Vysychanie tují na záhradách. Môže za to chrobák.

RNDr. Jozef Habo 1

Tiež je vám smutno, keď vidíte vysychať, hnednúť alebo postupne odchádzať vaše tuje, ktoré vám možno už dlhé roky vytvárali živý plot? Už pár rokov nás trápi postupné vysychanie tují Thuja occidentális (tuja západná) „Smaragd“.

Špecialista na záhrady RNDr. Jozef Habo nám objasnil príčinu aj možnosti boja s nepriateľom: „Po roku bádania a konzultácií s rôznymi odborníkmi, ako napríklad ÚKSUP Bratislava, SAV Nitra, Biologické centrum Akademie věd v Českých Budějoviciach, mám nasledovné zistenie:“

Za vyschnuté tuje môže chrobák

V strednej Európe už pred pár rokmi objavili chrobáka, ktorý napáda junipery (borievka obyčajná, jalovec) a tuje. Jeho výskyt v minulosti bol vzácny, ale všetko zmenili klimatické podmienky a obchod s okrasnými drevinami.

Chrobák Lamprodila festiva je pomerne bežný v Taliansku, odkiaľ sa vyváža rastlinný materiál. Stačí, keď samička nakladie do nejakého stromu, určeného na export, vajíčka a jej potomstvo potom kamióny rozvážajú po celej Európe.

Na Slovensku bol zaznamenaný prvý výskyt v oblasti Čierna Voda, Vajnory. Napadnutá bola aj oblasť východného Rakúska (Hainburg), severného Maďarska a na Slovensku od Záhoria, Bratislavu až po Hlohovec.

Ako spoznáme chrobáka, ktorý spôsobuje vysychanie tují

Svojim zafarbením lesklý svetlozelený chrobák je veľmi nápadný, vyzerá akoby bol vytepaný z nejakého zeleného lesklého kovu. Je asi 1 cm veľký. Samička nakladie v období od cca 15. mája do 15. júna po spárení vajíčka do trhliniek na kôre. Z nich sa vyliahnu larvy, ktoré 2 roky požierajú stromy /tuje/ zvnútra. Potom sa zakuklia a z nich sa vyliahnu chrobáci a prežerú sa von.

Zostanú po nich len oválne otvory, tzv. výletové, ktorými sa dospelé jedince vykusávajú z dreva. Podľa nich spoznáme, že máme škodcu na záhrade, ale už je neskoro. Dreviny zhnednú a vysychajú. Keď si prezrieme tuju na hrubších napadnutých konároch, nájdeme 2-3 mm veľké dierky do kôry. Chrobák viac napáda slnečnejšiu stranu drevín.

Ako bojovať proti chrobákovi

Keďže vývojové štádium je každé 2 roky, s najväčšou pravdepodobnosťou od polovičky mája do polovičky júna vychádzajú postupne von za účelom párenia a kladenia vajíčok.

Doporučujem rozvešať na slnečnejšiu stranu tují žlté lepiace pásy, na ktoré by sa mal vychádzajúci chrobák chytiť. To nám signalizuje, že začína doba párenia, ale nevieme ich odchytiť všetkých.

Vtedy radím chemický postrek viacerými prípravkami v týždňových intervaloch (KARATE ZEON 5CS, ACTARA 25WG, VAZTAK 10SC, MOSPILAN 20SP). Treba pridať zmáčadlo. Účinnosť postrekov je zatiaľ nie celkom jasná, nie je známy ani dolet chrobáka zo susedných porastov. 

Môžu za vysychanie tují hubovité choroby?

Veľa času sme venovali pri zisťovaní vysychaní tují aj príčine, či nejde o hubovité choroby. Laboratórnymi vyšetreniami sa zistilo, že ide len o sekundárne príznaky, ktoré nezapríčiňujú vysychanie tujú, ale nachádzame ich v malom množstve na už napadnutých tujách.

Čo ak chrobák napadol tuje a tie vyschli?

Doporučujem spáliť suché, resp. napadnuté tuje. Mám obavy, že likvidácia cez kompostárne nám môže škodcu rozšíriť. Aj keď podľa vyjadrenia vedúceho kompostárne pri teplotách 90 stupňov by mal chrobák zahynúť. Podľa pracovníkov ÚKSUP-u by sa napadnutý materiál mal likvidovať cez spaľovňu OLO, resp. na zbernom dvore v Petržalke, kde odpad končí v spaľovni.

Prečítajte si aj:

https://rodinka.sk/zdravie/medicina/7-receptov-s-levandulou

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (41 hlasov, priemerne: 4,05 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Bohužiaľ tieto potvory sa nesústredia iba na tuje, vo Vlčom hrdle napadli aj stromy lipy a tie postupne odumierajú.

Pridaj komentár