Skúsenosti zo stavby prvého rodinného domu zúročili manželia z malého mesta pri stavbe toho druhého. Tentokrát stavili na veľké presklené plochy a nízkoenergetický štandard.
Príbeh tohto domu sa začína, ako mnohé iné. Dcéra sa odsťahovala do iného mesta a syn si založil rodinu. Manželia chceli nechať mladým dostatočný životný priestor, ale zároveň chceli byť nablízku. K svojmu domu kúpili susedný pozemok s rozlohou približne 40 árov. Tu si postavili dom pre seba a podľa seba v súlade s najaktuálnejšími požiadavkami na výstavbu.
Na začiatku sa však museli vysporiadať s existujúcou hrubou stavbou dvojpodlažného domu a svahovitým terénom. Celkové riešenie územia i domu zverili architektovi Ivanovi Glajchovi.
Pomocou terénnych úprav sa na pozemku podarilo šikovne rozmiestniť kaskádovité terasy , ktoré opticky zmierňujú jeho sklon. Z existujúcej novostavby zostalo zachované len prízemie, ktoré teraz slúži ako garáž a zároveň chráni súkromie majiteľov pred neželanými pohľadmi z ulice. Príjemným prvkom, ktorý harmonicky dotvára exteriér, je zelená strecha garáže.
Nízkoenergetický štandard Po predchádzajúcich skúsenostiach z rodinného domu sa manželia rozhodli pre nízkoenergetický dom s maximálnou spotrebou energie 50 kWh/m2/rok. Obvodové steny vymurovali z brúsenej tehly s hrúbkou 44 cm. Hrúbka zateplenia sa prispôsobila orientácii stavby na svetové strany tak, aby sa dosiahli požadované tepelnoizolačné parametre a vysoký komfort bývania. Severná a južná strana sú zateplené vrstvou tepelnej izolácie EPS s hrúbkou 16 cm. Východná a západná strana sú zateplené izoláciou s hrúbkou 10 cm. Tepelno-izolačné vlastnosti materiálov použitých na obálku domu podporili aj kvalitné okná s drevohliníkovým profilom Mirador s trojsklom Uw = 0,72 W/m2.
Vďaka týmto opatreniam a precíznej realizácii sa celkové prevádzkové náklady na rodinný dom s úžitkovou plochou 240 m2 pohybujú okolo 120 eur mesačne. V tejto sume je započítané vykurovanie, teplá voda a prevádzka spotrebičov.
Systém vykurovania je riešený trojkombináciou podlahového vykurovania, radiátorov a vzduchových konvektorov. Vo všetkých miestnostiach je inštalované podlahové vykurovanie, ktoré dopĺňajú radiátory v pracovni a hosťovskej izbe. Vzduchové konvektory sa používajú na udržanie príjemnej vnútornej klímy v priestoroch za veľkorysou presklenou stenou.
„Konvektory nám umožňujú v zime si prikúriť a v lete zas chladiť. Dôkazom, že máme skutočne dobre tepelne zaizolovaný dom je fakt, že nám počas tohto horúceho leta stačilo zapnúť chladenie asi iba dvakrát,“ vysvetľuje majiteľ domu.
Interiér plný svetla Kľúčovým faktorom pri návrhu nízkoenergetických domov je ich orientácia na svetové strany. Veľkorysá presklená plocha, za ktorou sa nachádza obývačka prepojená s kuchyňou, je preto orientovaná na juh. Vďaka veľkej presklenej ploche si môžu majitelia nielen vychutnávať jedinečnú atmosféru, ktorú vytvára denné svetlo v interiéri.
V zimných mesiacoch napomáha presklený portál maximalizovať solárne zisky z dopadajúcich slnečných lúčov, čo má pozitívny vplyv na náklady na vykurovanie. V lete zamedzujú prehrievaniu interiéru tieniace prvky. V dennej zóne na prízemí sa tiež nachádzajú pracovňa, hosťovská izba, šatník, kúpeľňa a technické miestnosti. Poschodie je vyhradené pre majiteľov. Nočná časť so spálňou, kúpeľňou a priestranným šatníkom je orientovaná na juhovýchod.
To najlepšie z oboch svetov Nízkoenergetický dom sa nezaobíde bez kvalitných okien. Dôležitou súčasťou najmä z hľadiska statiky a tepelno-izolačných parametrov okna je jeho profil. „Pôvodne sme v projekte uvažovali s hliníkovými profilmi. Napokon, som sa po hlbšom prieskume rozhodol pre drevohliníkový profil, ktorý ponúka vyváženú kombináciu viacerých vlastností,“ hovorí spokojný pán domu.
Hliníkový profil zabezpečuje vynikajúcu odolnosť okna proti poveternostným vplyvom a mechanickému poškodeniu. Navyše má minimálne nároky na údržbu. Drevo plní nosnú funkciu okna, zabezpečuje tepelno-technické parametre a esteticky dotvára interiér. Investor už v projekte počítal s elektricky ovládaným tienením na všetkých presklených plochách.
Hliníkové exteriérové žalúzie sú tiež vybavené meteorologickou stanicou, ktorá ich v závislosti od intenzity vetra alebo slnečného žiarenia automaticky spúšťa, otvára alebo zatvára.
Presklený portál so vsadeným krbom Dom sa prostredníctvom veľkej presklenej plochy otvára do starostlivo udržiavanej záhrady s bazénom, pričom zároveň chráni súkromie svojich majiteľov. Presklená stena z drevohliníkových okien Mirador patrí medzi pozoruhodné technické detaily. Z interiéru je dominantou obývačky krb vsadený do presklenej steny.
Špeciálne tvrdené sklá zabezpečujú ochranu pred prasknutím skla z dôvodu vysokých teplotných rozdielov medzi krbom a vonkajšou teplotou. Zdvižno-posuvné dvere umožňujú tiež elegantný bezbariérový prechod medzi interiérom a exteriérom.
„Jednotná línia interiérovej a exteriérovej podlahy s plynulým bezbariérovým prechodom patrí medzi významné výhody preskleného portálu,“ hovorí Ľubomír Svetlík, konateľ spoločnosti Mirador. Dôležitou súčasťou dverí je aj ľahko ovládateľná bezbariérová plisovaná sieťka, ktorá zabraňuje vniku hmyzu do domu.
Loading...