Orientácia okien obytných miestností na juh je dôležitá nielen z pohľadu dostatočného prehriatia a presvetlenia v zime, ale aj z hľadiska ochrany pred prílišným prehrievaním miestností v lete.
Chráňme sa v lete pred prehrievaním To platí nielen pre nás osobne, ale aj pre domy, v ktorých bývame. Veľké okná orientované na na východ či západ sú v lete problémom, spôsobujú prehriatie miestností a my potom musíme riešiť ich chladenie. A to nie je lacná záležitosť. Bežné klimatizačné zariadenia naviac ani nie sú zdravé. Cirkulačná rýchlosť vzduchu je vysoká, v miestnosti koluje opotrebovaný vzduch a často klimatizačné jednotky nie sú ani opatrené prachovými a peľovými filtrami.
Kam s oknami? Preto je lepšie už pri návrhu domu pamätať na vhodné umiestnenie okien, a navrhovať ich na východnej a západnej fasáde len v nevyhnutnej miere a navyše zabezpečiť ich tienenie.
Severná fasáda býva vystavená najdrsnejším klimatickým podmienkam. Obvodové múry otočené na sever treba dobre zatepliť. Z hľadiska zabráneniu úniku tepla vo vykurovacom období nie je vhodné na ne umiestňovať okenné či dverné otvory.
Pri južne orientovaných presklených plochách musíme prehriatie miestností v lete riešiť zabezpečením tienenia, a to buď konštrukčne, alebo dodatočnými tieniacimi prvkami.
Tienenie konštrukčnými riešeniami Konštrukčné riešenia sú účinnejšie a sú to rôzne presahy nosných konštrukcií ponad fasádu, zatienenia balkónmi, terasami a loggiami, alebo pergoly, slnkolamy a pod.
Dodatočnými tieniacimi prvkami bývajú vonkajšie a vnútorné žalúzie.
Tie vonkajšie majú vačšiu účinnosť ako vnútorné , a to z jednoduchého dôvodu: zabraňujú prehriatiu samotných skiel, kdežto vnútorné bránia zväščej miery prenikaniu slnečnému svitu, ale len málo zabránia vnikaniu tepla do interiéru.
Alternatívnym riešením je aj okolitá zeleň . V lete opadavé ťahavé rastliny, kry a listnaté stromy svojimi listami zadržujú slnečný svit a teplo, a v zime naopak dovolia vstúpiť slniečku do domu.
Pripravené v spolupráci s: www.zelenedomy.sk
Loading...