Február v záhrade

Bc. Dušana Karasová 0

V tomto mesiaci sa v záhradách začínajú objavovať prvé kvety jarných cibuľovín. Plusové teploty sú vhodné na prípravu okrasných aj úžitkových záhonov a na zmladzovacie rezy drevín. Predpestúvame si sadeničky na nastávajúcu sezónu.

Snežienky a tavolíny

Okrasná záhrada

Vo februári kvitnú prvé jarné kvety ako snežienky jarné (galanthus nivalis), tavolíny zimné (eranthis hyemalis), šafrán siaty (crocus sativus), puškinia scilovitá (puschkinia scilloides), ktorým sa najlepšie darí na slnečnom stanovišti. Ich cibuľky sa vysádzajú v jesennom období. Aj v tomto mesiaci môžeme vidieť kvitnúť kry ako kalinu voňavú (Viburnum farreri), jazmín nahý (Jasminum nudiflorum), príp. zemolez voňavý (Lonicera fragrantissima).

So zvyšujúcimi sa teplotami je potrebné odkrývať trvalkové záhony a prevzdušňovať ich rýľovacími vidlami. Prikrývky ešte nelikvidujeme úplne. Počas mrazivých nocí, príp. aj dní záhony opätovne zakryjeme. Postupne odstraňujeme všetky suché časti rastlín – trvaliek aj okrasných trávach. Pri pretrvávajúcich teplých dňoch uvoľňujeme ochrany pred mrazmi aj na citlivých drevinách.

Prvosienky

Záhony môžeme spestriť výsadbou prvosienok (primula) alebo sirôtok záhradných (viola wittrockiana). Ku rašiacim rastlinám v trvalkových záhonoch a na skalkách prisypeme granule proti slimákom. Tie veľmi radi obžierajú mnohé z nich, napr. funkie (hosta). Do skalkovej výsadby môžeme prisypať štrk alebo piesok, čím prispejeme k vyššej priepustnosti pôdy.

Koniec mesiaca je vhodný čas pre výsadbu popínavého hrachora voňavého (lathyrus odoratus). Vysádzať môžeme aj odkvitnuté cibuľoviny z interiéru, príp. si môžeme predpestovať v črepníku ľalie (lilium). Umiestnime ich na teplé a slnečné stanovište. Počas nočných mrazov ich presunieme na chránené stanovište.

Teplejší február je vhodným období aj na presádzanie vždyzelených a opadavých drevín, kedy rastliny ešte vegetačne oddychujú, no pôda už nie je zamrznutá. Vykonávame zmladzovací rez prestarnutých krov a živých plotov. Striháme kry kvitnúce v lete, ako sú nátržníky (potentilla fruticosa), tavoľníky (spirea japonica, s. bumalda, s. vanhouttei, s. cinerea), perovskie (perovskia abrotanoides), budleje (buddleia davidii, b. alternifolia), levandule (lavandula angustifolia). Kry kvitnúce na jar nestriháme, pretože by sme im zostrihali kvetné puky.

Ak sme si na jeseň nepripravili výsadbové jamy, tak je na to najvyšší čas. Necháme ich niekoľko dní odležať a koncom mesiaca môžeme začať s novými výsadbami okrasných drevín.

Počas nepretržitého suchého obdobia zalievame dreviny vysadené v minulom roku, hlavne vždyzelené, z ktorých sa počas slnečných dní vyparuje značné množstvo vody.

Rýľovacie vidly

Je vhodný čas na odoberanie odrezkov z krov na ich množenie. Vyberáme si na to pevné minuloročné výhony, ktoré narežeme na 20-30cm kusy s 5-10 pukmi. Umiestnime ich do vlhkého substrátu na slnečnom stanovišti, príp. do črepníkov, odkiaľ ich neskôr rozsadíme do voľnej pôdy.

Skracujeme, príp. odstraňujeme prestarnuté konáre na kríkových ružiach, čím zabezpečíme ich zmladenie a bohatšie kvitnutie. Počas teplých dní vysádzame na chránených a záveterných stanovištiach do mokrej pôdy voľnokoreniace ruže. Ich konáre skrátime o tretinu. Hlboko zrezávame plamienky kvitnúce v lete.

Skoré jarné obdobie je typické pre schádzanie prvých semenáčov burín. Zo záhonov ich ľahko odstránime pretrhaním alebo vypichávaním, čím zamedzíme ich nadmernému rozmnožovaniu počas vegetačného obdobia.

Koncom mesiaca začneme s prevzdušňovaním trávnika, zhrabeme z neho odumreté časti. Na starších trávnikoch odstránime plsť, čo sú odumreté časti tráv. Predídeme tak priduseniu trávnika. Vo výrazne teplejších dňoch začíname s miernym prikrmovaním rýb v okrasnom jazierku. Z vody odstraňujeme nečistoty a odumreté časti rastlín.

Je najvyšší čas dokončiť nákupy semien nových trvaliek a letničiek. Začneme hlavne s výsevom letničiek do nádob, ktoré potrebujú dlhší čas na svoj vývoj. Udržiavame ich na chladnejšom a vlhkom mieste.

Úžitková záhrada

Mäta prieporná

V bylinkovom záhone rozoberieme trsy mäty priepornej (mentha x piperita) a jej šľahúne rozsadíme do vlhkej pôdy. Všimneme si, či sa na rozmaríne (rosmarinus officinalis) nenachádza biely povlak, ktorý je ľahko odstrániteľný aj prstom. Ak áno, ide o múčnatku. Vtedy je potrebné odrezať rozmarín až od pôdy. V priebehu najbližších týždňov sa znovu rozrastie. Ostatnú plochu bylinkového záhonu prekypríme a zapracujeme doň záhradný kompost. Bazalku (ocimum basilicum) a majorán (origanum vulgare) si vysejeme do nádob. Neskôr ich môžeme rozsadiť do voľnej pôdy.

Pripravíme si aj záhony na zeleninu, do ktorých rovnako zapracujeme vyzretý záhradný kompost. Na zeleninových hriadkach dodržiavame osevný postup – striedanie plodín na ploche. Striedame stanovištia koreňovej, hlúbovej, plodovej, širokolistej a úzkolistej zeleniny. Na miesto po cibuľovej zelenine sadíme strukoviny (hrach, fazuľu).

Strihanie ovocných drevín

Iné druhy budú na tomto stanovišti rásť zle. V teplejších oblastiach vysádzame šalotku, fazuľu, skorý hrach, cibuľu sadzačku a v ostatných oblastiach sadíme hlavne skorú mrkvu, zeler, šalát, cviklu, špenát do záhonov s ochranou pred chladom. Zemiaky si nechá naklíčiť na teplejšom a vlhkom mieste. Zeleniny ako šalát, pór, paradajky a papriku si predpestujeme v nádobách v interiéry.

Na ovocných stromoch a kroch vykonávame hlboký zmladzovací rez. Aj v tomto mesiaci pri plusových teplotách prerezávame ovocné dreviny a pripravujeme vrúble. Tento mesiac je vhodný na vrúbľovanie marhúľ, čerešní a višní. Broskyne a marhule striekame proti kučeravosti, keď začínajú pučať. V priaznivom počasí vysádzame nové ovocné dreviny. Kmene chránime pred silným jarným slnkom náterom z vápenného mlieka (vápno + voda), alebo omotaním jutovinou, rákosím alebo iným organickým materiálom.

Maliny rodiace na jeseň zostriháme pri zemi, rodiace v lete zostriháme tesne nad najvyššou oporou a novovysadené 25cm nad zemou. Koncom februára a začiatkom marca vykonávame rez viniča. Dbáme pritom na to, že vinič rodí na dvojročných výhonoch. Jeho správne zastrihnutie má nesmierny vplyv na jeho rodivosť.

Kompostovisko

Minuloročný kompost je potrebné zdola aj zhora prevrstviť hrubozrnným materiálom. Nezabúdajme, že rôznorodosť jeho zložiek, je nevyhnutná pre správne zrenie kompostu. Preto do neho pridávame rôzny organických materiál – kôru, konáre, odpad zo zeleniny a ovocia, slamu, pokosenú trávu, vytrhanú burinu a iné. Podiel zeminy je 10%.

Pre správne fungovanie je dôležitá cirkulácia vzduchu a primerané množstvo vody a slnka. Kompost má byť vlhký, nie presušený a ani nemá z neho kvapkať voda. Ak je suchý, prelejeme ho vodou, močovkou alebo bylinným zákvasom. Ak je mokrý, prikryjeme ho alebo zhotovíme pevné zastrešenie. 

 

Autorka pracuje v ateliéri Domček-stromček.

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Pridaj komentár