Prepojovanie izieb v byte

PR 0

Prepojovanie jednotlivých miestností sa v poslednom čase stalo fenoménom súčasných rekonštrukcií. A nie je divu. Prináša hneď niekoľko výhod. Väčší, svetlejší a vzdušnejší moderný priestor.

New Africa / Shutterstock.com

Prepojením získame kontakt medzi kuchynskou časťou a obývacou izbou. To určite ocení každý, kto varí a nemusí byť pritom izolovaný od zvyšku rodiny či klábosení s návštevou. Staré dispozičné riešenie tiež neponúka príliš veľa miesta pre jedálenskú časť. Prepojením a správnym rozmiestnením ľahko získame miesto na poriadny jedálenský stôl, pokojne aj pre 6 a viac osôb. Túto výhodu využijeme aj malom byte v prípade osláv alebo rodinných stretnutí. Pri servírovaní jedla pripraveného kuchyni tiež nemusíme obchádzať priečky a zložito sa, napríklad cez chodbu, dostávať do hlavnej obytnej časti. V ceste nám ubudne množstvo prekážok.
Pokiaľ je v rámci dispozície kuchyňa orientovaná na západ a obývacia izba alebo jedáleň zase smerom južným získame ich prepojením priestor do ktorého bude slnko svietiť počas celého dňa. V prípade severojužnej orientácie zase môžu slnečné lúče aj do miest, kam sa predtým za celý deň nedostali.

Je nutné počítať aj so zápormi spojeného priestoru

Prepojenie má tiež isté nevýhody, ktoré ale môžeme jednoducho zmierniť alebo úplne eliminovať. Jednou z nich je šírenie pachov. Pri varení musíme počítať s tým, že jedlo bude voňať aj pri televízii a to nemusí byť vždy žiaduce. Riešením je poriadny digestor s odťahom von. Pozor na tie cirkulačné. Zabráni síce šíreniu pár a mastnoty, ktorú zachytia do filtra, nevedia ale odviesť pachy (cez filter cirkuluje stále ten istý vzduch z miestnosti). Ďalším problémom je akustika . Pokiaľ sa niekto rozpráva pri stole a zároveň niekto ďalší sleduje televíziu, môžu sa tieto dva zvuky rušiť. Výsledkom potom je vzájomné prekrikovanie (zvyšovanie hlasu konverzujúcich a tiež zvyšovanie hlasitosti televízie). To sa samozrejme týka aj hlučnosti inštalovaných kuchynských spotrebičov. Nepríjemné šírenie hluku sa dá čiastočne zmierniť použitím mäkkých materiálov (koberec, závesy, tapisérie na stene, sedačka…). Vždy s ním ale musíme čiastočne počítať.

Ako dané priestory spojiť

Ponúka sa:

  • odstránenie celej steny
  • prebúranie či rozšírenie chýbajúcich dverí
  • prepojenie oboch priestorov aspoň priehľadným okienkom.

Vo väčšine prípadov budeme potrebovať na pomoc statika a môže sa tiež stať (ak bude mať stena nosnú funkciu) že aj povolenie stavebného úradu. Keďže nosné konštrukcie bytového domu sú majetkom všetkých vlastníkov (aj tie nosné konštrukcie, ktoré sú fyzicky súčasťou iba vášho bytu), budete k žiadosti na stavebný úrad potrebovať aj súhlas vlastníkov nehnuteľnosti.

Na čo si dať ešte pozor

Rozvody vody, kanalizácie a plynu sú v bytových domoch väčšinou vedené v šachte alebo bytovom jadre. To prechádza všetkými poschodiami nad sebou na rovnakom mieste a jeho pozíciu teda nie je možné meniť. Kúpeľňa s toaletou a kuchynská linka sa umiestňujú do jeho tesnej blízkosti. A to hlavne preto, aby bolo možné zviesť rúrky s odpadom od spotrebičov a zariaďovacích predmetov čo najkratšou cestou. Potrubie je spádované min. 3 % smerom k jadru a môže byť dlhé max. 3 m. Pokiaľ sa napr. s drezom dostaneme príliš ďaleko, musíme viesť odpad v podlahe a so spádom sa nedostaneme do celkovej hrúbky skladby podlahy. Rozvod vody k spotrebičom problém nepredstavuje. Voda je v rúrke pod tlakom a tak nie je potrebné spád nijako zásadne riešiť. Pozor ale na rozvod plynu. Napríklad, ak budeme umiestňovať nový kotol nesmie byť k nemu vedúca rúrka zasekaná do steny. Pri úniku by sa mohol plyn hromadiť vo vrecku v konštrukcii bez toho, aby to niekto vedel. A následne by mohlo dôjsť k výbuchu. Rúrky sa ale dajú skryť do podhľadu. Ten musí byť ale riadne odvetraný (medzerou po celom svojom obvode, alebo vetracími mriežkami).

V neposlednom rade je nutné počítať aj s tým, že vybúranie otvoru alebo celej steny dôjde aj k prepojeniu dvoch podláh. Overiť si musíme hlavne ich vzájomné výšky. Ďalej musíme zvážiť, či danú časť len doplníme (napr. spolu s novou krytinou podlahy v kuchynskom kúte) alebo dáme prednosť rovnakej podlahovine v celom novo vzniknutom priestore. Druhá možnosť priestor viac opticky zjednotí. Vždy ale záleží na konkrétnej dispozičnej situácii.

Optické zväčšenie a vzdušnosť priestoru podporíme aj svetlými farbami, ľahkými a jednoduchými kusmi nábytku, alebo lesklými a priesvitnými povrchmi a materiálmi. Prepojením kuchyne a obývačky tak môže vzniknúť naozaj originálny vzdušný interiérNeporiadok na kuchynskej linke orientovanej do priestoru je možné pred zrakmi zo spoločenskej časti obývačky a jedálne skryť za čelnú dosku vybiehajúcu do výšky barového pultu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár