Táto okrasná tráva okrem vysokých mrazov nezvláda ani prílišné zamokrenie, ktorému musí čeliť hlavne v jarnom období. Z týchto dôvodov zväčša o ňu prichádzame.
Naopak bambusy cez zimu skôr vyschýnajú. Počas plusových teplôt je potrebné ich zalievať, pretože vyparujú zo seba vodu ako všetky vždyzelené dreviny. Okolie koreňov bambusov je dobré vystlať organickým materiálom, a to hlavne novovysadeným.
Pri plusových teplotách stále môžeme vysádzať a orezávať okrasné dreviny. Pokiaľ sa ku nám nejakým spôsobom dostane drevina v období, keď nastanú mrazy, tak ju nevysádzame. Umiestnime ju v nádobe na chránené stanovisko. Nádobu obalíme do jutoviny alebo bublinkového polyetylénu, príp. prikryjeme slamou. Vysádzať ju budeme až na jar.
Všetky zvyšky z rastlín a opadané lístie pridáme do kompostoviska, kde medzi jednotlivé vrstvy pridávame aj zeminu. Uležaný kompost poprehadzujeme a pripravíme na jarné použitie. Ak máme opadaného lístia príliš veľa, tak ho zhrnieme na jednu kopu, aby sa vytvorila listovka.
Jazierka sa pripravujú na zimu najneskôr do konca novembra, pred príchodom tuhých mrazov.
Malé nádrže sa pred zimou vyčistia. Môžu sa z časti ostrihať vrcholové časti rastlín a odstrániť semenné vrcholky a skrátiť pobrežná vegetácia, aby sa predišlo divokým náletom semien
v pobrežných zónach. Čerpadlo je najvhodnejšie z nádrže vybrať, vyčistiť a odložiť do suchého nemrznúceho prostredia. Na hladinu vody položíme mrazovú ochranu – polystyrén, prípadne snop zhotovený z okrasných tráv, ktorý na jar zapracujeme do kompostu. Mrazová ochrana umožňuje výmenu plynov a tlmí horizontálne pohyby ľadu.
Pri väčších nádržiach sa využívajú čerpadlá na odsávanie jesenných usadenín a napadaného organického materiálu, pričom vodu vraciame späť do nádrže cez filter. Na konci jesennej údržby odvzdušníme a vypustíme cirkulačný systém a odpojíme prívody elektriny.
Koncom mesiaca, kedy sú teploty stále nižšie, prestávame s kŕmením rýb.