miroslav Ošťádal zo spoločnosti Mayer CZ – tradičného českého výrobcu rastúceho nábytku.
A dodáva: “Rastúce stoličky rastú po celý čas spolu s deťmi. Slúžia im v štyroch rokoch, rovnako aj v ôsmich, alebo puberte.“
Ako nastaviť rastúci nábytok tak, aby se dieťa cítilo pohodlne a zároveň boli splnené pravidlá ergonómie?
Kotníky, kolená a panva musia pri sedení zvierať minimálne pravý uuhol. Po správnom nastavení stoličky sa sústreďte na výšku stolovej dosky – tak, aby bola trošičku vyššia, než sú voľne spustené lakte.
Dôležitým parametrom je tiež náklon stolovej dosky. Na písanie sa odporúča vodorovná plocha alebo len mierny náklon. Na kreslenie alebo čítanie volíme náklon omnoho vyšší, napríklad aj cez 30°.
Jeden stôl a stolička pre predškoláka aj teenagera
Čo by vás pri rastúcom stole malo zaujímať, je jeho výška. Dostatočné rozpätie je 57–75 cm.
“Správne navrhnutý rastúci stôl má vhodné parametre pre výšku postavy cca od 110 do 190 cm. Vyhnete sa situáciám, kedy je stôl pre malé dieťa príliš vysoký, či naopak, pre odrastené dieťa príliš nízky. Rastúci stôl bude každý deň tak akurát,” upresňuje Miroslav Ošťádal.
Aby sme nezostali pri tejto stratégii takí poloviční, ku stolu patrí aj stolička, ktorá by mala byť logicky tiež – rastúca.
Výrobcovia často ponúkajú aj finančne výhodnejšie sety (stôl+stolička). Pri objednaní jedného z 18. rôznych setov detského nábytku z českej nábytkárskej firmy MAYER získáte o 8% výhodnejšiu cenu aj s darčekom navyše.
Pri tomto dôležitom rozhodnutí je vždy dobré sa poradiť s profesionálom. Pozrite si mapu, ktorý predajca je k vám najbližšie? https://www.mayer.cz/kids/prodejci