Kvalitné prostredie domu

Ing. Katarína Husárova Voleková 0
foto: isifa

Stali sme sa rodičmi, alebo sme ešte len v radostnom očakávaní, a už popri tej neodolateľnej nepopísateľnej radosti kdesi v kútiku duše tušíme, že to bude skvelé, ale nie celkom tak ružové, ako to vyzerá.

Potreby rozrastajúcej sa rodiny

Niektorí z nás presne vedia, čo ich čaká a náležite sa na ten okamih pripravia – výbavička, kočík, postieľka, detská kozmetika, … Iní idú ďalej a zriadia dieťatku izbičku snov vo farbách a doplnkoch náležiacich pohlaviu.

Podaktorí to vezmú „z gruntu“ a začnú plánovať radikálne zmeny vo svojom živote – nový byt, nový dom, nový život. Alebo aspoň novú maľovku a nábytok. A poniektorí sa nechajú unášať fantáziou a snami svojho detstva.

Zoberme to teda od podlahy …

Zdravé bývanie, zásady návrhu kvalitného vnútorného prostredia

Kvalitu nášho životného prostredia v dome posudzujeme nielen podľa vizuálne príťažlivého spracovania tvaru budovy a jej zakomponovania do terénu, ale aj podľa toho, ako vie projekt „vyťažiť“ zo svojho okolia. Slnečné žiarenie, prírodné zdroje vody, zeleň, … to všetko môžeme využiť v náš prospech. Ako dômyselne a s akým zámerom projekt domu rieši detaily konštrukcií. Pretože tie môžu zabrániť napríklad odhlučneniu od vonkajšieho prostredia, zabrániť znečisťovaniu vnútorného ovzdušia.

Vhodnou vnútornou skladbou obvodových konštrukcií a kvalitným výberom okien môžme ušetriť na budúcej prevádzke. Nezanedbateľnú rolu pri tom hrá správna voľba konštrukcie okna – presklenia, ako aj rámov a konštrukčných detailov, takisto spôsob ich osadenia do obvodového múru.

Vhodná skladba priečok, ich správne osadenie na stropnú konštrukciu, správne napojenie na obvodovú stenu zase zabezpečí požadovanú nepriezvučnosť medzi funkčne rozličnými časťami v interiéri.

Vhodným presvetlením interiéru môžeme zabrániť nedostaku denného prirodzeného svetla v zime. Elimináciu presĺňania v lete zabezpečíme dostatočným tienením, najlepšie konštrukčným.

Požadovanú tepelnú a vlhkostnú pohodu počas celého roka dosiahneme správne vybratými konštrukčnými materiálmi a návrhom detalov. Potom už len stačí vybrať si vhodný systém vykurovania a vetrania.

„Syndróm nezdravej budovy“

V domoch, kde bývame, môže na naše zdravie striehnuť skrytý nepriateľ, pomaly ale iste pracujúci na nahlodaní zdravia nás a našich detí. Tento jav sa uchytil pod názov „Syndróm nezdravej budovy“.

Potenciálne nebezpečenstvá, skryté pod týmto pojmom, môžu byť kombináciou nasledujúcich faktorov:

  • jedovaté znečistenie spôsobené rôznymi chcemickými látkami a tiež aj prachom
  • dlhodobý alebo neprimeraný hluk, prievan a stres, extrémne silné svetlo, nevhodné osvetlenie, nedostatok prirodzeného svetla, nízka alebo príliš vysoká vlhkosť spôsobujúca rast plesní, nepriaznivá vnútorná klíma
  • hromadenie mikróbov, čo môže spôsobovať infekcie (baktérie, víry, plesne)
  • pôsobenie alergénov.

Čo býva zdrojom škodlivín

To všetko sú spúšťače vzniku rôznych chronických ochorení. Ich koncentrácia v ineriéri vytvára priaznivú – alebo nevhodnú, až nezdravú vnútornú klímu. Škodlivé látky sa dovnútra našich domovov dostávajú zabudované v stavebných materáloch alebo z nábytku, náterov, inštalácií a predmetov dennej potreby, z ktorých sa vplyvom spolupôsobiacich rôznych okolností pomalšie alebo rýchejšie uvoľňujú.

Škodliviny sa samozrejme môžu dostať dnu aj vetraním a klimatizáciou, alebo nedostatočnými ochrannými opatreniami počas výstavby (zemný radón). Mnohým zo spomenutých škodlivých faktorov sa dá zabrániť kvalitným architektonickým návrhom s posúdením a vylúčením rizikových faktorov a nakoniec kvalitným prevedením stavby a jej detailov.

Pripravujeme v spokupráci s www.zelenedomy.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár