Asi najviac „malých nehôd“ sa bábätku prihodí doma. Niektoré sú nutné, aby sa dieťa poučilo, iným by sme sa chceli radšej vyhnúť, pretože sú nebezpečné.
Každý vek dieťaťa prináša so sebou isté nebezpečenstvá. Preto je potrebné, aby rodičia dávali dobrý pozor a mali oči na stopkách. Držme sa pravidla:
Niet nad prevenciu v domácnosti!
Na čo dať najväčší pozor u tých najmenších (0 – 3 mesiace)?
Kúpeľ
Jednou z prvých vecí, s ktorými dieťatko zoznámime, hneď po narodení, je kúpanie. Je to chvíľa, ktorú má bábätko rado, pretože kúpeľ je pre neho synonymom niečoho radostného a uvoľňujúceho. Na teplotu vody musíme dávať obzvlášť veľký pozor, lebo dieťatko môžeme ľahko obariť. Je preto vhodné zakúpiť si do domácnosti teplomer do vody; orientačným indikátorom dobrej teploty je aj naša lakeť.
Náš tip: Najprv napustite studenú vodu, potom teplú a na koniec pustite ešte raz studenú, aby ste ochladili kohútik.
Dopredu si uvedomte, že ak dieťa kúpete, v tej chvíli nebudete dvíhať telefón a ani reagovať na zvonček pri dverách! (V najhoršom tam choďte s dieťaťom v náručí.) Dieťa sa ľahko utopí a stačí mu k tomu aj veľmi malé množstvo vody!
Fľaška
Aj tu dávame pozor na teplotu. Aby sme sa ubezpečili, či je teplota správna, nakvapkajme si zopár kvapiek na vnútornú stranu zápästia.
Ak ste ohrievali fľašku v mikrovlnke, najprv ňou potraste a až potom kontrolujte teplotu, pretože tá nemusí byť všade homogénna a okrem toho, vonkajšia teplota fľaše môže klamať.
Posteľ
Ak ste si kúpili „klasickú“ drevenú postieľku s drevenými tyčkami, skontrolujte, či si v nich nemôže dieťa zakliesniť hlavu. (Európska norma je 45 – 65 mm medzi dvoma tyčkami.) Bábätko ukladajte k spánku na chrbátik alebo na bok, nie na bruško, aby ste predišli syndrómu náhleho úmrtia. Treba sa vyhýbať aj perinám, lebo bábätko sa v nich hýbe a pod posteľnými prikrývkami sa môže ľahko udusiť. Radšej uprednostnite detské spacie vaky.
Nenechávajte spať s bábätkom žiadne zvieratko, lebo to sa môže uložiť k spánku v blízkosti jeho hlavy a udusiť ho. Rovnako sa vyhnite aj rôznym retiazkam a šnúrkam na upevnenie cumlíka, aby sa dieťa na nich neobesilo.
Vyberte tvrdší matrac v presnej veľkosti postieľky, aby sa dieťa nezošmyklo do nejakej škáry. Teplota v miestnosti, kde je dieťatko, by mala byť 19 °C, aby mu nebolo prihorúco a aby sa dýchaním nedehytratovalo.
Ak ste bábätko uložili do polohovateľného lehátka alebo prenosnej vaničky z kočíka, nepokladajte ho na nábytok, lebo dieťa sa môže svojimi pohybmi zošmyknúť alebo padnúť z neho dole alebo ho náhodou môže zhodiť aj iné dieťa.
Vymenovali sme prvé nebezpečenstvá, ktoré číhajú na vášho novorodenca, neľakajte a nestresujte sa však viac ako je treba. Buďte opatrní, ale nie úzkostliví.
A potom sa hovorí: Malé deti, malé starosti…
Podľa bebe-arrive MikSa