Farby a naše bývanie – 2.časť

Denisa 0
_banners
foto: isifa.com

Dnes vám prinášam ďalších 7 farieb.

Zelená

Je to farba prírody, prebúdzajúcej sa jari, symbolizuje hojnosť, rast a rozvoj. Ukľudňuje nervy, oživuje oči, dáva pocit kľudu a zotavenia. Pôsobí vyrovnane a signalizuje zotavenie a dobrý zdravotný pocit.

Tmavé a hlboké odtiene tejto farby znamenajú dôstojnosť a stabilitu, vážnosť.

Ctižiadostivosť, spoľahlivosť, výrazná snaha, vlastníctvo sú znameniami tejto zelenej farby. Vďaka svojmu ukľudňujúcemu účinku je farba vhodná pre cholerických a nervóznych ľudí.

Zelená farba oči ukľudňuje. Odporúča sa oči unavené počítačovou obrazovkou smerovať k zelenej farbe, najlepšie k prírode. Náhradou môžu byť zelené steny miestnosti, doplnky. Vhodné sú obývacie priestory, ale i iné miestnosti. Je to neutrálna farba, ktorá sa dá použiť všade.

Tyrkysová

Táto farba podporuje sebavedomie, fantáziu a spontánnosť. Je to farba priateľstva. Milovníci tohto odtieňu sú hraví, no i náladoví, sú pôvabní a šarmantní. Niekedy sú však sebeckí, s výraznou túžbou po uznaní a obdive. Iní unikajú realite a utiekajú sa do sveta fantázie. Sú to kreatívni ľudia so zmyslom pre humor. Tí, ktorí túto farbu odmietajú, majú ťažkosti s nájdením samých seba a sebarealizáciou a nechcú priznať svoje slabiny.

Tyrkysová sa odporúča ľuďom, ktorí sú nesmelí, zdržanliví, alebo majú problém s nadväzovaním kontaktov.

Odborníkmi je táto farba doporučovaná napríklad do obývacej izby za televízor a taktiež na miesta, kde je potrebné veľa písomne a ústne formulovať. Taktiež je vhodná do detskej izby.

Modrá

Všeobecným význam modrej farby je kľud, mier, uvoľnenie a vyváženosť. Modrá ukľudňuje, zjemňuje, ochladzuje a je vhodná pre harmonickú atmosféru. Pôsobí pozitívne na preťaženú psychiku, pretože táto farba vyvoláva pocit absolútnej vnútornej slobody. Je to farba túžby, viery, vernosti. Je to farba idealistov s ochotou pomáhať, ktorí majú radi kľud, poriadok.

Ľudia, ktorí majú radi modrú farbu, majú väčšinou vyrovnaný charakter a sú schopní sa prispôsobiť a sú verní. Vyhýbajú sa zbytočným hádkam a nezrovnalostiam, pretože sú mierumilovní a zdržanliví.

Odmietanie tejto farby môže hovoriť o depresivite, odmietavému postoju, s ktorým je väčšinou spojené veľké sklamanie. Dokonca i nedostatočné naplnenie partnerského vzťahu a duševnej osamelosti sa niekedy ukazuje v negatívnom postoji k modrej farbe.

Modrá však podporuje schopnosť k vyváženosti, miernosti, stáva sa tak cennou pomocou pre nekľudných ľudí a ľudí v strese, ktorí majú pocit, že sa od nich požaduje viac, ako znesú. Z tohto dôvodu by mali roztržité, nekoncentrované a príliš čulé deti robiť školské úlohy pod modrým svetlom.

Modrá vyvoláva pocit kľudu, harmónie a bezpečia, poskytuje tým uvoľnenie a spokojnosť.

Na steny odporúčam najmä svetlomodrú. Je príjemná očiam, pomáha urovnávať spory. Je to farba relaxu, a preto je vhodná najmä do kúpeľne. Taktiež ju odporúčam i do detskej izby, lebo deti sa v prítomnosti tejto farby cítia veľmi príjemne. Môže byť tiež v jedálni. Pri ťažkostiach so zaspávaním alebo nespavosťou zapríčinenou nervozitou, pomáha aj tmavomodrá. Znižuje totižto krvný tlak a spomaľuje myšlienky, čím ľahšie navodzuje spánok. Avšak prevaha tmavomodrej je spojená s nedostatočnou činnosťou orgánov a môže vyvolávať letargiu, zníženú výkonnosť a depresiu.

Fialová

Fialová je niekde medzi modrou a červenou, symbolizuje zmenu. Je to spojenie dvoch opačných pólov, spojenie dvoch kontrastných, energetických faktorov. Je to farba inšpirácie, mystiky, mágie a kúzla.

Vo fialovej sa teda zjednocujú dva protiklady, modrý kľud a červená pohonná sila. Milovníci tejto farby sú veľmi senzitívni a obrátení do seba. Nemajú pocit, že sa potrebujú pridávať k veľkým skupinám ľudí, vyhľadávajú nerušenú samotu, ďaleko od hluku a zmätku. Zvyčajne ide o individualistov, umelcov, introvertov, ktorí sú niekedy považovaní za podivínov. Táto farba v sebe skrýva niečo neobyčajné. Vo svete sa jej však nevenuje veľa obdivu a lásky.

Ľudia, ktorí túto farbu odmietajú, sú často zaťažení depresiami, náladovosťou.

Bledý odtieň fialovej, lila, symbolizuje pravú lásku k najbližším a obetavosť. Ľudia, ktorí majú túto farbu v obľube, majú zvláštny vzťah k trpezlivému znášaniu útrap a vidia v tom skúšku, ktorú im dal život. Obľuba tejto farby vzrastá s pribúdajúcim vekom.

Vedci, ktorí skúmajú farby a ich účinok na ľudí, zistili, že fialová je veľmi obľúbená u detí. Táto farba sa taktiež doporučuje na steny a doplnky detských izieb.

Čierna

Čierna sa vždy spájala s výrazom smútku, straty, beznádeje. Je to farba, ktorá vyjadruje tmu, opustenosť a neodvratnosť. Čierna je protiklad k všetkému, čo je pestré, čo sa raduje zo života a čo je povzbudzujúce. Je symbolom všetkého vyhasnutého, odumierajúceho a tmavého.

Tí, ktorí nemajú túto farbu v obľube, nie sú ochotní dať si naháňať strach niečím, čo ich ohrozuje. Tento človek žije sebavedome. Keďže je čierna farba výrazom strachu, bojácnosti, jej odmietanie sa spája so silnou vôľou k životu.

Ten, kto má čiernu farbu v obľube, vyjadruje, že rád potlačuje vnútorné priania a potreby a radšej sa obklopuje tajomnom. Tejto farbe dávajú prednosť ľudia, ktorí majú sklon dramatizovať, majú radi riskantné situácie, no pritom chcú zostať nedotknuteľnými.

Na steny bytov túto farbu neodporúčam. Vhodná je do podnikov alebo štýlových obchodov.

Biela

Biela je farbou čistoty, vznešenosti, nevinnosti, dokonalosti. Biela je tiež známkou nedotknuteľnosti, citlivosti a chladnej rezervovanosti.

Ľudia obľubujúci túto farbu majú sklon k perfekcionalizmu a smelým plánom. Sú to otvorené, živé osobnosti, ktoré svoj život plánujú cieľavedome. Títo ľudia kladú veľký dôraz na svoju povesť, navonok sa však chovajú chladne. Spoľahlivosť, úprimnosť a láska k pravde sú najlepšie vlastnosti milovníkov bielej.

V prípade vnútorného konfliktu alebo silného duševného zaťaženia znamená voľba bielej farby prianie po slobode. Biela má vyžarujúci a oslňujúci efekt a preto pôsobí namáhavo na oči.

Táto farba je v našej kultúre často používaná ako náter na steny, vytvára neutrálne pozadie pre nábytok, podlahové krytiny a iné doplnky. Je to však monotónna farba, chladná. Ľudia ju začali v poslednej dobe vnímať ako neútulnú a volia do miestností rôzne iné odtiene. A ja s tým môžem len súhlasiť.

Sivá

Je to farba dokonalej neutrality, opatrnosti a ochoty ku kompromisom. Nie je podnecujúca, ani ukľudňujúca, je ale diskrétna a obľubujú ju najmä ľudia, ktorí sa radi schovávajú. Tejto farbe dávajú prednosť starší ľudia, ktorí chcú viesť kľudný život. Je to farba potlačovania, obmedzovania, neistoty a strachu zo života.

Tí, ktorí sa šedej vyhýbajú, sa snažia akoby vyhýbať neúspechom a porážkam, kritike.

Odporúčala by som ju používať premyslene. Posilňuje schopnosť kritiky a silu hodnotenia, preto je vhodná ako farba nábytku v kanceláriách a pri obchodných rokovaniach.

A touto farbou som ukončila celé moje rozprávanie o farbách. A čo vy? Ste taká, aká farba sa vám páči?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...

Pridaj komentár