Viete, akú spotrebu vody má vaša domácnosť?

PR 0

Spotreba vody v domácnosti sa rôzni podľa toho, koľko je v nej členov, či je súčasťou moderná alebo staršia práčka a umývačka, úsporný splachovač, a pod. Priemerná spotreba na Slovensku sa uvádza v rozmedzí 90-140 litrov vody na osobu. Prinášame vám informácie o tom, koľko vody dokážete spotrebovať za jeden deň a zopár tipov, ako ušetriť.

Spotreba vody na každodenné činnosti

Kúpeľ vo vani

cca 100 litrov

Sprchovanie

30 až 60 litrov

Jedno spláchnutie toalety

3 až 10 litrov

Umytie riadu v umývačke 

7 až 20 litrov

Pranie v práčke 

30 až 90 litrov

Umytie rúk 

2 – 3 litre

Umytie auta

cca 100 litrov

Ako minimalizovať spotrebu vody?

  1. Nenechávajte kvapkať kohútiky. Každý týždeň tak strácate niekoľko desiatok litrov.
  2. Všímajte si, či vaša toaleta po naplnení nádržky nepreteká. Ročne tak môžete ušetriť desiatky eur.  Výhodným riešením je aj úsporné splachovanie, ktoré vám umožní použiť len toľko vody, koľko skutočne potrebujete.
  3. Lacnejšie je sprchovanie, pri ktorom sa spotrebuje len tretina teplej vody. Pri použití stop ventilu a úspornej sprchovej batérie ušetríte ďalšie desiatky percent vody.
  4. Skrátením času sprchovania o desať minút a nákupom šetriacej hlavice sa dá tiež ušetriť veľa vody. Úspora môže predstavovať až desiatky eur.
  5. Staršie práčky, ktoré majú malú kapacitu, vysokú spotrebu elektrickej energie a vody nahraďte novším modelom. Aj keď sa môže zdať, že ich cena je vysoká, náklady na jej kúpu sa vám vrátia v priebehu prvých rokov. Majú totiž nižšie nároky na spotrebu energie a vody a vďaka vyššej kapacite, môžete jedným pracím cyklom nahradiť dva na tej starej.

Predstavujeme šikovného pomocníka, ktorý vám ušetrí čas aj peniaze

Už len pohľad na tú kopu detskej bielizne, ktorú musíte oprať, vás musí unaviť. Sú to predsa len deti a zafúľané tričká im radi odpúšťame. S novou práčkou Samsung s kapacitou až 12 kg ju operiete naraz a ušetríte si čas aj energiu a zároveň sa môžete naplno venovať svojim nezbedníkom.

Čistá bielizeň už za 15 minút? Áno. S načasovaným programom prania môžete prací cyklus podľa potreby nastaviť na trvanie 15 až 60 minút. Okrem toho pri programe Super Eco, ktorý využíva novú technológiu ECO Bubble môžete pri bežnom praní na teplote 15 °C ušetriť až 70 % energie*. Samozrejme s dosiahnutím rovnakých výsledkov, ako pri praní na 40 °C.

Srdcom každej práčky je pohon. Ten od Samsungu sa nazýva digitálny invertorový motor. Novinka v spolupráci s technológiou VRT Plus, zabezpečuje dokonalé vyváženie bubna aj pri vysokej rýchlosti otáčania bez ohľadu na objem bielizne, takže len ťažko spoznáte, že práčka pracuje. Pri menšej hlučnosti a vibráciách tak môžete prať kedykoľvek, aj počas ukladania vášho drobčeka do postieľky. Navyše sa na tento motor vzťahuje až desaťročná záruka. Investovať do kvality sa oplatí. Samsung získal ocenenie za najvyššiu úroveň spokojnosti zákazníkov už tri roky po sebe.

* Na základe testu Springboard Engineering/PNO643N-2750/Grease soilswatch EMPA120/Temp 15°C

Kúpeľ vo vani

cca 100 litrov

Sprchovanie

30 až 60 litrov

Jedno spláchnutie toalety

3 až 10 litrov

Umytie riadu v umývačke 

7 až 20 litrov

Pranie v práčke 

30 až 90 litrov

Umytie rúk 

2 – 3 litre

Umytie auta

cca 100 litrov

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...

Pridaj komentár